Digitální zrcadlovka Canon 1D Mark IV

Mezi reportéry, ale hlavně mezi fotografy zvířat, je velmi oblíbená modelová řada Canonu s označením EOS 1D. Po úspěšné verzi Mark III. nyní přichází nejnovější model s označením Mark IV., na který se podíváme v následujícím článku.

Funkce, praktická zkušenost

Obrázek č. 18 – Rozložení zaostřovacích bodů na matnici

Asi největší inovací z hlediska funkcí je u EOS 1D Mark IV zaostřovací systém. Na první pohled, při nahlédnutí do hledáčku, se zdánlivě jedná o stejný systém. Opravdu ale jen zdánlivě, protože to nejpodstatnější vidět není. Systém má 45 zaostřovacích bodů, stejně jako systém předchozí. V čem je tedy ten zásadní rozdíl? V konstrukci! Předchozí model měl totiž z celkového počtu 45 ostřících bodů jen 19 zdvojených, takzvaných křížových, které jsou podstatně citlivější a přesnější. Nový zaostřovací systém má zdvojené zaostřovací body téměř všechny, konkrétně 39 z celkových 45. Již tak velmi slušný zaostřovací systém se tak ještě zrychlil a hlavně zpřesnil. V praxi pak fotoaparát bez problémů zaostřuje i za velmi špatných světelných podmínek, ale hlavně dokáže spolehlivě udržet zaostřené i velmi rychle se pohybující objekty. Za to může také nově koncipovaný systém prediktivního zaostřování AI servo II, který má na starosti právě přesné sledování pohyblivých objektů. Zajímavým doplňkem je také automatické přepínání zaostřovacích bodů při otočení fotoaparátu na výšku tak, aby se nacházel ve stejném místě, jako před otočením.

Ukázkové video natočené fotoaparátem Canon EOS 1D Mark IV.

U digitálních zrcadlovek je také čím dál oblíbenější možnost natáčení videosekvencí. Zdánlivě pouze doplňková funkce má však u digitální zrcadlovky řadu výhod oproti natáčení videa klasickou videokamerou. Především je to vyšší kvalita snímacího čipu, která znamená větší možnosti natáčení při špatných světelných podmínkách díky možnosti využití vysokých hodnot citlivosti ISO. V neposlední řadě je to ale také možnost využití výměnných objektivů a tím větší možnosti různých úhlů záběru, možnost využití různých specializovaných objektivů a také lepší práce s hloubkou ostrosti, která je u klasické videokamery značně omezená díky mnohem menšímu čipu a tím i konstrukci objektivů připomínajících spíše objektivy kompaktních fotoaparátů. Natáčení videosekvencí samozřejmě umožňuje i Canon EOS 1D Mark IV a to v nevyšší dostupné kvalitě, tedy v plném Full HD rozlišení 1920×1080 obrazových bodů a rychlostí snímání 30 snímků za vteřinu. Pro skutečně vážnou práci s videem nechybí ani samostatný konektor pro připojení kvalitního externího mikrofonu, jehož některé verze se už vyrábí i s úchytem, který je možné zasunout do sáněk pro blesk na fotoaparátu, aby tak tvořily se zrcadlovkou kompaktní celek. Pro lepší možnost přehrávání videa, zejména na LCD nebo plazmových televizorech, pak na těle fotoaparátu nechybí ani konektor HDMI, přes nějž lze přenášet právě obraz v plném Full HD rozlišení. Pokud si chcete kvalitu videa opravdu vychutnat, tak doporučuji právě tuto variantu, protože obraz daleko lépe vynikne na televizoru, než na počítačovém monitoru.

Pořízená videa nebo fotografie se pak ukládají na paměťové karty typu Compact Flash nebo SD, protože EOS 1D Mark IV je vybaven sloty pro oba typy karet. Slot pro karty CF je kompatibilní i pro karty verze UDMA a slot pro karty SD pak samozřejmě podporuje i vysokokapacitní verzi SDHC. Při fotografování je možné snímky pořizovat rychlostí až 10 snímků za vteřinu, přičemž vyrovnávací paměť je schopná pojmout až 121 snímků v nejvyšší kvalitě formátu JPEG a nebo 28 snímků v nejvyšší, 14-ti bitové kvalitě formátu RAW. Ukládání snímků pak lze řídit dle potřeby a to i v obou formátech současně, případně různě kombinovat využití dvojice paměťových karet – například RAW na jednu a JPEG na druhou a podobně.

Vylepšena byla také funkce pro automatickou optimalizaci jasu, nyní nazývané ALO (Automatic Lighting Optimizer), která je k dispozici pro automatické úpravy snímku již v okamžiku jeho pořízení pro případ nutnosti tisku fotografií ihned po jejich pořízení. Inovovaná je také funkce redukce šumu pro barevný i jasový šum s minimálním vlivem na kvalitu fotografií.

Za zmínku stojí snad ještě také výborně graficky řešené ovládací menu fotoaparátu, které je přehledné a intuitivní. Bez problémů je zvládnou nejen letití fandové značky Canon ale i ti, kteří k této značce přecházejí od konkurence. Samozřejmostí je pak u Canonu také česká lokalizace menu.

Příslušenství, cena a závěr

Důležitým aspektem je také rozsah a variabilita volitelného příslušenství. V případě fotoaparátu Canon EOS 1D Mark IV je to především velmi široký sortiment kvalitních objektivů Canon EF a to především již téměř legendární nejvyšší série “L“. O tom, že šíře nabídky těchto objektivů pokryje nároky snad každého uživatele snad netřeba diskutovat, ale za zmínku stojí alespoň uvedení nového makroobjektivu EF 100mm f/2,8 L IS USM Macro. Jedná se totiž o první makroobjektiv značky Canon vybavený stabilizátorem obrazu IS. V praxi jsem měl možnost si ho prakticky vyzkoušet a jeho kvality mohu jen potvrdit. Příznivá je i jeho pořizovací cena, která se aktuálně (04/2010) pohybuje kolem 25.000,– Kč včetně DPH. Také nabídka systémových blesků je výborná. Zmínil bych především blesk Canon Speedlite 580 EX II, který je vlajkovou lodí zábleskové techniky Canon. Označení II naznačuje, že jde o druhou generaci, která je vyvinuta speciálně s ohledem na optimální využití všech funkcí nejvyšší třídy fotoaparátů, jakým je právě EOS 1D Mark IV. Zajímavý je také bezdrátový vysílač WFT-E2 umožňující bezdrátový přenos pořízených snímků přímo do počítače. Výrobce však v nabídce bohužel zatím stále nemá externí GPS jednotku pro záznam GPS souřadnic pořízených snímků.

Velmi zajímavým příslušenstvím jsou ale také fotografické tiskárny, které u Canonu reprezentuje především modelová řada PIXMA, kde najdeme celou řadu tiskáren od formátu 10×15cm až po profesionální modely s tiskem až do formátu A3+, jako je například Canon PIXMA Pro9500 Mark II, která je vybavena technologií tisku s deseti samostatnými barvami inkoustu. Nejnáročnější uživatelé pak v nabídce Canonu najdou i velkoplošné tiskárny modelové řady imagePROGRAF určené pro tisk obřích zvětšenin, využitelných například pro výstavy fotografií.

Obrázek č. 19  - Nový objektiv EF 100mm f/2,8 L IS USM Macro Obrázek č. 20  - Nový blesk Canon Speedlite 580 EX II.

V základním balení aparátu najdeme obvyklé vybavení v podobě kabeláže, nabíječky, popruhu, CD se softwarem a také baterie Li-ion LP-E4. Ta má skutečně velkou výdrž a v průběhu testu jsem ani nepořídil tolik fotografií, abych mohl posoudit na kolik snímků vystačí. Výrobce však uvádí kolem 1500 snímků (v závislosti na konkrétním použití a také okolní teplotě) a myslím, že tomuto údaji lze bez problému věřit.

Obrázek č. 21  - Profesionální fototiskárna Canon PIXMA Pro9500 Mark II. Obrázek č. 22  - Základní balení přístroje

Nesmíme však zapomenout ani na cenu, která je v mnoha případech jedním z předních kritérií pro nákup nového fotoaparátu. Cena za tělo Canon EOS 1D Mark IV se v současné době (04/2010) pohybuje kolem 120.000 Kč včetně DPH. Tuto cenu lze bez váhání označit jako velmi příznivou, protože za ni získáte skutečně nekompromisně kvalitní profesionální nástroj, uspokojující i ty nejnáročnější uživatele. Disponuje mimořádně robustní mechanickou konstrukcí, skvěle řešeným ovládáním, špičkovou obrazovou kvalitou a v neposlední řadě také velmi rozsáhlou nabídkou příslušenství pro všechny myslitelné obory profesionální fotografie.

V průběhu testování fotoaparátu Canon EOS 1D Mark IV jsem neodhalil v podstatě žádné zásadní nedostatky. Za zmínku stojí snad jen drobnosti v podobě již dlouhodobě ne zcela ideálně řešeného hlavního vypínače a absence GPS jednotky v nabídce volitelného příslušenství. K diskuzi se pak nabízí ještě snad budoucnost formátu čipu APS-H s crop faktorem x1,3 který někteří uživatelé považují za již zcela mrtvou vývojovou větev. Výrobce však zřejmně ví co dělá a není pochyb o tom, že Canon EOS 1D Mark IV si najde velké množství nadšených příznivců a to především z řad profesionálních fotografů.

Další technické informace či podrobné specifikace o aparátu samotném či o jeho příslušenství můžete najít také na stránkách firmy Canon CZ, které bych chtěl tímto zároveň poděkovat za zapůjčení přístroje pro potřebu tohoto redakčního testu.

Pokud vás zajímají konkrétní snímky pořízené tímto aparátem, tak je najdete v naší FotoGalerii.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Walther Krupinsky
    Walther Krupinsky
    17.04.2010 13:57

    Ja si moc nedovedu predstavit, jak by to mohlo fungovat jinak. Proto nectu samotne recenze, ale vzdy diskuze. Bohuzel cim je konkretni vec vic v profi segmentu, tim je mene informaci, protoze majitel 1D Mark IV vetsinou dela neco jineho, nez chodi psat moudra na fora. Ale pokud chci jine informace nez v manualu /zkusenosti/ergonomie/ tak zasadne ctu diskuzni fora. Jeste me dost ovlivnuji takoveto stranky: http://www.photonature.cz - ale od recenze Nikonu D3s ve Foto-Video teda nic necekam. Asi vubec nic.

  • David Karas
    David Karas
    17.04.2010 16:51

    Mě osobně dost mrzí že se víc neuchytil odkaz "fototechnika" tady na fotoaparat.cz kam je možné psát komentáře. Kdyby tam každý napsal něco málo o technice kterou používá našlo by se tam určitě dost užitečných informací.

  • Tomáš Hrubý
    Tomáš Hrubý
    18.04.2010 09:57

    To, co tu kritizuje mk jsem loni drbal na "setkání FA" s Andrejem a Helenou... Podle mě to chce u nejvyšších modelů přístrojů dělat recenze dvě - jednu takovouto "suše popisnou", tuším je to částečně dáno i šablonou DIWA, následně se ale snažit získat druhou recenzi od někoho, kdo s tím reálně fotí na vyšší úrovni. V té druhé by pak byly právě ty možná trochu subjektivní postřehy z praxe. Tohle asi není nutné u přístrojů vyloženě "pro masy", u Canonu tedy řada do 550D a do jisté míry i "dvojciferná řada", ale je to dost žádoucí u "profi" a pak u nějak výjimečných modelů ze semiprofi řady, u Canonu třeba 5DII či 7D. Ekvivalenty u Nikonu se dají snadno domyslet.
    Je mi jasné, že pro redakci je shánění dalších lidí práce navíc, ale opravdu by to pomohlo...

  • Martin Kozák
    Martin Kozák
    18.04.2010 19:30

    TH: Otázkou je, jestli to má pro zdejší publikum smysl, přece jen se málokterý adept na koupi 1D/D3 bude poohlížet po recenzi na FA.
    Nicméně i tak by nedalo tolik práce vzít dítě na houpačky nebo si stoupnout k silnici a vyzkoušet třeba AF za různých světelných podmínek... zkrátka něco málo z praxe.

  • Tomáš Hrubý
    Tomáš Hrubý
    18.04.2010 19:54

    mk: říkáš, že to nikdo s reálným zájmem o podobný přístroj tady číst nebude, ale ty to čteš, já taky, mohl bych vyjmenovat minimálně 5 dalších lidí, o kterých vím, že mají ne-li něco z řady 1Dxxx, tak aspoň 7D či 5DII (nebo ekvivalentní třídu z nabídky Nikonu) - podle mě to zas tak úplně zanedbatelný počet nebude. Každopádně by ale neuškodilo se na různé přístroje podívat trochu víc prakticky, třeba nějak tak, jak jsi nadhodil..

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (21)

Tisknout článek

Tip na článek

Fotografujeme kometu Tsuchinshan
Fotografujeme kometu Tsuchinshan

Ko­metu Tsu­chin­shan At­las jsem fo­to­gra­fo­val ob­jek­tivy Sigma 35mm f/1.4 a Sony FE 85mm f/1.4 GM II. Na Šu­mavě bu­dete ur­čitě bo­jo­vat s ob­lač­ností, Mě­sí­cem v úplňku a sil­ným le­tec­kým pro­vo­zem. Fo­to­gra­fie v článku jsou ze 13.,17., 21. a 29. října 2024. Přeji lovu zdar.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram