Zpracování tématu: "Máme doma zvíře"

Milí kolegové, fotografové, již když jsem se rozhodoval o zadání tématu našeho seriálu na měsíc listopad a napadlo mne, že se zaměříme na domácí zvířata, tušil jsem, že si na sebe pletu bič. Teprve po obdržení vašich fotografií se mé obavy nejen naplnily, ale předčily i nejhorší noční můry.

Kompozičně výtečná fotografie kočky. Na neutrálním, i když barevném pozadí vystupují do popředí rytmicky se střídající prvky bílých kuželek. Rytmus je v dokonalém třetinovém dělení obrazu přerušen hlavním motivem fotografie, který právě v tomto prostoru na sebe upoutává nejvíce pozornosti. Navíc pozornost umocňuje i silný tonální kontrast.

Kdo je tady pánem

Velice úsporné barevné řešení, téměř monochromatické, je hlavní předností této fotografie. Ostře zobrazená figura proti neostré nekonečné pláni dobře kontrastuje, linie kopečků a kopců zvýrazňují prostor celého snímku. Zde se osvědčila kompoziční poučka, že figura zády k divákům umístěná v pravé části snímku jakoby celý příběh ukončuje, uzavírá.

Nakonec jsem si nechal dva snímky, které se mi nejvíce líbí, a mezi kterými se musím rozhodnout i o fotografii vítězné. V obou případech jde o obrázky koček, i když každý z nich je jiný.

Dnes

O tom, že fotografie je převážně o světle svědčí tato. Protisvětlo, pravděpodobně pozdního odpoledne, pouze částečně osvětluje motiv v popředí snímku, a v náznaku dává tušit, co je hlavní prvek fotografie. Celkový teplý tón krajiny, obzor se slunečním kotoučem a tmavé popředí snímku navozují klidnou atmosféru. Kompozičně i esteticky vyvážená fotografie je ještě zvýrazněna úsporným výřezem. Tady již autor musel o fotografii přemýšlet. Tento snímek navrhuji na ocenění.

Bdění

Co se týká výrazových prostředků opět velice úsporná fotografie, a proto také působí zcela vyrovnaně a uzavřeně. O tom, že autor dobře věděl co a jak chce dělat, svědčí světlejší hnědá barva v pravém horním rohu, která bezesporu není náhodná. Pouze částečně osvícená část zvířecí hlavy nepravidelně orámovaná tmavým stínem vtahuje diváka do obrazu.

Hodně úspěchů do dalšího fotografování a pěkné Vánoce přeje

Milan Šusta

Téma na prosinec 2010

Fotografie do tématu na prosinec 2010 „PF 2011“ můžete posílat do konce měsíce. Seriál „Okem profesionála“ nabízí každému začínajícímu i pokročilému fotografovi možnost zpracovat zadané téma a nechat si své snímky zhodnotit profesionálem. Každý měsíc či dva je vypsáno nové téma a je jen na vás, jakým způsobem ho ztvárníte. Hodnotí se především nápad, kreativita a originální pojetí.

Fotografie na téma „PF 2011“ můžete posílat do 31. prosince 2010, 24:00 na adresu: fotoaparat@fo­toaparat.cz
Maximální počet fotografií: 2 (dvě)
Technické parametry: max. 500kB, max. 800 pxl delší strana
Hodnotí: profesionální fotograf Kamil Varga
Vyhlášení tématu najdete ve FotoBlogu.

Pro vaši informaci, jak jste zpracovali minulá témata seriálu Okem profesionála

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • BR
  BR
  14.12.2010 15:25

  :-D
  To by stálo za slušný sociologický výzkum...

 • Dana Kovaľová
  Dana Kovaľová
  16.12.2010 04:36

  Je "doma" na obzoru hor či širého pole? Pokud ano, mlčím. Pokud ne, pak by lamentaci nad nerespektováním zadání tématu měl vyhlašovatel_hodnotitel_fotorádce obrátit vůči sobě samému, myslím ;o)

 • Radek Burda
  Radek Burda
  16.12.2010 08:17

  Myslim, ze kazajka "doma" ve smyslu v koupelne a na parapetu okna, je uzkoprse tesna... severoamericky indian ma doma i pred teepee s pohledem do severnich plani... ze ale kukacka do tech plani je bezbrehym klise, je bohuzel vec vaznejsi... mozna o to vic, ze hodnotitel -budme milostivi a rekneme, ze pravdepodobne ze zoufalstvi- si tuto sracku vytahl jako priklad fotky povedene.

  Ovsem, zadny div. Domaci mazlicci proste svadi k druhemu kolu souteze Blesk o nase nejhezci mimino, ktere -jak se zda- zdejsi vlastnici fotoaparatu s mnoha megapixely vyuzili naplno.

  V dalsim dile PF 2011 to zas bude rachanda se santaklausovskyma cepicema.

 • Radek Burda
  Radek Burda
  17.12.2010 11:36

  Na zadost Dany Kovalove skrtam predchozi koment. Prosim, nectete ho.

 • Pavel Svoboda www.photo-svoboda.cz
  Pavel Svoboda www.photo-svoboda.cz
  20.12.2010 16:19

  K mojí fotce: pro Inuity je "doma" i na obzoru hor..
  fotka je focená na okraji vesnice

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (6)

Tisknout článek

Tip na článek

David Weinhauer - fotograf aktů
David Weinhauer - fotograf aktů

Da­vid Weinhauer je br­něn­ský fo­to­graf aktů, známý pře­de­vším svou in­stagra­mo­vou sé­rií por­trétů „Sprosté kafe“. Něj­čas­těji fotí s ama­tér­skými kli­ent­kami. Ně­které z nich chtějí fotky pro sebe, ji­ným po­má­hají v psy­cho­te­ra­pii. Na­jdou se i ta­kové, které za fo­cení ne­chtějí za­pla­tit a vy­u­ží­vají k tomu různé tak­tiky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace