Vzpomínky na Afriku, část II.

Zbývající dva týdny putování po Jihoafrické republice jsme se vydali v malém autě a v malé skupině na cestu jihem. Nejprve letecky do Kapského Města a zpět do Johannesburgu přes několik národních parků a další unikátní místa.

Ubytování v buši

V rezervaci Timbavati, která bezprostředně sousedí s Kruger parkem, jsme byli ubytováni v „Motswari private game parku“ v bungalovech hluboko v buši. Je to oblast s vysokým výskytem malárie, které se nám podařilo předejít pravidelným užíváním antimalarik a používáním repelentu. Lehkomyslnost se v tomto případě nemusí vyplatit. V této oblasti je přísný zákaz vycházení bez průvodce. Týden před naším příjezdem se v tomto prostoru pokoušela mladá turistka fotit buvola a bohužel nedofotila. Buvol byl silnější. Safari jsme projeli dvakrát, brzy po ránu a odpoledne. Bylo to nezapomenutelné. Leopard, gepard, sloni, žirafy, lvi a mnoho krásných a barevných opeřenců. Při zpáteční cestě, již za šera, jsme objížděli skupinu odpočívajících lvů. Je úchvatné vidět ze vzdálenosti dvou metrů tato mohutná krásná zvířata.

Motswari Motswari
Motswari Motswari
Motswari Motswari
Motswari Motswari
Motswari
Rady pro nadšené fotografy
Aby mohly vzniknout pěkné snímky, je třeba setrvat na jednom místě minimálně několik dnů, lépe týdnů. Jinak se podaří jen dokumentární fotografie. Tento problém – málo času na fotografování – jsem zažíval také v Peru a na Kubě.
V JAR máte spoustu příležitostí absolvovat nejrůznější safari. Při projížďkách v otevřených vozech je málo místa, pokud nesedíte na sedačce sami. Proto doporučuji samostatné auto s řidičem, nejlépe znalcem, ovšem počítat, že bude za poněkud jinou cenu.

Návrat domů

Dlouhá trasa a čas nás přesvědčily využít k cestě zpět do Johannesburgu odlet z nedalekého polního letiště v buši Hoedspruit. Klíčky od půjčeného auta včetně dokladů a GPS jsme vhodili do schránky na letišti. Byl jsem šokován – žádná kontrola, převzetí, žádní úředníci!

A jelikož nelze velet okamžiku, aby prodlel, zbývá pak už jen cesta zpět přes Istanbul do Prahy. Sbohem a možná na shledanou, Afriko!

Josef Peterka se narodil se v roce 1943, vyučil se elektromontérem, je absolventem Střední průmyslové školy elektrotechnické v Praze a Institutu elektrotechniky a energetiky v dopravě. Vedle fotografování patří mezi jeho záliby cyklistika, lyžování, nohejbal a jízda na chopperu. Více fotografií můžete shlédnout na jeho stránkách Peterka-foto.cz

Josef Peterka

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Roman Maliha
    Roman Maliha
    16.05.2011 17:12

    pane Peterko, líbí se mi váš cestopis i fota :)
    tímto se omlovám panu Burdovi že jsem si dovolil mít jiný názor než je ten jeho, který je jediný správný :)))

  • Josef Peterka
    Josef Peterka
    17.05.2011 10:27

    Dobrý den.
    Pro Štefana.
    1. Pohyb v parcích je asi zakázaný, ale jen pro ty, kteří se tam chtějí pohybovat bez průvodce. Tato fotka vznikla, když jsme se pozdě večer vraceli z večerní projížďky. Na cestě leželo šest lvů a vůbec nemělichuť tuto cestu opustit. Tyto večerní propjížky provádějí běžně v parcích.
    2. K tomu střílení pro zábavu.
    Rád střílím pro zábavu z revolveru, pistole i pušky. I když z pušky je to trochu problém s jednou rukou. Nikdy, nikdy jsem nestřílel na zvěř pro zábavu.
    A také jsem neměl tuto potřebu. Pouze jako malej kluk ze vzduchovky po vrabcích. Nyní se mě to zdá hrůzné.
    V Thabazimbi jsme byli ubytováni na soukromé farmě. Neskutečně velký pozemek. Majitel pozemku měl asi potřebu masa pro své dělníky (tři černé rodiny) a asi i pro svoji potřebu. Nejdříve si mě vyzkoušel do
    terče a potom mě svěřil pušku.
    Padlého pakoně ihned naložili pomocí navyjáku a zpracovali.
    Děkuji za komentář, přeji příjemný den a málo žluče :-) !

  • Josef Peterka
    Josef Peterka
    17.05.2011 10:42

    Dobrý den.
    Pro pana Malihu.
    Dík za komentář. A trochu k těm nepříjemným, pro někoho příjemným výrazům pana RB.
    RB má na svých stránkách tento článek. Už jsem ho zde prezentoval.

    "Komentování subjektu na fotografii zobrazeného, zvláště pak způsobem, který by se mohl zobrazované osoby dotknout, na fotoserver nepatří". a pokračuje .........

    Je zajímavé, že na svých stránkách nabádá ke slušnému vyjadřování a zde používá výrazy, které jsou dosti nešťastné a nevhodné pro většinu čtenářů tohoto int.časopisu.
    Podíváte-li se podrobně na jeho fotky a na jeho vyjadřování se zde, tak tyto fotky přesně vyjařují jeho (psycho)povahu.
    Přeji příjemný den, málo žluče, raději žádnou.

  • Feanor
    Feanor
    17.05.2011 12:44

    Pane Maliho, s tím dementem Burdů neztrácejte čas. Ten je naprosto marnej.

  • Štefan 5
    Štefan 5
    17.05.2011 20:48

    Dobrý deň pán Peterka, beriem Vaše vysvetlenie. My sme to raz nestihli do tmy prejsť bránou v Hluhluwe a bolo to velmi nepríjemné. Zobrali to strašne vážne a hodinu nás vyšetrovali a hrozili vysokou pokutou. Tak preto som sa divil.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (41)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram