Olympus mju TOUGH-6010

Redakčním testem prošel další odolný fotoaparát. Je jím Olympus µ TOUGH-6010. Co se od něj dá očekávat a jaké má vlastnosti se dozvíte v následujícím textu.

Nastavení a funkce fotoaparátu

Aparát, jak je dnes již běžné, disponuje režimem detekce tváře (až 16 tváří najednou), která se zapíná v menu.

Kompletní specifikaci najdete na stránkách výrobce. Fotoaparát je určen uživatelům bez vyšších fotografických nároků. Svými možnostmi odpovídá předchozím verzím řady s přívlastkem SW. Mimo rozlišení lze ovlivnit způsob měření expozice, vyvážení bílé a citlivost. Standardně lze použít kompenzaci expozice v rozsahu +/- 2EV. Scénických režimů je devatenáct. V některých je k dispozici automatická redukce šumu. Čas volí aparát od 1/2000 s do 1/2 s. Nejdelší čas je 4 s v „nočních režimech“. Na těle lze zvolit režim blesku, kompenzaci expozice, režim zaostření makro a supermakro. Zajímavá je i funkce skládání panoramat přímo v přístroji (dva druhy). Ne vždy však dává dobré výsledky – značně závisí na schopnostech a praxi fotografujícího. Za velmi zajímavou považuji již zmíněnou možnost použít přisvětlení jako běžnou baterku.

Video

Fotoaparát disponuje pro záznam ozvučeného videa ve formátu AVI s těmito parametry: 640×480 / 30 sn./s, doba záznamu: 10 s při použití standardní xD karty, při 15 sn./s do plné kapacity karty (max. 2GB). Při nižších rozlišeních lze natáčet také až do zaplnění karty (max. 2GB). Časové omezení 10s při nejvyšší kvalitě považuji za velmi omezující. Použít lze pouze digitální zoom. Mezi scénickými režimy najdeme režim „Precapture video“, který zajistí nahrávání s předstihem a tím zamezí „ztrátě“ hlavního okamžiku. dění.

Prohlížení snímků

Prohlížet snímky lze po stisku tlačítka Play a to i při vypnutém aparátu. Snímky lze otáčet, vkládat do alba, redukovat červené oči, převést snímek na černobílou verzi či sepii (přímo fotit takto nelze), případně jej zmenšit. Opět najdeme funkci Shadow Adjustment, která funguje podobně jako funkce digitální blesk – projasní stíny. U snímků s obličejem lze využít další vylepšení – vyhlazení pleti, jiskru v oku a dramatický pohled.

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • rrreček
  rrreček
  22.10.2009 13:20

  Fotoaparát máme a zcela se ztotožňujeme s názorem redakce. Jsme velmi spokojeni.

 • Jirka Gangur
  Jirka Gangur
  28.10.2009 21:03

  dobrý den, zajímaly by mne i nějaké záběry krajiny. dost nás zklamal fotoaparát mju starší generace a neodolný. fotky krajinek byly dost mizerný. ale tento foťáček vypadá zajímavě na každodenní nošení všude sebou. za případné náhledy krajinek velice děkuji :-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

Doporučujeme: Nejlepší širokáče pro zrcadlovky
Doporučujeme: Nejlepší širokáče pro zrcadlovky

Ši­ro­ko­úhlé ob­jek­tivy ne­boli ši­ro­káče jsou mezi fo­to­grafy ob­lí­bené, ale ne vždy je snadné se mezi nimi vy­znat. Proto při­ná­šíme pře­hled nej­lep­ších ši­ro­ko­úh­lých ob­jek­tivů pro Ni­kon a Ca­non.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace