Filtry II. - nejběžnější filtry

Chcete vědět jaké jsou nejpoužívanější fotografické filtry? Zajímá vás jaké jsou jejich vlastnosti? Čtěte další z dílů seriálu "Fotografické filtry". Tentokrát se budeme věnovat polarizačním, UV, šedým a skylight filtrům. Článek obsahuje mimo jiné i praktické ukázky fotografií.

UV filtr

UV (0)

UV filtry patří do skupiny nejčiřejších filtrů. To znamená, že při průchodu světla filtrem prakticky nedochází ke ztrátě intenzity světla. UV filtry se označují jako Haze, Ohaze, Dunst, UV, UV filter, atd. Díky jejich čirosti je u nich korekční faktor většinou 1, výjimečně 1,2. UV filtry zabraňují průniku ultrafialového záření, které není viditelné pouhým okem. UV záření ovlivňuje většinu negativního materiálu. Díky novým technologiím výroby objektivů s povrchovými úpravami se smysl používání UV filtrů téměř vytratil. UV filtry se dnes používají jako mechanická ochrana objektivů. Jestliže si nejste jisti, jaké povrchové zušlechtění bylo použito na vašem objektivu, doporučuji používat UV filtry při jakýchkoliv situacích. Ve velkých nadmořských výškách se UV filtry přímo doporučují, neboť s nadmořskou výškou přibývá UV záření. UV filtry (Haze) částečně odstraní mlžné opary nad horizontem v krajině.

bez filtru s filtrem UV (0)

Skylight

Filtry s označením skylight se nejvíce blíží UV filtrům. Pro negativní fotografické materiály mají stejnou funkci jako UV filtry, tedy pohlcují UV záření. Kromě ochrany proti UV záření umožní skylight potlačení studených tónů. To je velmi důležité zejména u diapozitivů, kde nelze provést barevné korekce v průběhu vyvolávacího procesu. Při fotografování portrétů za denního světla se doporučují skylight filtry k docílení jemnějšího podání pleti. Skylight filtry částečně odstraní mlžné opary nad horizontem v krajině. Díky nízkému korekčnímu faktoru nevyžadují změnu expozice.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • prekůpek
    prekůpek
    14.12.2005 08:00

    strucne, jasne, rychle, gut..

  • Karel KOuřil Lucifer Principis
    Karel KOuřil Lucifer Principis
    08.02.2006 10:39

    Mam dotaz. Jaky je teda presne rozdil mezi linearnim a cirkularnim filtrem?
    Zatim je ma predstava takova, ze oba obsahuji linearni polarizacni filtr, ktery propousti jen slozky svetla polarizovane ve vybrane rovine a jehoz vystupem je linearne polarizovane svetlo. U linearniho filtru by to bylo vsechno( teda jeste antireflexy).
    V cirkularnim je pak mezi pol. filtrem a objektivem jeste ctvrtvlnna desticka, ktera prevede linearne polarizovane svetlo z pol. filtru na kruhove polarizovane, cimz se omezi moznost, ze automatika bude polarizaci svetla zmatena.
    Chapu to dobre?

  • cintre tre
    cintre tre
    01.12.2007 00:00

    viac ukazok na vyuzitie filtrov v reale (kreativne zabery) a rady na ich spravne vyuzitie v praxi by pomohlo velmy.

  • Karel  Mlynařík
    Karel Mlynařík
    16.03.2008 15:30

    Jaké je značení filtrů Hama? Co znamená HAMA HR: UV M52 (IV)?? Dík za odpověď, zdraví icarlos.
    icarlos@volny.cz

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (4)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram