Zoner Photo Studio 13 - jak využít hromadný filtr pro fotoweby

Internetové galerie mají často specifické požadavky na vkládané fotografie. Snímky musí mít dané rozlišení, velikost, formát. Zároveň v nich chcete vodoznak, podpis, název a rámeček. V tomto článku se dozvíte, jak v Zoner Photo Studio 13 celý proces zautomatizovat.

Internetové galerie mají často specifické požadavky na vkládané fotografie. Snímky musí mít dané rozlišení, velikost, formát. Zároveň v nich chcete vodoznak, podpis, název a rámeček. Pokud se vám nechce upravovat tyto věci na každé fotografii zvlášť, můžete využít program Zoner Photo Studio, aktuálně dostupného ve verzi 13.

Zoner Photo Studio 13 je program pro správu fotografické sbírky, nabízí ale také řadu editačních funkcí. Není to sice Photoshop, ovšem pro běžné úpravy zcela stačí. Navíc díky tomu, že se zaměřuje na práci s velkým množstvím snímků, je i mnoho úprav možné aplikovat na více fotografií najednou. Pro nás zajímavou funkcí je „Hromadný filtr“, který umožňuje použít více úprav jediným kliknutím. Pomyslným vrcholem automatizace v Zoner Photo Studio 13 je tak využití Hromadného filtru na hromadu fotografií.

Hromadný filtr umožňuje vytvořit posloupnost nejen filtrů, ale i dalších úprav, které se pak postupně na fotografie použijí. Fotografii lze upravovat barevně, řezat, vkládat text, obrázky, měnit rozměry. Téměř cokoli vás napadne lze nějak vymyslet a v hromadném filtru vytvořit. Bohužel se nejedná o nějaký skript, ale jen o prostou posloupnost na sobě nezávislých úprav. Takže když si vymyslíte něco komplikovaného, budete muset použít více hromadných filtrů, nebo do celého procesu zasáhnout ručně. Samozřejmostí je možnost uložení hotového hromadného filtru pro pozdější použití.

První krůčky: Zmenšení na web

Pojďme se nejdřív podívat na nějakou základní úpravu. Máte fotografii a potřebujete ji vložit na web – úpravy ponechme stranou, retuše hromadně dělat nelze a hromadné barevné korekce znamenají ve většině případů použití automatických funkcí, což je většinou jen ke škodě. Požadované parametry výsledného obrázku: delší rozměr maximálně 700 pixelů a maximální velikost 100kB.

Nejprve si tedy označte jednu nebo více fotografií, které chcete upravit, pak spusťte Hromadný filtr. Najdete ho přímo na obrazovce „Správce“, také ho můžete otevřít výchozí klávesovou zkratkou „Ctrl+Q“.

Vyskočí na vás okno pro vytvoření hromadného filtru. V levé sloupci vidíte vybrané fotografie, v pravém jednotlivé úpravy které hromadný filtr obsahuje, uprostřed nahoře srovnání originálního snímku s fotografií po všech úpravách a dole nastavení aktuálně označeného filtru. Nový filtr přidáte kliknutím na zelené tlačítko „+“, odeberete červeným „-“, nebo jen deaktivujete zatržítkem.

Okno hromadného filtru Co vše můžete použít v hromadném filtru

V našem případě chceme fotografii hlavně zmenšit. Před zmenšováním je dobré fotografie doostřovat a Zoner to umí jednoduchým posuvníkem přímo v nastavení zmenšení. Jenže bez podrobnějšího nastavení. A když už můžeme vytvářet více úprav, proč nejdřív nedoostřit, a pak teprve nezmenšit? Přidáme tedy filtr „Doostřit“ a v něm lze podrobně nastavit metodu i sílu efektu. Co máte nastavit vám nikdo neprozradí. Záleží na zdrojové a cílové velikosti, ostrosti fotografie z fotoaparátu a fotografované scéně. Najděte pro svůj fotoaparát a velikost, na kterou zmenšujete, ideální nastavení, a to pak můžete vcelku s klidem používat opakovaně v tomto hromadném filtru.

Doostření

Teď už můžeme zmenšovat. Přidejte filtr „Pokročilá změna rozměrů“ a v nastavení „uživatelská velikost“ zvolte výšku i šířku 700. Při výběru „zachovat proporce“ dosáhnete takového zmenšení obrázku, že delší strana bude 700 pixelů a kratší se přizpůsobí.

Zmenšení

Vlastně už máme hotovo, pokud ale chcete dosáhnout při zmenšování fotografií lepších výsledků, doporučuje se zopakovat doostření a zmenšení několikrát po menších krocích. To není vůbec problém. Vložíte oba filtry znovu, jen přizpůsobíte nastavení (trochu menší doostření a postupná změna rozměrů). Takto si můžete vytvořit hromadný filtr, který bude vaše fotografie zmenšovat opravdu precizně.

Doostření a zmenšení v několika krocích

Posledním krokem je uložení obrázku a i to může být automatické. Filtr „Uložit JPEG pro Web“ dovoluje nastavit požadovanou velikost výsledného souboru. S nastavením 99kB tak máte vyřešenou poslední podmínku naší fiktivní galerie. Rozsah kvality doporučuji nastavit od 1 do 100, Zoner zvolí nejvyšší možnou. Pokud galerie do které fotografie vkládáte umí číst údaje o fotografii z EXIF, nezapomeňte zatrhnout i příslušnou položku.

Uložení fotografie

Hromadný filtr pro zmenšení fotografií na web máte hotový. Pro pozdější použití si ho celý uložte symbolem disketky v pravém spodním rohu okna vedle nápisu „Globální nastavení“. Všechny fotografie teď zmenšíte tlačítkem „Aplikovat na vše“. Zoner při ukládání upravených fotografií zjistí, že se jmenují stejně jako originál, a zeptá se, co s tím. Můžete zvolit uložení pod jiným jménem, přesto hromadné filtry provádějte raději na kopiích originálních souborů – jen pro jistotu.

Další možnosti: Galerie FotoAparát.cz

Pojďme se teď podívat na příklad ze života: galerii FotoAparát.cz. Omezení jsou: počet pixelů 800000 (s tím nám Zoner nepomůže, musíme zvolit rozumnou maximální délku strany), maximální délka strany 1600 pixelů, minimální 200 pixelů a velikost nanejvýš 300kB. Pokud zvolíte délku delší strany 894 pixelů, máte jistotu, že se i u čtvercové fotografie vejdete do limitu celkového počtu 800000 obrazo­vých bodů.

Nejprve je potřeba vymyslet, jak má být naše fotografie upravená. Chceme černý rámeček s tenkou bílou linkou kolem fotografie. V rámečku pod fotografií bude její název, na pravé straně © autora a v rohu fotografie malý vodoznak. To vše je možné jediným hromadným filtrem. Rámeček bude mít tloušťku 40 pixelů, linka bude ze dvou 1 pixel tlustých čar (bílé a šedé pro jemnější přechod do černé). To dává v součtu možnou šířku delší strany fotografie 810 pixelů (s rámečkem výše vysvětlených 894). Na tuto velikost tedy zmenšíme snímek filtry popsanými výše.

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Doporučujeme: Nejlepší širokáče pro zrcadlovky
Doporučujeme: Nejlepší širokáče pro zrcadlovky

Ši­ro­ko­úhlé ob­jek­tivy ne­boli ši­ro­káče jsou mezi fo­to­grafy ob­lí­bené, ale ne vždy je snadné se mezi nimi vy­znat. Proto při­ná­šíme pře­hled nej­lep­ších ši­ro­ko­úh­lých ob­jek­tivů pro Ni­kon a Ca­non.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace