Canon PowerShot SX20 IS

Canon PowerShot SX20 IS je dalším ultrazoomem na našem trhu. V následujícím redakčním testu se dozvíte jaké má vlastnosti a jaké snímky s ním lze pořídit.

Canon PowerShot SX20 IS Canon PowerShot SX20 IS

Základní technické parametry aparátu Canon PowerShot SX20 IS

Velikost čipu 1/2,3” (CCD) / 12,1 Mpx
Obrazový procesor Procesor DIGIC 4 s technologií iSAPS
Objektiv 5,0 – 100,0 mm (ekvivalent 35mm filmu: 28 – 560 mm)
Základní clonové číslo f/2,8(W) – f/5,7(T)
Závěrka 15s – 1/3200 s (podle režimu).
Vyvážení bílé Automatické (včetně vyvážení bílé při detekci obličeje), Denní světlo, Zataženo, Žárovkové osvětlení, Zářivka, Zářivka H, Blesk, Vlastní
Ostření detekce obličeje, 1bodové AF (dostupná je jakákoli pozice, fixní na střed nebo výběr obličeje a sledování), blokování AF, manuální ostření, bracketing zaostření
Hmotnost / rozměry 680 g (včetně čtyř AA baterií) / 124,0×88,3×86,9 mm (bez vyčnívajících čás­tí)

Kompletní specifikaci naleznete na stránkách firmy Canon.

Tělo a ovládání aparátu

Canon PowerShot SX20 IS Max. zoom

Tělo Canonu SX20 IS vidíte na přiložených snímcích. Jeho držení je velmi dobré. Rozmístění ovládacích prvků je standardně výborné. Problematická je pouze krajní poloha výklopného LCD – nejde jej dát rovnoběžně se zadní stranou fotoaparátu, což vadí. Druhá a poslední nectnost je skryta v použité sluneční cloně. Je obtížné ji na objektiv nasadit v poloze, kdy ji nepoužíváme.

Veškerá tlačítka jde ovládat pouze hmatem, zpaměti. Dobře se ovládá i otočný volič kolem středového tlačítka SET, který současně funguje jako křížové tlačítko. Tradiční je i grafický styl Menu a Nastavení. Veškeré podstatné funkce mají vlastní tlačítko a pokud by nějaká chyběla, lze ji přiřadit programovatelnému tlačítku.

CCD, LCD, EVF

Výklopné a otočné LCD LCD nelze srovnat se zadní stěnou

CCD má rozměr 1/2,3" a počet efektivních pixelů je 12 milionů. Výklopné a otočné LCD o rozměrech 2,5" má rozlišení 230 tisíc bodů, které je v dané kategorii standardní. Obraz na tomto LCD snese i velmi vysoké nároky, je totiž opravdu velmi dobrý. Elektronický hledáček (EVF) s dioptrickou korekcí má velikost 0,44" a disponuje 235 000 body.

Objektiv a ostření

Objektiv disponuje dvacetinásobným optickým zoomem s rozsahem 28 mm – 560 mm (ekv. 35 mm) a obsahuje jeden asférický člen. Aparát ostří podle mého soudu rychle a kvalitně. Excelentně je vyřešen zoom. Lze jej „dávkovat“ mírou stisku a opravdu výborně a naprosto přesně. Navíc jej lze použít i v režimu videa společně se zvukem, kde není pohyb vůbec slyšet (rychlost zoomování je proto omezena). Za horších světelných podmínek si při focení pomáhá přisvícením. Ostření v super makrorežimu je možné od objektivu (0 cm).

Provozní časy a výdrž fotoaparátu

Umístění 4xAA baterií a karty SD Pravá strany (konektory)

Na jedno nabití čtyř (starších 2500mAh) AA baterií jsem naexponoval přes 300 snímků s cca 20% použití blesku při zapnutém LCD a s náhledem po expozici.

Odezva a celková rychlost aparátu je ve všech směrech velmi dobrá.

Blesk

Jeho dosah je od 50 cm do 6,8 m (W) resp. 1 m až 3,7 m (T) při ekvivalentní citlivosti ISO AUTO a má všechny běžné režimy včetně synchronizace na druhé lamely. Připojit lze i externí blesky.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Srovnání: Canon EOS R vs. Nikon Z7 vs. Sony A7R III vs. Panasonic S1R
Srovnání: Canon EOS R vs. Nikon Z7 vs. Sony A7R III vs. Panasonic S1R

S di­gi­tál­ními bez­zr­ca­dlov­kami s pl­no­for­má­to­vým či­pem a vy­so­kým roz­li­še­ním se roz­trhl py­tel, na­bí­zíme tedy pře­hledné po­rov­nání bez­zr­ca­dlo­vek Ca­non EOS R, Ni­kon Z7, Sony A7R III a Pa­na­so­nic Lu­mix S1R.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace