RAW - Digitální fotografie v Camera Raw a Photoshop CS4

Pod knihou s velice dlouhým názvem je podepsána autorská dvojice Bruce Fraser a Jeff Schewe. Pravděpodobně hned při prvním uchopení knihy do ruky vás překvapí její tloušťka. Chtělo by se říci, že 440 stran o „pluginu“ pro zpracování RAWů je poměrně mnoho. Může za to několik faktorů, které vysvětlím v článku.

Titulní strana knihy

Pod knihou s velice dlouhým názvem RAW – Digitální fotografie v Camera Raw a Photoshop CS4 je podepsána autorská dvojice Bruce Fraser a Jeff Schewe. Bruce Fraser má na kontě mimo jiné už jednu publikaci na podobné téma z roku 2005 a právě jeho texty využil Jeff Schewe, jinak konzultant a alfa tester společnosti Adobe, doplnil je o nejnovější poznatky, a tak vznikla tato kniha.

Kdo by nevěděl, co je to Camera RAW, tak se jedná o nástroj pro zpracování RAW souborů, dodávaný spolu s programem Adobe Photoshop. Ač název knihy hovoří o Photoshopu CS4 a Camera Raw 5, lze většinu informací aplikovat (eventuálně s menšími úpravami) i na starší verze softwaru. Na případné důležité změny vás autoři v textu upozorní. Díky společnému jádru a velkému množství shodných ovládacích prvků většinu funkcí z Camera Raw najdete i v dalším produktu firmy Adobe, Lightroomu, a tudíž knihu ocení i jeho uživatelé.

Pravděpodobně hned při prvním uchopení knihy do ruky vás překvapí její tloušťka. Chtělo by se říci, že 440 stran o „pluginu“ pro zpracování RAWů je poměrně mnoho. Může za to několik faktorů, které vysvětlím později. Začneme od začátku.

Co všechno v knize najdete

První tři kapitoly se nazývají 1. Formát RAW digitálních fotoaparátů, 2. Jak funguje Camera Raw a 3. Systém práce s RAW snímky. Seskupil jsem je k sobě z toho důvodu, že dohromady tvoří velmi rozvláčný osmdesátistránkový úvod do problematiky RAW souborů a RAWů v Camera Raw. Pokud máte o fungování RAWů již nějaké povědomí, můžete je s klidným srdcem přeskočit. O nic nepřijdete, to důležité vám autoři zopakují později minimálně ještě jednou. Pokud byste se přece jen chtěli textem prokousat, doporučuji maximální soustředění, zejména druhá kapitola je totiž pojata značně abstraktně. V třetí části narazíte na DNG neboli univerzální RAW formát vyvinutý právě Adobe a popis jeho výhod a nevýhod.

Camera Raw, Bridge, Photoshop a DNG představují komplexní systém pro zpracování RAWů.

V prvních kapitolách také mírně zaskřípe posloupnost řazení jednotlivých témat, což autoři zdůvodňují tím, že při zpracování RAWů mnoho věcí souvisí s jinými, a tak se nelze vyhnout jistému chození v kruhu. Časté opakování celých úseků textu je právě jedním z důvodů, proč kniha narostla do takového rozsahu. Kupříkladu druhá polovina kapitoly č. 2 a celá kapitola č. 3 budou znovu zopakovány v následujícím textu a to někdy i doslovně. Někomu může přijít tento způsob vhodnější než neustálé listování knihou tam a zpět, na druhou stranu se vyskytují situace, kdy je do druhého opakování přidána konkrétní specifická informace, která v prvním výskytu textu chybí a při jejím pozdějším hledání tak budete muset prohledat textu více.

Až na 79. straně knihy začíná kapitola s názvem 4. Práce s Camera RAW a to podstatné, proč si knihu zakoupit. Dočkáte se vyčerpávajícího popisu okna programu Camera RAW, všech tlačítek, voleb a položek v menu. Text ilustruje množství názorných a kvalitních obrázků, i když výjimky se najdou. U několika snímků zejména kvůli jejich malé velikosti lze provedené úpravy pozorovat jen těžko.

U knihy jako je tato je velmi důležité vyzkoušet si představené postupy během čtení „na vlastní kůži“, jinak se v množství informací brzy ztratíte. K tomu je ideální následující kapitola 5. Camera RAW v praxi, kterou já osobně považuji za jednu z nejhodnotnějších částí knihy. Dělá přesně to, co slibuje její název – v praxi předvádí konkrétní úpravy na konkrétních fotografiích. Autoři napřed osvětlí, co by bylo na snímku vhodné vylepšit a proč a pak provedou příslušné korekce. Vzorové fotografie si dokonce můžete stáhnout z webu a uvedené postupy vyzkoušet osobně, což vřele doporučuji.

Typická stránka z knihy.

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • MISO petrov
    MISO petrov
    09.05.2010 16:03

    Knihu mam doma odkedy vysla... Komu je urcena? zaciatocníkom.... ja som bol sklamany.. prelistoval som ju dozvedel sa par novych postupov a zasunul ju do police.... mne moc noveho nepriniesla no niekomu moze pomoct... kto to s RAW mysli vazne a doteraz nema s nim ziadne skusenosti tak urcite sa mu tato kniha zijde...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (1)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8
Jak vybrat objektiv:  f/4 nebo f/2,8

Mezi se­to­vými zo­o­mo­vými ob­jek­tivy pro za­čí­na­jící fo­to­grafy a pro­fe­si­o­nál­ními ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/2,8 v ce­lém roz­sahu leží zo­o­mové ob­jek­tivy ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/4 rov­něž v ce­lém roz­sahu. Jsou lehčí a lev­nější. Není to pří­liš velký kom­pro­mis?

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram