Redakcí nám prošel další fotoaparát, který může fotit pod vodou. Je jím Fujifilm Z33WP, který patří ve své kategorii k nejlevnějším. Jak se s ním fotí se dozvíte v následujícím článku.

Základní charakteristika

Fujifilm Z33WP je 10 Mpx fotoaparát s plně automatickou expozicí, který je vodotěsný až do hloubky 3 metry.

Tělo a ovládání fotoaparátu

Fujifilm Z33WP Zadní strana

Tělo vidíte na přiložených snímcích. Především na celkovém vzhledu se designéři opravdu ukázali. Z33WP vypadá totiž skvěle. Když jsem jej chytil poprvé, neubránil jsem se dojmu z držení mobilního telefonu. Je totiž míně do tvaru písmene V, kde v dolní části „písmene“ jsou ovládací tlačítka. Tady se dostáváme k nutné dani za řešení tlačítek – jsou mírně nelogicky rozmístěné a je třeba si na to zvyknout. Na druhou stranu jsou velmi dobře ovladatelná i pod vodou.

Horní strana Umístění baterie a karty

Objektiv, ostření a CCD čidlo

Do těla je zabudován objektiv Fujinon 3× zoom s rozsahem 35 – 105mm (35 mm ekv.) se světelností 3,7(W) – 4,2(T), což jsou standardní hodnoty. Fotoaparát nemá mechanickou stabilizaci, je nahrazena elektronickou. Cena modelu je reálně pod hranicí pět tisíc korun, což Z33WP staví mezi nejlevnější fotoaparáty svého druhu.

Čidlem je 1/2,3” CCD s 10 Mpx (efektivně). Citlivost je manuálně nastavitelná z hodnot 64, 100, 200, 400, 800,1600 ISO. Kvalita ostření je na obvyklé úrovni.

Aparát ostří v režimu supermakro od cca 8 cm. V normálním režimu od cca 60 cm.

LCD displej

LCD má úhlopříčku o velikosti 2,7" a tvoří jej 230 000 bodů. Za běžných podmínek je velmi dobrý.

Nastavení a funkce fotoaparátu

Fujifilm Z33WP disponuje těmito (vybránými) snímacími režimy – SR Auto, Přirozené světlo, Přirozené světlo s bleskem, Manuál (odpovídá běžné programové automatice), Stabilizace, Scénické režimy. Detekce tváře funguje opravdu dobře, což se u Fujifilmu samozřejmě očekává. Bohužel při procházení menu je třeba si zvyknout na znatelné zpoždění reakce fotoaparátu. Kompletní specifikaci naleznete na stánkách výrobce a anglickém manuálu.

.

Video

Natáčet video lze ve formátu AVI v rozlišení 640×480 (320×240)/30fps. Právě v možnosti natáčet video u vody a hlavně pod ní vidím zásadní důvod pro koupi podobného modelu. Bohužel chybí vyšší rozlišení, což se je vzhledem k ceně více než přijatelné.

Prohlížení snímků

Při prohlížení snímků jsou dostupné tyto funkce: Rozpoznávání obličejů (s odstraněním jevu červených očí), slideshow, oříznutí, oříznutí na blog, druh přehrávání, přehrávání několika políček (s mikro náhledy), setřídění dle data, otočení snímku, hlasová poznámka.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Jindra Kodýdek 1
    Jindra Kodýdek 1
    27.08.2009 11:02

    Už to zde jednou minule zaznělo, ale i já bych raději než tento dlouhodobý seriál recenzí toho nejlevnějšího, co trh nabízí, uvítal hodnocení přístrojů, které jsou fotoamatéry přece jen využívány častěji. Bez urážky - tento přístroj nelze použít třeba ani jako záložní...
    FA se po slibných začátcích profiluje čím dál tím více jako server pro "široké masy" čtenářů - je to vlastně taková fotografická TV Nova a tento trend je bohužel patrný i v recenzích fotoaparátů. Je potom logické, že jev "koupil jsem si digifoťák (jedno jaký), jsem tudíž fotograf, cvaknul jsem kytičku na střed, heč, koukejte všichni" a šup s tím do místní galerie, je zde stále častěji k vidění - i těmito recenzemi je totiž ze strany Fotoaparat.cz podporovan.
    Ano, vím že "kliky" jsou pro provozovatele serveru v současné době bohužel to hlavní, co ho zajímá.

    Myslím si, že recenzemi podobných přístrojů se zhusta zabývají nejrůznější počítačové magazíny a obdobně zaměřené servery a zájemce o podobné články si je tam tudíž může vyhledat.
    Zrovna tak si myslím, že pro potencionální kupce tohoto a obdobných přístrojů stejně není obrazová ani jiná kvalita tím nejdůležitějším, čím se při koupi budou řídit a tato recenze je pro ně tudíž bezpředmětná.

    Za sebe bych uvítal recenze předeším pevných světelných skel - těch je na českém webu nedostatek.
    O fotografickém příslušenství - třeba o fotografických filtrech (je zde dosti krajinářů, kteří by možná uvítali hodnnocení polarizáků apod.) - se toho zájemnce také zrovna mnoho nedočte...
    A tak bych mohl pokračovat.

  • Petr Mráz
    Petr Mráz
    27.08.2009 17:46

    Musím naprosto souhlasit s Jindrou. Testy skel a nebo filtru by nebyly vubec k zahozeni oproti temto zbytecnym recenzich low-endovych kompaktu. Testy u techto fotoaparatu mi opravdu prijdou zcela zbytecne ... spis byste mohli srovnavat low-endova zrcadla kolem 10k, se kterymi se ted roztrhl pytel. Myslim, ze to by bylo pro mnoho amaterskych fotografu, jako jsem treba ja, uzitecnejsi.

  • andreeeeee
    andreeeeee
    28.08.2009 21:53

    jindrov komentar zaramovat a dat na vchod do redakcie... fakt ze testovat za sebou 10 rovnakych kompaktov len s inym menu je uz trosku odveci.. ale akoze respect petrovi, ze to neporozbijal o stenu este...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (8)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram