Lens-Protect, neoprénová ochrana nejen objektivů

Lens-Protect je neoprénová ochrana fototechniky. Vzdáleně připomíná neoprénový potah LensCoat, který je ale více maskováním a ochranou proti poškrábání, než plnohodnotnou ochranou proti povětrnostním vlivům, bahnu, prachu a podobně. Co Lens-Protect nabízí a jak se používá se dočtete v tomto článku.

Lens-Protect je neoprénová ochrana fototechniky. Vzdáleně připomíná neoprénový potah LensCoat, který je ale více maskováním a ochranou proti poškrábání, než plnohodnotnou ochranou proti povětrnostním vlivům, bahnu, prachu a podobně.

Na objektiv

Lens-Protect (mimochodem, jeho tvůrce je z Česka) je vyrobený z 2,5 mm neoprénu černé nebo šedé barvy s potiskem, a kryje všechny spáry a škvíry mezi pohyblivými částmi na objektivu, kudy by se dovnitř mohla dostat voda, písek a tak dále. Na běžných objektivech se skládá ze dvou návleků – ten velký se natáhne na tělo objektivu, menší kroužek těsní prostor kolem bajonetu. U složitěji tvarovaných objektivů (například dlouhá pevná skla) je návleků více. Při zoomování se otáčí celým Lens-Protectem a jeho zbytek klouže po těle objektivu. Když jsem si četl informace na webu, zaujala mě i taková drobnost, jako výběr nití pro šití – nejen kvůli pevnosti, ale i proto, aby nitě nedřely a nepoškrábaly tělo objektivu. Pokud potřebujete přístup k ovládacím prvkům, lze neoprén poodhrnout. Návleky pro delší skla (300 mm a více) mají průhledná plastová okénka přes panel s přepínači.

Na tělo

V nabídce nechybí ani návlek pro tělo fotoaparátu. Tentokrát jde o jeden kus neoprénu vytvarovaný do potřebného tvaru, vepředu stažený gumou, aby nesklouzával. Průhledná folie v zadní stěně umožňuje vidět na ovládací prvky a na displej. Výrobce doporučuje natáhnout obal na tělo, počkat 12 hodin, než dojde k vytvarování a potom vyříznout otvory pro spoušť, přední kolečko, stativový šroub, úchyty na popruh a výřez pro očnici. Otvor pro pravý palec je předpřipravený. Kvůli maximalizaci ochrany se většina dalších ovládacích prvků mačká přes folii nebo přes samotný neoprén. Pamatováno je i na odhrnovací kryt pro sáňky blesku.

Na blesk

Ochranu blesku tvoří jednoduchý tubus, který se navlékne na blesk. Díky pružnosti neoprénu není problém volně otáčet a naklápět hlavu. Pro přístup k ovládacím prvkům je potřeba neoprén poodhrnout.

Používání v praxi

Kromě prachu chrání Lens-Protect i v dešti (sněhu). Protože jsem zatím po dobu používání neměl tu čest potkat déšť, zkoušel jsem jej nasimulovat – s rozprašovačem i pod vodovodním kohoutkem. Neoprén sice rychle nasákne vodou jako houba, ale co je zajímavé, vodu nepustí k objektivu. Po odhrnutí je pod ním sucho. A v porovnání s pláštěnkou nezabírá žádné místo a lze jej mít nasazený permanentně, takže se nestane, že pláštěnku necháte doma a jako naschvál začne pršet.

Další příjemná věc je, že neoprén tepelně izoluje. Kovové tělo fotoaparátu či tubus objektivu tak v zimě nebudou studit do rukou. Stejně tak by měl zabránit i orosení při přechodech mezi zimou a teplem. Znečištěný neoprén lze vyprat v pračce v mýdlové vodě.

Jako každá ochrana přináší Lens-Protect i jistý stupeň nepohodlí. Že se nedostanete tak snadno na ovládací prvky na objektivu příliš nevadí, stejně přepínáte přepínače minimálně, a pokud je to opravdu nutné, lze neoprén odhrnout a přepnout. Co mi po prvním nasazení vadilo byl fakt, že během zoomování se zároveň otáčí i ostřicí kroužek (síla potřebná pro jeho otočení je totiž menší než tření mezi ním a neoprénem). Tento problém se neobjeví u levnějších objektivů bez USM, kde se kroužek otáčí dostatečně ztuha (protože je přímo propojen s ostřicím motorkem). Byl jsem totiž zvyklý zaostřit, zoomem poupravit kompozici a exponovat – to teď nejde, protože zoom rozhodí ostření. Ale nakonec to představovalo menší obtíže, než jsem čekal a snad si nepamatuji, že bych kvůli tomu pokazil fotku. A údajně lze na přání vyrobit Lens-Protect ze dvou kusů, zvlášť pro zoom a zvlášť pro ostřicí kroužek, kde k tomuto “spojenému” otáčení nedojde. Pokud bych měl vypíchnout ještě jednu drobnost, tak je to manžeta kolem bajonetu. Má tendenci se při sundávání objektivu nebo jeho ukládání do brašny smeknout a spadnout, čímž komplikuje střídání objektivů. Jinak ale funguje na jedničku, a pokud máte více těl nebo nestřídáte objektivy často, není co řešit (a vždy se dá fotit bez ní).

Podobně s pohodlností je na tom i ochrana těla. Přes folii jde jasně vidět displej a celá zadní strana, díra pro palec je tak akorát, abyste dosáhli na zadní roller, joystick (v případě Canonu) a AF-ON tlačítko, pro tlačítka + a – je potřeba přehmátnout zvenku a mačkat je přes neoprén. Nejhůře je na tom nakonec tlačítko pro smazání fotografie, které je na Canon tělech zapuštěné, a pro jeho stisknutí přes folii je třeba více zatlačit, nejlépe nehtem.

Seznam všech Lens-Protect nabízených pro různé objektivy, těla a blesky najdete na webu výrobce. Pokud se stane, že právě váš kus výbavy v seznamu chybí, stačí zaslat rozměry a nechat si ho vyrobit na zakázku.

   

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • vinettou
  vinettou
  05.01.2011 09:25

  V článku je jasně napsáno, že seznam všech dustupných skel a těl je na webu, stejně tak jako že není problém nechat si vyrobit na zakázku na svoji výbavu. Lidi, umíte číst??

 • Tomáš Hilger
  Tomáš Hilger
  08.01.2011 10:41

  Sice levnější než LensCoat, ale stále nehorázně drahé

 • František Zemek
  František Zemek
  13.01.2011 19:48

  p. Šafránkovi
  No nevím já se spíš považuju za dokumentaristu se ,,širokým,, záběrem.
  Nemožu si vzpomět na heslo pro fotozemek

 • Zdeněk Ondrášek
  Zdeněk Ondrášek
  09.02.2011 14:28

  Používám Lens-Protect už skoro rok na Canon EF 100-400/5,6. Vůbec to z něho nesundávám (pouze když ho čistím).
  Výhody jsou jasné :
  - i v mrazu nepotřebuji rukavice
  - jednoznačně chrání proti nějakému škrábanci (např. od větví ap. - což při focení ptáků nebo zvěře je běžné)
  - bez obav mohu foťák položit do trávy ap. (nebo nosit v obyčejném treking batohu)
  - rozhodně chrání proti kovového těla objektivu.
  Za tu cenu je to výborné.
  Teď to pořídím i na svou pevnou EF400/5,6.
  PS: s ovládáním nemám problém - je to otázka zvyku.

 • Zdeněk Ondrášek
  Zdeněk Ondrášek
  09.02.2011 14:30

  oprava:
  skutečně velmi dobře chrání (proti orosení) kovové tělo objektivu.
  sorry.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (22)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram