První dojmy s Olympus Pen E-P1

Před týdnem představil Olympus digitálního zástupce původně kinofilmové řady přístrojů na půlený formát s výměnnými objektivy - Olympus Pen E-P1. Fotoaparát, který na první pohled zaujme retro-designem, navíc "nadupaný" spoustou funkcí, jsme měli možnost pár dní zkoušet. Přinášíme vám první postřehy a dojmy.

„Není to kompakt, není to zrcadlovka, je to PEN.“ To je marketingové heslo pro přístroj, který je opravdu něčím, co vybočuje z proudu neustále nových kompaktů či zrcadlovek. Olympus konečně po dlouhých letech splatil velký dluh vůči svému tvrdému jádru filmových zrcadlovkářů, kteří vlastnili, či doufám ještě stále vlastní, vynikající objektivy Zuiko, které však nejsou kompatibilní s 4/3 systémem nových digitálních zrcadlovek Olympus. Tradice značky, kompaktní a robustní design vycházející z koncepce nadčasové Leica M8, po které bude asi vždy toužit každý fotograf – srdcař a možnost nasadit i objektivy jiných značek (Leica) dávají tomuto přístroji velké šance. Uvnitř fotoaparátu se skrývají nejmodernější technologie digitální doby včetně stabilizace obrazu, automatického čištění čipu a samozřejmě i automatického zaostřování, histogramů, RAW formátu atd. Za cenu pod 20 000 Kč je to ideální nenápadný fotoaparátek pro takzvaný street nebo pro cestovatele. V této ceně je zahrnut i jeden z kvalitních objektivů: Zuiko 17mm/f 2.8 nebo zoomový Zuiko 14–42mm/f 3.5 – 5.6 (ekv. 35mm je ohnisková vzdálenost 28–84mm), který lze zamknout a tím i zmenšit na minimální rozměr (polovinu své délky).

Bílá varianta Pen E-P1 s objektivy 17mm a 14-42mm

Olympus zahrál na retro noty. Kompaktní design zaujal již před padesáti lety. V roce 1959 se stal mezi fotografy, unavenými nošením těžkých fotoaparátů, hitem PEN na půlený formát (polovina kinofilmového políčka). Od roku 1959 až do začátku 80-tých let jich Olympus v rámci různých modelů prodal po světě více než 17 milionů. Nový Olympus PEN E-P1 nyní na tuto starou tradici navazuje její digitální podobou: lehkým a kompaktním aparátem s Micro 4/3 systémem. Vypuštění zrcadla v koncepci fotoaparátu umožňuje podstatně zmenšit vzdálenost mezi zadním členem objektivu a senzorem. Současně je to výhoda pro kvalitu obrazu. Podobný přístroj bez zrcadla nedávno představil Panasonic (G1), který je však v oboru fotografie firmou velmi mladou a nemůže navázat na tradici fotoaparátů a objektivů jako Olympus. Oba výrobci se však dohodli, takže objektivy mezi těmito dvěma přístroji jsou přenosné. K novému PEN E-P1 lze použít s příslušnou redukcí všechny objektivy systému OM i pro 4/3 formát.

Olympus Pen E-P1 Zámek na objektivu 14-42mm

Konstrukce přístroje a ovládání

PEN E-P1 na první pohled zaujme elegantním celokovovým tělem v bílém nebo stříbrném provedení. Váží 335g a s rozměry 120,5×70×35 mm a objektivy typu pancake (v českém překladu palačinka) se snaží být co nejplošší.

Srovnání velikosti Olympus Pen E-P1 a DSLR Olympus E-510 s objektivy 14-42mm

Pro dokonalý retro-vzhled ho můžete „obléci“ do koženého pouzdra v bílé (s nápisem Made in China vespodu) nebo hnědé barvě, které je shodné s jeho kinofilmovým předchůdcem. Stativový závit i bajonet jsou samozřejmě kovové. Pro lepší úchop Olympus nezapomněl ani na příjemný koženkový grip. Na chromované leštěné liště je vypálen nápis „Olympus PEN since 1959“.

Ovládání PENu je výborné a zejména intuitivní. Zvlášť když přihlédneme k faktu, že umožňuje pohotově nastavit vše, co umí digitální zrcadlovka střední třídy, a to při mnohem menších rozměrech. Prakticky vše nastavíte pomocí otáčecího kolečka, které zároveň funguje jako čtyřsměrné šipky, a válečku. Váleček je vroubkovaný a otáčí se ztuha „akorát“, abyste se nepřeklikávali. Kolečko kombinované se šipkami, které mají funkci tlačítek na nastavení citlivosti, AF, vyvážení bílé a samospouště, funguje také na jedničku. Jen pokud máte sušší prsty a musíte proto přitlačit, aby vám kolečko neklouzalo, může se stát, že ho nechtěně stisknete a zvýšíte tak například citlivost.

Ovládací prvky Olympus Pen E-P1 Ovládací prvky Olympus Pen E-P1

Menu je přehledné. Volby pro kvalitu obrazu (JPEG, RAW) a videorežim jsou v menu označeny trojúhelníčkem, jak majitelé aparátů Olympus již znají.

Schovaná volba rozlišení fotografie

Určitě však nesrovnávejte tento přístroj se zrcadlovkou. PEN je hlavně maximálně kompaktní a přitom má velký senzor a výměnné objektivy.

Základní koncepcí přístroje je Life view, kdy na monitoru pozorujete živý obraz přes objektiv. Můžete si ho dokonce válečkem nazvětšovat tak, abyste se přesvědčili o přesnosti zaostření. Pro ty z nás, kteří jsou již maximálně srostlí s hledáčkem, nabízí Olympus v příslušenství jednoduchý průhledový hledáček, který zasunete do sáněk blesku. Odpovídá však pouze objektivu s fixní ohniskovou vzdáleností 17mm/f 2.8 a nemůžete přes něj zkontrolovat zaostření. Pro další objektivy jsou hledáčky zatím slíbené. Displej přístroje je dostatečně velký. Možná by mu slušela ještě o trochu vyšší hustota pixelů, ale není to problém. Jeho jas si můžete nastavovat.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • František Zemek
    František Zemek
    22.06.2009 21:17

    Nevím, sem sice ,,postižený,, Olympákem (mám 3), ale todle no fakt nevím.
    Vadí mi akumulátor, u kompaktu mám raděj AA-čka, jednak je koupím všude aj v zapadlé dědině a jako cestovatel bez prašulí na hotely tomuto řešení dávám přednost.
    Citlivost - zírám.
    Rozměry - dost masivní.
    LEICA - obrovskou výhodou průhledový hledáček a ten tady jen přídavný, za těžké ,,love,,
    XD-karty mi neva, používám je na zálohování přímo v mašinách a mockrát se mi to vyplatilo.
    Jinak, snad se to uchytí.
    frantisekzemek.eu

  • Helena Macenauerová
    Helena Macenauerová
    Autor
    22.06.2009 21:33

    Chce ho vzít do ruky a chvilku s nim fotit. Kdyz jsem ho prinesla do redakce, zaujal vsechny na prvni pohled (mluvim o majitelich zrcadlovek). Ma sve kouzlo. Jak rikaji - neni do kapsy od kalhot ale od kabatu, vhodny napriklad jako kapesni varianta k zrcadlovce.

  • Petr Lavička
    Petr Lavička
    23.06.2009 07:53

    Digitální kompakt s výměnnými objektivy je tu.
    Akumulátor mi připadá jako výhoda, přístroj pak nemusí být těžký.
    Ale i tak mi připadá dost velký, když se to porovná s E420+25.
    Chtělo by to průhledový hledáček rovnou na přístroji, nasazovat oddělený je celkem nešikovné.
    Malý přístroj to ale nebude, zvláště s koženým obalem, mám něco podobného na E420 a přístroj se obalem hodně zvětšil.
    Kdyby tak šel objektiv 17/2,8 nasadit na E420, při zachování rozměrů, to by bylo něco. PL

  • Petr Luňák
    Petr Luňák
    23.06.2009 17:47

    Nevypada to zle, po obrazove strance.Vidim vsak dve velke nevyhody, absence hledacku a blesku.Da se to resit externe, pak uz le aparat ztraci v tom, v cem je jeho vyhoda-kompaktnost.Nehlede na cenu externich doplnku.

  • www.imasik.cz
    www.imasik.cz
    23.06.2009 23:57

    Crop faktor 2,0. Kde to jsme?! Proc tam rovnou nemontujou snimace z telefonu?! Z rybiho oka by bylo paradni tele a hura na jeleny...
    Ze 14mm skla udelat 28mm, to je proste k pousmani.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (10)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram