Hodnocení tématu: "Můj dům, můj hrad"

Nastal čas na zhodnocení dalšího tématu seriálu Okem profesionála: "Můj dům, můj hrad". Tentokrát se Milan Šusta zahleděl svým přísným okem na fotografie, které jste mohli posílat v lednu a únoru. Snímků se sešlo nebývalé množství a většina z nich byla na velmi dobré úrovni.

Stativy Leofoto

Milí kolegové. S velikým potěšením musím konstatovat, že začátek roku 2009 byl po stránce zaslaných fotografií velice úspěšný. K tomuto tématu jsem obdržel celkem nezvykle velké množství snímků, z nichž je převážná většina na velice dobré úrovni. Snad bude stejně úspěšné i aktuální téma pro březen/duben „Jarní probouzení“.
Za vaše snažení jsme ve spolupráci s Centrem FotoŠkoda připravili malou odměnu pro vybranou fotografii. Tentokrát ji získal autor fotografie s názvem „Alone apart“.

Bohužel však i nadále přetrvává u některých autorů již chronický nešvar, že se prezentují fotografiemi, které s vypsaným tématem téměř vůbec nesouvisí. Přitom to jsou někdy velice zdařilá díla, která by byla určitě úspěšná v tématu, se kterým korespondují. Snad je to tím, že si fotograf dobře nepřečte zadané téma, nebo se jedná o lidi, kteří se chtějí zviditelnit za každou cenu.

K tomuto tématu bylo mimo jiné psáno… v každém obydlí najdeme zajímavé místo, či lidi, kteří zde žijí. Jde o jakousi sondu do běžného života… Jinými slovy: Jde o fotografie lidských obydlí, kde je patrný právě ten lidský – člověčí – aspekt, jakýsi otisk lidské činnosti nebo jednání.

Začnu hned ukázkami. Musím podotknout, že já sám mám velice rád zvířata, ale byť i zdařilé fotografie zvířecích obydlí a úkrytu nejsou pro toto téma.

Kvočna Kocour
Když nikdo není doma

Velice nerad se ve svých komentářích vyjadřuji neuctivě a hrubě, ale zaslání takovýchto snímků svědčí o nepochopení tématu. Fotografie nesouvisející s tématem nebudu více komentovat.

Další poměrně velkou skupinou fotografií jsou snímky architektury a architektonických částí. Tyto fotografie jsou, byť u některých s určitými výhradami, již s naším tématem relevantní. Mimochodem některé jsou opravdu velice zdařilé.

Velice působivá fotografie části architektonického celku zajímavě zarámovaného liniemi jiné stavby. Právě takový průhled dodá snímku dojem prostoru.

Tato fotografie má v sobě jistou poetičnost, která je ještě umocněna využitím kontrastu mezi základními barvami zelenou a červenou a velice vhodně zvolenou mírou optické neostrosti. Hlavní motiv snímku – otevřené okno – je komponován do klasického zlatého řezu a tím je celkový dojem z fotografie velice příjemný.

Dle mého názoru velmi zdařilá fotografie osamocené stavby. Z tohoto snímku na člověka dopadne pocit samoty a chladu. Pomocí citlivě zvoleného protisvětla je dobře modelováno poměrně velké popředí fotografie a dlouhé stíny vyvažují těžší horní část obrazu. Úsporné barevné řešení dodává snímku téměř pohádkovou atmosféru.

Zámek Rožumberk

Nezvyklý pohled na zámek odrážející se ve vodní hladině. Jestli je to opravdu váš dům, tak gratuluji.

Tábor nucených prací Vojna u Příbrami

Velice zajímavá fotografie objektu, který byl opravdu ve své době jediným domem, hradem a útočištěm lidí donucených v něm přežívat. Snímek dokonale dokumentuje atmosféru, ponurost a depresivitu. Rozvržení šedých a bílých tónu, zarámování průhledem přes ostnatý drát a silné rozostření dojem ještě podtrhuje.

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Radek Burda
  Radek Burda
  23.03.2009 09:43

  Zajimave.. mnozi si z toho vzali jen to "muj dum", nekteri ani to ne.

  Z cele zaplavy fotek mi zbyly jen dve, ktere jdou po smyslu vyroku "Muj dum, muj hrad" a nejak se s nim zajimave potykaji:

  holub slecny Sofieee
  a
  Alone apart.

  a kdyz vezmeme navod, podle nehoz to melo byti potykani se s clovecinou... tak mame jen jednu fotku.

  Tak nevim.

  Jedina fotka z tohoto tak jednoducheho tematu? Nu, hlavne, ze se tu v galerii skorpime, kdo je vetsi blbec. A prace zadna. Hlavne, ze nam to cvaka.

 • Fotograf 68
  Fotograf 68
  23.03.2009 20:01

  Radku je to jak ve všem někdo se snaží někdo hledá někdo ne, mně přijde tahle rubrika jako jedna z mála která zde má ještě nějaký smysl.

 • Radek Burda
  Radek Burda
  23.03.2009 20:13

  proboha :-)
  RUBRIKA SMYSL MA! NESKUTECNE MA SMYSL, protoze da moznost nahlednout na fotky nekym, kdo neni "z party" a kdo ma nejaky prehled a rozhled a stoji kdyz ne "nad", tak alespon urcite "mimo"...

  Ale nikdo toho nevyuziva, o cemz svedci treba tato absence diskuse.. a to je ten prusvih....

  a navic, kdyz uz vyuzije, tak ani nedodrzi radne tema.

  Je mi smutno, kdyz ctu ty putky a diskuse v galerii, kdyz se prohrabuji tim vytahovanim se a shazovanim... a pak se podivam sem.

  Mistri sveta, co ukazuji skok do dalky o delce deseti metru, ale nedovedou si ty tretry ani zavazat.

  Sami jsme se pasovali do ovci, ktere jsou jen dobre na vlnu a jinak se s nimi nemazat.

 • František Zemek
  František Zemek
  23.03.2009 23:17

  Alone apart
  Gratuluju DOBRÁ ROBOTA
  Crochtám,slintám,vrním blahem. Fakt dobré.
  Autorovi kladu své mašiny k nohám.

  Kdekdo fotá
  jak sa má
  a jak sa sluší
  čeče
  našels klůče k duši
  ZF

 • Fotograf 68
  Fotograf 68
  24.03.2009 05:55

  Takhle tomu rozumím a chápu.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (10)

Tisknout článek

Tip na článek

Doporučujeme: Nejlepší širokáče pro zrcadlovky
Doporučujeme: Nejlepší širokáče pro zrcadlovky

Ši­ro­ko­úhlé ob­jek­tivy ne­boli ši­ro­káče jsou mezi fo­to­grafy ob­lí­bené, ale ne vždy je snadné se mezi nimi vy­znat. Proto při­ná­šíme pře­hled nej­lep­ších ši­ro­ko­úh­lých ob­jek­tivů pro Ni­kon a Ca­non.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram
Setkani fotografu

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace