Joe McNally – Hot Shoe – Žhavé výstřely z malých blesků

Kreativní práce s bleskem představuje vyšší dívčí a Joe McNally nám ve svém druhém titulu chce poradit, jak na to. Pojďme se podívat, zda se vyplatí knihu pořídit a co se z ní dozvíte.

Ukázkové fotografie jsou jedním slovem skvělé. McNally měl z čeho vybírat, vždyť fotí přes třicet let pro taková velká jména jako je National Geographic, Time, Life či Sports Illustrated. Začátečníka pravděpodobně zmate skutečnost, že až na výjimky na snímcích nejde blesk vůbec poznat – a je to tak správně, jak ostatně autor mnohokrát zdůrazní – všechny snímky působí maximálně přirozeně a svědčí o McNallyho mistrovství.

Co vám pravděpodobně bude lézt na nervy (alespoň ze začátku), je použitá forma. Díky ní se kniha čte spíše jako beletrie a ne odborná publikace. Často je kumšt nalézt ve stovkách slov, srandiček a vtípků právě onu informaci, jak nastavit blesk (i když tam v 98% je), na druhou stranu je možné, že si právě díky vtipným historkám a neobvyklým přirovnáním některé věci snáze zapamatujete, než by tomu bylo při pouhém strohém technickém popisu. Jako bonus se z vyprávění dozvíte něco navíc z každodenní práce fotoreportéra, nahlédnete do zákulisí a postupem času nakonec zjistíte, že vás čtení vlastně baví. Co by však textu určitě prospělo je více tabulek, více schemat rozmístění blesků, více EXIF informací a podobně, tedy něco pro ukojení technicky orientovaných typů. Bez nich působí text poměrně monotónně.

Ještě vám dlužím informaci, jak je to s tím Nikonem. Jak už jsem zmiňoval, autor používá Nikon a nebojte se, že by vás na to během čtení nechal zapomenout. Stejně tak rád zmiňuje i jiné prvky své fotovýbavy, skoro jako by si u něj jejich výrobce zaplatil reklamu. To ale neznamená, že drtivá většina technik nepůjde přenést na ostatní značky. Principy fungují u všech výrobců podobně, pouze se liší rozmístění tlačítek či položky v menu. S trochou technické erudice a znalosti vašeho fotoaparátu lze postupy aplikovat na libovolnou výbavu. Majitelům Nikonu ještě život trochu ulehčí úplně závěrečná část knihy, poslední čtyři strany, věnující se nastavení blesků SB-800 a SB-900 včetně obrázků, které jsem tolik postrádal na úvodních stranách.

Koupit či nekoupit?

Koupit či nekoupit? Znovu musím zdůraznit, že nejde o odbornou publikaci v pravém slova smyslu. Autor se spíše než čísly řídí intuicí a mnoha lety zkušeností. Co funguje u něj, může být problém u jeho žáků – nedostatek technických znalostí a souhry se svou fototechnikou kniha rozhodně nenapraví, techničtí fajnšmekři ať se raději poohlédnou jinde. Ať tak či onak, McNally rozhodně má co říci, hodně toho zažil a ještě více vyfotografoval. Jeho styl psaní se může někomu nelíbit, ale přiložené fotografie mluví samy za sebe a lákají k fotografování. A tak jedinou drobnou výtku mám ve spoustě textu kolem, ve kterém se někdy ztrácí to důležité, tedy jak fotografovat s bleskem.

Hot Shoe – Žhavé výstřely z malých blesků
Joe McNally
Nakladatelství Zoner Press
Rozměry 202×232 mm, brožovaná vazba, 320 stran
Běžná cena 480 Kč
Knihu můžete zakoupit přímo v nakladatelství Zoner Press

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Radek Burda
  Radek Burda
  15.07.2010 12:30

  No nazdar.. ten citat je vazne desivej.. Ťal jsi do živyho, holt budu muset kadenci "vynikajicich prirovnani" taky radne procesat :-)

 • Lu...Ny
  Lu...Ny
  15.07.2010 14:27

  ty jeho výroky bych nebral vážně, knížku jsem četl a když si je člověk "odfiltruje", dá se odnést dosti poznatků k focení s blesky. Sám se pokouším už jeho praxi občas vyzkoušet. Prostě člověk si z knížky musí umět vycucnout to potřebné :-)

 • HOpla
  HOpla
  16.07.2010 07:57

  :-) fajn článek. Pepu McNallyho znám z
  http://kelbytv.com/dtowntv/
  a je celkem v pohodě (i když ano, je trochu namachrovanej). Já spíš "můžu" Scotta Kelbyho nebo Thoma Hogana. Ti maj pro mne srozumitelnější mluvu a hlavně spíš ten techničtější popis věci ;)

 • Plechi Plechi
  Plechi Plechi
  20.07.2010 22:14

  Kromě knihy doporučuji shlédnout video A Hands-on Guide to Creative Lighting (http://www.amazon.com/Nikon-School-presents-Creative-Lighting/dp/B001KJ91V4), kde vystupuje Joe McNally a v praxi ukazuje, jak na Žhavé výstřely z malých blesků.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (4)

Tisknout článek

Tip na článek

David Weinhauer - fotograf aktů
David Weinhauer - fotograf aktů

Da­vid Weinhauer je br­něn­ský fo­to­graf aktů, známý pře­de­vším svou in­stagra­mo­vou sé­rií por­trétů „Sprosté kafe“. Něj­čas­těji fotí s ama­tér­skými kli­ent­kami. Ně­které z nich chtějí fotky pro sebe, ji­ným po­má­hají v psy­cho­te­ra­pii. Na­jdou se i ta­kové, které za fo­cení ne­chtějí za­pla­tit a vy­u­ží­vají k tomu různé tak­tiky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace