Zoner Photo Studio 13 - jak využít hromadný filtr pro fotoweby

Internetové galerie mají často specifické požadavky na vkládané fotografie. Snímky musí mít dané rozlišení, velikost, formát. Zároveň v nich chcete vodoznak, podpis, název a rámeček. V tomto článku se dozvíte, jak v Zoner Photo Studio 13 celý proces zautomatizovat.

Dalším krokem je vložení vodoznaku. Přidáte filtr „Vložit obrázek“ a v jeho nastavení najdete obrázek, který chcete použít jako vodoznak. Ten musí být na stejném místě při každém pozdějším použití hromadného filtru. Dále nastavíte, že obrázek má být v pravém dolním rohu, s mírným odsazením od okraje, převzorkujete ho na rozumnou velikost, nastavíte jako vodoznak a zvolíte režim „Měkké světlo“. Nastavení vidíte na následujícím obrázku.

Vložení vodoznaku

Další na řadu přijde rámeček. Existuje sice filtr pro vytváření rámečků, když ale máme v hromadném filtru možnost řazení více kroků, vytvoříme vlastní rámeček funkcí „Velikost plátna“ (protože tato funkce se může hodit i při jednoduchém řezání a je dobré se s ní seznámit). Použijeme ji třikrát. Vždy zarovnání na střed a s relativní velikostí (která zaručí rámeček kolem fotografie libovolného poměru stran). Plátno zvětšíme nejprve s bílou barvou o velikost 2 (1 pixel na každé straně), pak to samé s šedou a nakonec 80 pixelů s černou barvou. Rámeček je hotový a fotografie i s ním má delší rozměr požadovaných 894 pixelů.

Vytvoření rámečku

Teď vložíme copyright. Předpokládám, že všechny upravované fotografie mají jednoho autora, což vše zjednodušuje. Přidejte filtr „Text do obrázku“, napište copyright do příslušného políčka, zvolte font a barvu textu a pak odsazení, aby byl text pěkně zarovnaný k rámečku. „Jednotky“ musí být „px“, druhá volba má totiž pro různé rozměry obrázku různé výsledky.

Vložení textu do obrázku

Dále přidáme název fotografie. Ten musí být někde ve fotografii uložený, aby bylo možné pustit výsledný filtr na celou skupinu fotografií. Buď používáte popisy a názvy fotek v metadatech (například právě v Zoneru) a název vezmete tam, nebo můžete mít název přímo jako jméno souboru. To je náš případ. Přidejte další „Text do obrázku“ a místo vepsání textu klikněte hned vedle na nenápadnou šipku. V okně, které na vás vyskočí, vyberte z nepřeberného množství informací, které můžete vložit, položku „Jméno“. V parametrech vše odškrtněte, klikněte na Vložit a potvrďte OK. Název souboru fotografie se teď bude zobrazovat jako text v obrázku. Už zbývá jen podobně jako u copyrightu nastavit font a umístění.

Vložení názvu fotografie do obrázku Široké možnosti vkládání textu

V dalším kroku už můžeme fotografii uložit. Ještě před tím ale jedna drobnost. Správa barev. Na vysvětlení, co to je, tu není dost prostoru, každopádně fotografie může mít různé barevné profily, což ovlivňuje její barevnost na monitorech. Pokud dáváte snímky na web, je nejlepší používat barevný profil „sRGB“. Některé fotoaparáty umí fotit i do „Adobe RGB“ a kdo ví, jak byl ten váš zrovna nastavený. Proto ještě jeden filtr použijeme před uložením fotografie: „Barevný profil“. A vybereme právě profil „sRGB“.

Barevný profil pro správné zobrazení barev

Teď už opravdu zbývá jen uložení obrázku „Uložit JPEG pro Web“, kde se postaráme o výslednou velikost maximálně 300kB. Nahrát fotografii na galerii FotoAparát.cz už musíte sami.

Popsané postupy lze různě kombinovat. Záleží jen na vaší představivosti a zručnosti. A taky trocha logického myšlení je potřeba. Není těžké udělat filtr, který funguje na jeden typ fotografií, ale filtr pro různé rozměry a poměry stran už může být komplikovanější. Rozhodně zkuste i ostatní zde nepopsané filtry jako třeba ořez, který se hodí, pokud chcete dostat fotografie různých rozměrů na obrazovku o přesně daném rozlišení. Toto byl také jen jednoduchý příklad o několika krocích. Přidáním dalších můžete vytvořit lepší vodoznak, stínovaný text a podobně. Když si s nastavením filtru pohrajete, budeteho pak moci jednoduše využívat dlouhou dobu.

Autor je lektorem kurzů Zoner Photo Studio 13 ve FotoInstitut.cz

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

FotoAparát.cz - Instagram