Test fotoaparátu Sony SLT A35

Po prvních dvou "vlaštovkách" nového typu digitálních zrcadlovek s označením Single Lens Translucent neboli SLT, kterými byli A33 s 14MPix čipem a A55 s 16MPix čipem, se dnes velmi krátce podíváme na třetí do řady a to A35, která je jejich přímým pokračovatelem se zachovaným designem i funkcemi. Čím se tedy liší?

Hledáček, LCD a „živý náhled“

Hledáček

Hledáček

Hledáček zůstal stejný, to jest elektronický s rozlišením 1,4 Mpx a zobrazením 100% pole. Obraz je jasný a kontrastní možná až moc. Jas hledáčku může ovlivnit v nastavení, kontrast ne. Při normálních světelných podmínkách a světle je kresba velmi dobrá a jemná, při zhoršených světelných podmínkách a za šera, je viděl lehký šum. Tak jako u předchozího typu zaráží při pohledu do hledáčku velký šedý okraj okolo obrazu (jako když se film promítá na větší plátno než je ho možné zvětšit), zde má výrobce co dohánět. Zvětšení obrazu by mohlo být větší, vnitřní velikost hledáčku to dovoluje. Velikost zvětšení je udávaná 1,10×, ale např. při porovnání s A200 (0,83×) se zvětšovací očnicí 1,18× = 0,98× je zobrazení stejně velké. V základním nastavení je zapnuté automatické přepínání mezi hledáčkem a LCD.

Zobrazení v hledáčku lze měnit ve 2 variantách, základní pouze s AF body, nebo s grafickým rozhraním. A33 měla 3 varianty – základní, s vodováhou a s histogramem. Zobrazení informací v hledáčku se zredukovalo na expoziční čas a clona, korekce expozice a stav stabilizace SteadyShot INSIDE. Kolečko nastavení dioptrie umožňuje rozsah −4,0 až +4,0 dioptrie.

Základní  zobrazení v hledáčku Technologie Translucent Mirror

LCD

LCD je širokoúhlé, 3“ s rozlišením 921kPx. Jak už jsem se zmínil na začátku, je z podivem, proč Sony opustilo tak slibnou konstrukci výklopného LCD jako u předchozí A33 a tentokráte LCD nechalo natvrdo zabudované v těle fotoaparátu. Jeho zobrazení a velikost je dostatečné a kvalitně zobrazuje potřebné informace i fotografovaný předmět. Zobrazení informací je možné v mnoha režimech. Pokud máte nastaveno zobrazení informací „pro hledáček“, je základní zobrazení podobné jako na jiných předchozích DSLR. Další možná zobrazení jsou již spojena s živým náhledem.

Základní zobrazení Zobrazení Live View bez informací
Zobrazení Live View s informací Grafické zobrazení Live View

I při prohlížení snímků si stiskem tlačítka Disp. můžete vybrat z několika režimů zobrazení. Můžete si snímek zobrazit buď čistý, nebo s údaji o expozici, případně zobrazení s histogramem. Lze zobrazit 1 snímek nebo až 12 náhledů najednou. Snímek lze zvětšit až 12×. Více informací o schopnostech a různých nastavení LCD si můžete přečíst u předchozího testu A33, zde zůstalo vše stejné až na to, že zmizela volba zobrazení vodováhy. Bohužel i příliš lesklý povrch plastu který LCD kryje. Zde by se hodila nějaká ta antireflexní vrstva.

Zobrazení čistého snímku Zobrazení s informacemi
Zobrazení s histogramem Zvětšení 14x
Zobrazení s 12 náhledy Zobrazení karet menu

Při stisku tlačítka Fn se zobrazí nabídky nastavení ostatních funkcí, které nemají samostatné tlačítko. Pro výběr funkce slouží zadní křížový volič a předním voličem expozice (pod spouští), můžete přímo vybírat nastavené zvolené funkce. Pokud u navolené funkce chcete změnit její dílčí nastavení, stisknete středový AF a opět předním voličem nastavíte příslušnou hodnotu.

Promítnutí čtvercové mřížky Promítnutí třetinové mřížky
Promítnutí třetinové a diagonální mřížky Zvětšení pro MF
Zvětšení pro MF 7,5x Zvětšení pro MF 15x

Ještě jeden postřeh pro LCD a vlastně i pro hledáček. Při sledování pohybujících se předmětů není problém udržet AF bod, ale dochází k nemilému rozmazání (roztrojení) obrazu ve směru pohybu.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Petr Šesták
    Petr Šesták
    12.10.2011 22:35

    Hmm, ale i tak, porovnávám to s A55, kterou vlastním, a za podobných světelných podmínek v modré takový problém rozhodně nemám (porovnávám RAW s vyplou redukcí šumu). Předpokládám, že A35 má stejný senzor jako A55. Není přece možné aby skoro stejné foťáky podávaly až tak rozdílné výsledky.

  • Vai
    Vai
    12.10.2011 22:41

    Ke stejnému výsledku, dospěli i na dpreview.com - http://www.dpreview.com/reviews/sonyslta35/page7.asp (viz graf dole RAW)

  • Karel Omes
    Karel Omes
    Autor
    13.10.2011 10:01

    jak jsem nakoupil, tak prodávám...
    nebo jak jsem nafotil, tak předkládám...

  • David Lukáš 1
    David Lukáš 1
    14.10.2011 09:07

    Podobný systém bych z principu nechtěl. Co je mi pak platný světelný objektiv (nepočítaje malou hloubku ostrosti), když se ve foťáku na polopropustném zrcátku část světla ztratí, než dopadne na čip. Souvisí to pak i se zmiňovaným větším šumem.

  • Viktor Troubil
    Viktor Troubil
    20.10.2011 16:54

    Ja jen doufam ze i u SONY prijdou na to ze i polopropustne zrcatko by bylo dobre aspon pri snimani jedntolivych snimku (ne serie 15s/sec) zrcatko sklapet.
    Ale zrovna tnhle sum na fotce se Zelenkou me vazne nevadi ani na fotce A4 ho sotva uvidim, mozna z bliska pod lupou ale ne na zdi z 1metru...
    A na 15x10 to bude cisty jak kristal :-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (22)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram