Digitální zrcadlovka Nikon D3S - seznámení

Na konci roku představil Nikon další verzi profesionální digitální zrcadlovky nejvyšší třídy. Po velmi úspěšných modelech D3 a D3X tak přichází nový D3S. V následujícím článku se podíváme na nové funkce i na ukázky praktických snímků.

Obrázek č. 1 - Oficiální firemní snímek aparátu Nikon D3S Obrázek č. 2 - Pohled na horní část aparátu Nikon D3S

Nový Nikon D3S je postaven na stejném základě jako předchozí modely D3 a D3X a jejich vzájemná odlišnost je na pohled naprosto minimální. Tělo je prakticky stejné, stejně jako ovládací prvky nebo hledáček. Z hlediska ovládání je asi jedinou podstatnou změnou menu, které je nyní k dispozici (konečně) i v českém jazyce. Jinak pokud vás zajímá detailní popis aparátu a jeho vlastností z hlediska konstrukce, funkcí a ovládání, přečtěte si prosím test Nikonu D3. V tomto článku se již dále zaměřím jen na změny oproti jeho předchůdcům a na ukázkové snímky v plném rozlišení.
Nejpodstatnější změnou oproti modelu Nikon D3 je nový obrazový snímač s integrovanou jednotkou pro čištění od prachu. Nikon v tomto případě ponechal naprosto stejné rozlišení, jako měl model D3, tedy 12,1 milionu obrazových bodů. Obraz tak má maximální rozměry 4256×2832 obrazových bodů. Je však možné nastavit také rozlišení nižší a nebo také měnit poměr stran. K dispozici je změna poměru stran na formát 5:4, kdy je rozlišení 2552×2832. Použít lze také objektivy určené pro modely s rozměrem čipu APS-C (Nikonem označovaný jako DX), kdy je maximální rozlišení sníženo na 2784×1848, a nebo lze využít také ořez na crop factor 1,2× kdy je rozlišení 3552×2368. To však není nic zase tak nového, mnohem zásadnější jsou dostupné hodnoty citlivosti ISO. Základním rozsahem je ISO 200 až 12 800. Tento rozsah však lze uživatelsky rozšířit oběma směry. Směrem dolů je možno nastavit citlivost na ISO 100 a směrem nahoru až na rekordní hodnotu ISO 102 400.

Obrázek č. 3 – Základem těla je korpus z lehkých slitin Obrázek č. 4 – Také menu zůstalo prakticky beze změn
Obrázek č. 5 – Největší změnou je hlavně obrazový snímač

Teď je však otázkou, jak to s takto vysokými citlivostmi vypadá při praktickém nasazení. Na ukázkovém snímku č.6 je celková testovací noční scéna, vyfotografovaná při citlivosti ISO 100. Fotografie je v plném rozlišení, jen je složena ze dvou polovin, pořízených při různém nastavení vyvážení bílé. Rozdíl mezi oběma polovinami není příliš znatelný a automatické vyvážení bílé si s umělým osvětlením poradilo docela dobře. Mnohem více nás však bude zajímat míra šumu v obraze při jednotlivých citlivostech ISO. Pro toto porovnání nám poslouží testovací snímek č.7, kde najdeme 100% výřezy z jednotlivých snímků testovací scény, pořízených při všech dostupných citlivostech ISO.

Obrázek č. 6 – Celková testovací noční scéna, objektiv AF-S 24-70mm f/2,8 G, čas 13s, clona f/8, ISO Obrázek č. 7 – 100% výřezy z testovacích snímků pořízených při jednotlivých citlivostech ISO Obrázek č. 8 – Celková testovací noční scéna, objektiv AF-S 24-70mm f/2,8 G, čas 1/10s, clona f/8, I

Z výsledků je patrné, že nárůst šumu je opravdu minimální a skutečně viditelnější míra šumu je patrná až u citlivosti ISO 12800. Výsledek je ale ještě pořád výborný. Další ale spíše mírný nárůst úrovně šumu je viditelný i při citlivostech ISO 25 600 a 51 200, ale i tady je výsledek vzhledem hodnotě ISO vynikající. Pouze u rekordní hodnoty ISO 102 400 je již nárůst šumu opravdu výrazný a to i ve spojení s desaturací a ztrátou ostrosti fotografie. To však při takto extrémní hodnotě není zase až takové překvapení.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Jaromír Kadeřábek
  Jaromír Kadeřábek
  28.01.2010 13:17

  Je to vážně mašinka,moc se mi líbí:-)

 • Jaroslav Tvrdy
  Jaroslav Tvrdy
  02.02.2010 23:54

  jj taky delam s D700 a jsem nadsen, tohle je jeste o kus dal ... nadhera pro profiky ... a taky umi ruzne formaty (rozmery), tedy fotky lze poslat primo do redakce, podle potrebnych formatu, netreba jiz orezavat ;-))

 • Alladin
  Alladin
  08.02.2010 13:33

  Mno, to vysoky ISO je mazec (v techto podminkach, to by se mi taky libilo). Mam Canon, ale pristup Nikonu se mi teda zvlast za posledni rok dva libi vic. :(

  Zajimaly by me fotky za horsich svetelnych podminek (sportovni hala atd.). Jinymi slovy prostredi, kde by clovek realne tak vysoke ISO potreboval a pouzil, coz tato situace neni. Proc fotit na ISO 6400/12800 s casem kratsim nez 1/800 kde mi staci 1/100, tady bych ve skutecnosti pouzil ISO nizsi. Nemate nejake takove testovaci snimky?

 • Petr Pazdera
  Petr Pazdera
  15.02.2010 21:35

  Ahoj Michale, ještě bych zmínil:Praktická je také nová funkce "Tichá expozice" umožňující fotografovi snížit hluk vydávaný přístrojem při návratu zrcadla do spodní polohy. Tento režim je vhodný pro fotografování zvířat a za dalších situací, ve kterých mohou zvuky fotoaparátu rušit fotografovaný objekt.

  Vylepšena byla také známá funkce Active D-Lighting: v nabídce je pět volitelných nastavení. Kromě nového nastavení "Automaticky" mají uživatelé k dispozici čtyři manuální předvolby (Velmi vysoký, Vysoký, Normální a Nízký).

 • Tomáš Hrubý
  Tomáš Hrubý
  18.02.2010 09:45

  Docela stojí za přečtení a zamyšlení závěrečný komentář v recenzi na Dpreview - http://www.dpreview.com/reviews/nikond3s/page33.asp ... Chce to opravdu přečíst textovozu část, ne pouze "body a odrážky" :-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (8)

Tisknout článek

Tip na článek

Přehledně: Nejlepší zrcadlovky
Přehledně: Nejlepší zrcadlovky

Ne­pře­berné množ­ství růz­ných mo­delů di­gi­tál­ních zr­ca­dlo­vek na­jdeme na čes­kém trhu, na­víc s často ne­pří­liš pře­hled­ným zna­če­ním. Po­tom se vý­robci ne­mo­hou di­vit, když zá­kaz­ník nemá po­nětí, jaká DSLR je pro něj ide­ální. Proto při­chá­zíme s pře­hle­dem, který při­nese světlo a po­může Vám s vý­bě­rem zr­ca­dlovky. Člá­nek je v říjnu 2021 ak­tu­a­li­zo­ván.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram