Automatická úprava fotografií – srovnání 8 fotoeditorů

V životě každého digitálního fotografa může nastat chvíle, kdy potřebuje upravit fotografii opravdu rychle. Instantní řešení nabízí mnoho fotoeditorů a prohlížečů – automatická úprava. Jak kvalitní ale je, s čím si ještě poradí a s čím už ne? Podíváme se na srovnání osmi často používaných programů.

V životě každého digitálního fotografa může nastat chvíle, kdy potřebuje upravit fotografii opravdu rychle. Řešení je instantní a nabízí ho mnoho fotoeditorů a prohlížečů – automatická úprava. Jak kvalitní ale je, s čím si ještě poradí a s čím už ne? Srovnali jsme osm často používaných programů: Adobe Lightroom 3, Adobe Photoshop Elements 9, GIMP 2, IrfanView, Paint.NET, PhotoFiltre, Picasa 3 a Zoner Photo Studio 13.

V každém editoru byly použity běžně dostupné plně automatické funkce pro opravu fotografií na 12 různých fotografií reprezentujících časté chyby. Všechny fotografie byly v JPG a většina i v plném rozlišení. Pokud bylo v některém z editorů více druhů automatických oprav (typicky kontrast a barevnost zvlášť), byly použity postupně všechny relevantní (s výjimkou „ekvalizovat“ v Gimpu), kromě úprav se stejným efektem.

Testovací soubor fotografií:

Nesprávně zelený les Velmi špatné vyvážení bílé (WB) Nepříliš saturovaná scéna
Podexponovaná fotografie Podexponovaná veverka na světlém pozadí Protisvětlo
Portrét a červené oči Portrét a červené oči Za sklem
Vysoký kontrast, hluboké stíny Vysoký kontrast, hluboké stíny V oparu s modravým nádechem dálek

Adobe Lightroom 3

Tento editor je určen pro fotografy, kteří to myslí s „vyvoláváním“ fotografií vážně, plnou automatiku zde tedy nehledejte. Přesto jsou i zde funkce pro líné „Auto White Balance“ pro vyvážení bílé a opravu barev a „Auto Tone“ pro nápravu špatné expozice. Odhlédneme-li od toho, že ovládání programu vyžaduje trochu zkoumání, je samotná úprava jednoduchá – označíte všechny fotografie a v nastavení vyvolání vyberete potupně obě automatické korekce. Hotovo, stačí exportovat.

Výsledky Adobe Lightroom jsou rozpačité, na jednu stranu projasnil stíny na fotografiích (většina editorů ještě ztmavila), a druhou většinou snížil kontrast. Také jsou některé výsledné fotografie jakoby vybledlé s zažloutlé – jako když pohlednice leží příliš dlouho na slunci. Větší saturace by prospěla. Pro automatické úpravy tedy Lightroom příliš vhodný není. Samozřejmě většina majitelů tohoto programu vyvolává fotografie vlastnoručně.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Tomáš Hrubý
  Tomáš Hrubý
  03.03.2011 12:22

  Petr - teda ty snad opisuješ ode mně - doslova tohle o PS Elements píšu už dlouho v diskusích i to říkám na různých setkáník, třeba i Fotoaparátu :-) Já doslova PSEL popisuji jako "nejnedoceněnější a nejopomíjenější program na trhu" - velmi mě těší, že nejsem jediný s tímto názorem...

 • Jiří Březina 1
  Jiří Březina 1
  04.03.2011 22:43

  S Elements souhlas. Mám ještě jednoho "koně" na plnou automatiku, je to Ashampoo Optimiser (verze 1.2 je free, vyšší placené nic moc nepřinášejí). Má jen jedno tlačko "optimalizovat" a buď to kliknutí vyjde nebo ne. Ale na to jedno tlačítko je celkem úspěšný, viz tady:
  https://picasaweb.google.com/JirkaBr/20110304FATest?authkey=Gv1sRgCLf6kuWCwtLlwwE#

 • Marek Hrubý
  Marek Hrubý
  05.03.2011 14:05

  Škoda, že jste se omezili jen na programy pro Windows. Aperture 3.1.1. pro Mac by podle mě obsadila první příčky.

 • Karel Zýbal
  Karel Zýbal
  13.04.2011 08:52

  LR3 i ZPS používám delší dobu, ale málokdy bych použil automatiku spíše v LR si zkopíruji nastavení úprav a pak kopíruji na další a pak doladuji. V LR upravuji 80% svých fotek /asi 2000 měsíčně/ už kvůli rychlosti zpracování a zachování originálního záběru.Pochybuji že by fotograf jenž dá 30K a více za foták a skla by se spokojil z automatikou zpracování :-). Spíše bych řekl že automatiku rychlých úprav použije nějaký amater z mobilem a ten asi těžko koupí LR,Photoshop atd jelikož by za něj dal více jak za mobil... :)

 • Jakub Karásek
  Jakub Karásek
  07.05.2011 20:37

  Na většinu úprav používám Zoner Photo Studio 13 x64, ale pravda je, že automatiku jsem nepoužil snad nikdy. Na vyvolání RAW používám Olympus Studio a jedině když potřebuji pracovat s vrstvami, spouštím Photoshop CS3.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (7)

Tisknout článek

Tip na článek

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů
Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů

Pro­gram pro správu a úpravu fo­tek Zo­ner Photo Stu­dio X se v pod­zimní ak­tu­a­li­zaci za­mě­řuje zejména na mo­dul Vy­vo­lat a při­náší lo­kální úpravy ba­rev, no­vou Luma křivku a více va­ri­ant úprav u jedné fotky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram