PhotoHint 13: Polarizační filtr

Je jen několik málo fotografických filtrů, jejichž efekt nelze nahradit dodatečnou úpravou snímku. Mezi ně patří i filtr polarizační. A proč tomu tak je?

…druhá

Polarizace odrazem

Odstraníte odlesky, zrcadlení… Skrz polarizační filtr neprojde světlo, které je již polarizované odrazem, když jej správně natočíte. Právě proto je filtr otočný. Je třeba najít správnou polohu „mřížky“, aby odraženého (a tedy polarizovaného) světla prošlo co nejméně. Když použijete filtry dva, má smysl je vzájemně „posílit“. Tedy natočit stejně.

Bez CPL S CPL
Bez CPL S nevhodně natočeným CPL
Maximální efekt CPL
Kolmý odraz bez CPL Kolmý odraz s CPL - bez efektu

Z výše uvedeného je zřejmé, že použití CPL ve směru proti odrazu nebo ve směru na světelný zdroj (Slunce) se zásadně neprojeví, protože žádné světlo dopadající do objektivu není polarizované a není „co zachytit“.

Bez CPL S nevhodně natočeným CPL
Maximální efekt CPL

To pod cca 45° úhlem je situace zcela odlišná.

Bez CPL S nevhodně natočeným CPL Maximální efekt CPL - jen místní

Všimněte si, že poslední obrázek je (alespoň podle mého názoru) expozičně zcela nevyvážený a celkově nehezký. Pravděpodobně by jej vylepšila podexpozice.

Bez CPL Maximální efekt CPL

Mírné potočení s filtrem dává zásadně odlišné výsledky a ten „nej“ je ve velmi úzké oblasti. Je třeba filtr nastavit pečlivě.

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Želvák Bob
    Želvák Bob
    25.01.2011 08:58

    ... taky přispěju - za začátečníky:
    1) marně hledám instrukci jak mám v malým hledáčku vidět správné natočení CPL (mám Pan. FZ-30) prostě jsem zatím nucen dát to na stativ a udělat třeba 8 fotek s natočením po 1/8 otáčky. Ale u akční foto jsem prostě v háji ...
    2) při cenách solidních CPL nevím - kolik lidí má 2 filtry stejného průměru, aby mohli toto zkoušet ...

    3) úplně z jiného soudku
    Stále se zcela marně těším na test Pentaxu K5. Bude?

  • Marek Vojtíšek
    Marek Vojtíšek
    25.01.2011 11:23

    Doplnění ohledně lineárního PL a zrcadlovky nejen pro Tomáše Hrubého

    Testováno na Canonu 30D, zdroj polarizovaného světla LCD monitor, postupně jsem otáčel foťákem a zkoušel funkci AE a AF.

    Primární zrcadlo není na polarizaci citlivé, jas hledáčku konstantní. Měření expozice taktéž konstantní ve všech polohách.

    V náklonu cca 30° po směru hod. ručiček problémy s ostřením, pravý ostřící bod se nechytal, střední bod zaostřil tak ve 3 ze 4 pokusů.

    Shrnutí: Jediné, co je citlivé na polarizaci dopadajícího světla, jsou AF senzory, lineární více než křížové. Takže při určitém směru nastavení LPL bude špatně fungovat ostření (nebude se chytat), ale pouze v rozsahu několika málo stupňů. Problém řeší změna natočení filtru nebo ruční ostření.

    P.S. pro Jifiho: obráceně otočený CPL způsobuje dost brutální barevné posuny do hněda a do modra, podle natočení.

  • Jiří Novotný Jifi
    Jiří Novotný Jifi
    25.01.2011 14:49

    Kolas:
    Jo, s tím barevným posunem máš pravdu. Zkoušel jsem držet dva polarizáky proti sobě (jak tu zaznělo v diskuzi) a byla to nějaká fialovo-hnědá tma. A když jsem se přes to podíval na zapnutý LCD monitor, tak na něm nebyl vidět vůbec žádný obraz. Ale už jsem psal, že bych toto chápal jen jako opravdu nouzové a vyjímečné řešení. Nikdy dřív mě ani nenapadlo takové vylomeniny zkoušet :-)

  • karaci76
    karaci76
    16.11.2015 03:08

    EXCELENTNI!!! Teda nejsem sice synem vesnickeho prostacka a kydacky hnoje z mistniho JZD bez dokoncene zakladky, ale tento clanek je nad moje sily. Myslel jsem si jako zacinajici fotograf, ze se o CPL neco dozvim, ale jedine co jsem pochopil je, ze to "nejak" eliminuje svetlo. Zkrizeny nezkrizeny vinetace linearni cirkularni - k cemu to vsechno do haje je? Nekdy je svetlo polarizovane a nekdy zas ne, ani nevim kdy to je dobre a kdy ne.
    A za dalsi by me zajimalo co znamena tento kus clanku. Rozumi tomu tady vubec nekdo? : "Uvedu jen, že rozptylem světla se světlo směrem k pozorovateli také polarizuje za předpokladu, že jde o světlo rozptýlené pod úhlem 90° (úhel mezi směrem slunečních paprsků a spojnicí místa rozptylu a směru focení). Takže takto polarizované sluneční světlo neprojde skrz filtr, ale to, „co je vzadu a šlo to přímo“."
    Takze se jeste jednou autora ptam - CTKJ?

  • Petr Koritina
    Petr Koritina
    Autor
    16.11.2015 12:19

    Děkuji za "slušně" položenou otázku. Netvrdím, že se umím vyjádřit dokonale a pro každého. Pak je třeba hledat jiné zdroje. Namátkou univerzitní (a tedy asi nenapadnutelné):
    http://is.muni.cz/th/101063/lf_b/text.pdf
    https://is.muni.cz/th/176766/lf_b/bakalarska_prace.pdf
    Případně zkuste hledat jinde.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (37)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram