Zpracování tématu: "Barvy podzimu"

Vážení fotografové, krásné podzimní barvy venku pomalu ale nekompromisně nahradila monochromatická zima. Je proto již důvod podívat se na vaše příspěvky k tématu Okem profesionála „Barvy podzimu“ a obrazem zavzpomínat na krajinářsky asi nejhezčí roční období. Fotografie do tématu na prosinec 2011 "Linie a tvary" můžete posílat do konce měsíce.

Krajinářská fotografie je nejoblíbenější a nejčastěji fotografovaná oblast fotografie. Proto jsem od vás očekával vysokou účast. Nezklamali jste. Množství vašich příspěvků bylo zatím nejvyšší ze všech vyhlášených témat, která jsem kdy hodnotil. Druhý možný význam tématu „barvy podzimu“, tedy lidského stáří, byl bohužel zpracován skutečně minimálním počtem z vás. I to vaše „trvalé“ podtéma – fotografie zvířat na tom bylo o něco lépe.

Za vaše snažení jsme ve spolupráci s Centrum FotoŠkoda připravili malou odměnu pro autora vybrané fotografie. Tentokrát ji za svou fotografii „Podzimní zamyšlení“ získal Jakub Súkeník.
Fotografie do tématu na prosinec 2011 „Linie a tvary“ můžete posílat do konce měsíce.

Pro velký počet příspěvků jsem se rozhodl vaše fotografie rozčlenit do bloků podle nejčastějších přístupů.

Velice oblíbené a ve vašich příspěvcích nejčastěji zastoupené je využívaní polních, lesních a jiných cest jako kompozičně výrazných linií. Využití cest v krajinářské fotografii je osvědčený způsob, jak dostat do fotografie iluzi prostoru.

Ke křížku

Dva velmi hezké a kompozičně podobné příklady nasazuji jako úvodní. První s velice efektní podzimní mlhou, ve které postupně v dáli šednoucí až ztrácející se stromy ještě víc zvýrazňují prostorový efekt fotografie. Výrazná svislá linearita již holých stromů bez listí i formát na výšku zdůrazňují svislé až gotické působení snímku. Les = chrám.

Druhá fotografie již sice nemá tak hezkou světelnou atmosféru, ale v prostorovém působení za první v ničem nezaostává. Stromořadí a cesta, ve spodní části vytvářející výrazný ubíhající trojúhelník, má i svůj obsahový cíl, kterým je kříž. Víc pracuje s různobarevnými odstíny podzimního listí – barvou a tonalitou. Pokud jsem prvnímu snímku přiřkl gotické působení, tak tomuto snad barokní.

U tří rybníků

Další dvojice velice zdařilých příspěvků je charakteristická svou jemností ve vyznění. Nepochybně na tom má svůj podíl i použitá technika HDR, která rozšířila množství využitelných odstínů. První z nich je strozejší. Jak téměř monochromatickou tonalitou, tak i jednodušší kompozicí. Kompozičně čisté třetinové dělení plochy zaručuje výrazné působení na diváka.

Druhá fotografie, přestože má geometricky dominantní linii kolejnic, je jemnější. Tu jemnost dodává velice příjemně měkké a nízké podzimní slunce i tonálně poměrně rovnoměrná obloha.

Cesta k osudu

Následující trojice fotografií již tak dokonalá bohužel není.

První z nich má sice na cestě ve spodní části plastické boční světlo, není však dostatečně výrazné. Pomohlo by lokální zvýšení kontrastu v této oblasti. I vzájemné překrývání různých stromů a listů v pravé horní části obrazu nepůsobí dostatečně harmonicky.

To u druhé ukázky vytvářejí stromy a listy v horních téměř dvou třetinách snímku dokonalý a harmonický oblouk. Bohužel spodní část to poněkud kazí. Důležitá linie potoka je narušena malým mladým stromečkem v popředí. Snad by pomohlo právě snímání z místa mladého stromečku (aby již nebyl v záběru) s ještě o něco širokoúhlejším objektivem, aby byla i horní část zachována.

Třetí by pro zvýraznění zamýšleného efektu „brány“ potřebovala odstranění rušivých listů v pravé střední části. Iluzi „brány“ by mohlo pomoci tonálně výraznější střídavé opakování tmavých a světlých ploch například i přidáním umělé vinětace.

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Radek Burda
  Radek Burda
  12.12.2011 08:45

  kristepane :-)))

  serial nekonecne nudnych lidovych obrazku listu, listecku, stromu u vody a jine ocekavatelne nekonecne vetese...

  ty naprosto nejblbejsi napady, cviceni druhaka .. vazne jen na to se zmuzeme?

  Tak to bude asi Alzheimer, pratele. Podzim vaseho zivota.

 • Dagmar Lapišová
  Dagmar Lapišová
  12.12.2011 11:50

  RE:rabur

  co byste chtěl k tématu " barvy podzimu?" nepokoje na Balkáně?

 • Radek Burda
  Radek Burda
  12.12.2011 16:28

  jaj, dagmar.. asi desetivterinove zamysleni nad tim, co fotit, a ne tahle netrapnejsi "cliché" :-)

  myslim, ze kvuli te ostude autori nevylezou ted z der az do jara.

 • Robert Kujan
  Robert Kujan
  12.12.2011 17:30

  Řekl bych trochu zbytečně ostrá kritika, ne? Na fotografovaní krajinek není nic špatného a téma k nim přímo vybízí. Určitě to bylo na víc než deset vteřin. Takovou fotku je někdy nutné pořádně si "vychodit". Takže dost hrubého shazování cizí snahy, takto si tu ego pohladíte pouze Vy.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (9)

Tisknout článek

Tip na článek

David Weinhauer - fotograf aktů
David Weinhauer - fotograf aktů

Da­vid Weinhauer je br­něn­ský fo­to­graf aktů, známý pře­de­vším svou in­stagra­mo­vou sé­rií por­trétů „Sprosté kafe“. Něj­čas­těji fotí s ama­tér­skými kli­ent­kami. Ně­které z nich chtějí fotky pro sebe, ji­ným po­má­hají v psy­cho­te­ra­pii. Na­jdou se i ta­kové, které za fo­cení ne­chtějí za­pla­tit a vy­u­ží­vají k tomu různé tak­tiky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace