PhotoHint 12: Odrazná deska

Fotografie je zcela závislá na světle. Některé fotografické disciplíny se spokojí s tím přirozeným, jiné vyžadují umělé osvětlení. Určitým mezistupněm je pak využití odrazné desky. V tomto PhotoHintu se dozvíte, kde a jak je možné odraznou desku využít, a také najdete menší návod pro kutily, jak si jí vyrobit.

Makrofotografie

V makrofotografii je použití odrazné desky (tedy spíš destičky – prakticky stačí podle velikosti fotografované breberky či rostliny papír nebo i vizitka) méně obvyklé. Může za to jak náročnost samotné makrofotografie (komu se chce při všech starostech se zaostřením a utíkajícím objektem ještě laborovat s odrazkou), tak celkově menší význam odrazky. Použijete jí především pro prosvětlení některých jinak zastíněných částí fotografie. Například pokud fotografujete s přirozeným světlem nebo bleskem jdoucím shora, můžete odrazkou prosvětlit bříško brouka a prokreslit tak ve stínech utopené části scény. Použití je velmi závislé na konkrétní situaci a použitém osvětlení a oboje je v makrofotografii rozmanité jako snad v žádné jiné oblasti, musíte si tedy najít vlastní způsob, jak s odrazkou zacházet.

Odrazka v makrofotografii

Zátiší a produktová fotografie

aké u zátiší se odrazka používá. Pokud se jedná o nalezené zátiší (PhotoHint 2: Fotografické zátiší), nebo zátiší v exteriéru, pak se opět snažíte dostat světlo tam kde přirozeně není. Ovšem i ve studiovém zátiší můžete odrazku využít. Kromě banálního nedostatku studiových světel třeba pro změnu barvy světla barevnou odrazkou. Speciálním druhem odrazky používaným pro studiové fotografování předmětů je pak obyčejné zrcátko. Malé zrcátko umožňuje velmi přesně směřovat odraz na konkrétní místo, aniž by osvětlilo okolí. Odraz je sice nevzhledný flek, ale díky tomu, že se na scéně nic nepohybuje a fotoaparát je na stativu, můžete fotografovat stálými světly na dlouhé časy a prasátko mírným pohybem rozmazat. Toto se hodí především pro situace, kdy chcete světelně zvýraznit jedno místo fotografie.

Zátiší - využití zrcátka k vysvícení ciferníku

Odrazku lze použít prakticky vždy, když fotografujete blízké nepohyblivé objekty. Výše popsané jsou jen nejčastější druhy použití. Naopak odrazku nevyužijete třeba při krajinářské a wildlife fotografii, nebo fotografování architektury. Také sportovní fotografie nebo reportáž neumožňují využití odrazné desky. Scéna je příliš dynamická a rychle se měnící a na správné nastavení odrazky prostě není čas.

V seriálu PhotoHintů již vyšlo:

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram