PhotoHint 18: Lensbaby

Jednoho dne se americký fotograf Craig rozhodl, protože byl nespokojen s výrobky běžně prodávanými, vyrobit si vlastní objektiv. Proto na jednu stranu kousku hadice podobné té od vysavače nasadil čočku a na druhou upevnil bajonet pro tělo kinofilmového fotopřístroje. Tak vznikl objektiv Lensbaby. Jak vlastně systém Lensbaby funguje a co s ním lze vyfotit?

Jednoho dne se americký fotograf Craig rozhodl, protože byl nespokojen s výrobky běžně prodávanými, vyrobit si vlastní objektiv. Pro kreativní fotografování, při kterém využíval zvláštních efektů a to především optické neostrosti, mu tilt objektivy připadaly předražené. Fotopřístroj Holga, který také používal, má omezené funkce, a proto na jednu stranu kousku hadice podobné té od vysavače nasadil čočku, a na druhou upevnil bajonet pro tělo kinofilmového fotopřístroje. Tak vznikl objektiv Lensbaby a později celá společnost stejného jména.

Jak vlastně lensbaby funguje? Rovina ostrosti není po celé ploše fotografie, můžeme s ní posunovat podle náklonu předního členu objektivu. Část snímku je tedy ostrá, a část je v neostrosti. Toho dosáhneme také třeba pomocí různých změkčovacích filtrů a nebo soft objektivů, ale při práci s lensbaby můžeme ostrostí a nebo neostrostí pohybovat po ploše snímku.

Prvním z dnes již celé řady objektivů lensbaby byl model Muse. Od samého začátku jsou lensbaby vyráběny s bajonety pro Nikon, Canon, Olympus, Minolta Manual, Sony Alfa, Pentax a Leica R.

Zaostřování u tohoto objektivu se dosáhne stlačením měchu, změna ostrosti nakloněním měchu do strany. Objektiv nekomunikuje s fotopřístrojem, vše se nastavuje manuálně. Ohnisková vzdálenost je 50 mm, u prvních výrobků byla pouze jedna čočka, od verze 2.0 je již použit dvoučlen. U první verze byla maximální světelnost F2,8, od verze 2.0 a 3G se zvýšila na F2. Clonový kroužek ovšem na objektivu nenajdete, u lensbaby se clonové prstence vkládají dovnitř objektivu.

Práce s tímto objektivem byla náročná na přesné naklonění a zmačknutí měchu, vyžadovala proto trénované ruce. Každé puštění objektivu znamenalo návrat do původního stavu.

Pro lehčí manipulaci byl vyvinut model Control Freak (3G).

Pomocí tří šroubů a držáku se závity lze pohodlně a přesně doladit velikost a polohu rozostření, k detailnějšímu zaostření slouží otočný prstenec v přední části objektivu. To je velice příjemné třeba při makrofotografii.

Od roku 2009 se vyrábí nová řada objektivů lensbaby s mnoha zlepšeními. Tím nejdůležitějším je kloubová verze Composer.

Tělo objektivu je tvořeno koulí usazenou v objímce. Ta je osazena dvěma kroužky. Přední kroužek umožňuje přesné zaostření, zadní fixuje rovinu rozostření. Tento objektiv je standardně dodáván s optikou Double Glass. Všechny nové verze lensbaby mají možnost výměny vnitřní optiky pro různé efekty a kvalitu obrazu.

Dvoučočkový skleněný objektiv Double Glass s ohniskem 50 mm nabízí středovou ostrost s minimální difusí pro všechny clony (f 2–22).

Jednočočkový objektiv je podobný optice starých přístrojů. Hodí se pro portréty a výtvarné měkké záběry. Má výrazné optické vady. Ohnisko je 50mm jako u ostatních objektivů.

Nejměkčeji pracuje plastová optika, což je čočka z umělé hmoty bez MC vrstev.

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Přehledně: Nejlepší zrcadlovky
Přehledně: Nejlepší zrcadlovky

Ne­pře­berné množ­ství růz­ných mo­delů di­gi­tál­ních zr­ca­dlo­vek na­jdeme na čes­kém trhu, na­víc s často ne­pří­liš pře­hled­ným zna­če­ním. Po­tom se vý­robci ne­mo­hou di­vit, když zá­kaz­ník nemá po­nětí, jaká DSLR je pro něj ide­ální. Proto při­chá­zíme s pře­hle­dem, který při­nese světlo a po­může Vám s vý­bě­rem zr­ca­dlovky. Člá­nek je v říjnu 2021 ak­tu­a­li­zo­ván.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram