Hodnocení tématu: "Můj dům, můj hrad"

Nastal čas na zhodnocení dalšího tématu seriálu Okem profesionála: "Můj dům, můj hrad". Tentokrát se Milan Šusta zahleděl svým přísným okem na fotografie, které jste mohli posílat v lednu a únoru. Snímků se sešlo nebývalé množství a většina z nich byla na velmi dobré úrovni.

Milí kolegové. S velikým potěšením musím konstatovat, že začátek roku 2009 byl po stránce zaslaných fotografií velice úspěšný. K tomuto tématu jsem obdržel celkem nezvykle velké množství snímků, z nichž je převážná většina na velice dobré úrovni. Snad bude stejně úspěšné i aktuální téma pro březen/duben „Jarní probouzení“.
Za vaše snažení jsme ve spolupráci s Centrem FotoŠkoda připravili malou odměnu pro vybranou fotografii. Tentokrát ji získal autor fotografie s názvem „Alone apart“.

Bohužel však i nadále přetrvává u některých autorů již chronický nešvar, že se prezentují fotografiemi, které s vypsaným tématem téměř vůbec nesouvisí. Přitom to jsou někdy velice zdařilá díla, která by byla určitě úspěšná v tématu, se kterým korespondují. Snad je to tím, že si fotograf dobře nepřečte zadané téma, nebo se jedná o lidi, kteří se chtějí zviditelnit za každou cenu.

K tomuto tématu bylo mimo jiné psáno… v každém obydlí najdeme zajímavé místo, či lidi, kteří zde žijí. Jde o jakousi sondu do běžného života… Jinými slovy: Jde o fotografie lidských obydlí, kde je patrný právě ten lidský – člověčí – aspekt, jakýsi otisk lidské činnosti nebo jednání.

Začnu hned ukázkami. Musím podotknout, že já sám mám velice rád zvířata, ale byť i zdařilé fotografie zvířecích obydlí a úkrytu nejsou pro toto téma.

Kvočna Kocour
Když nikdo není doma

Velice nerad se ve svých komentářích vyjadřuji neuctivě a hrubě, ale zaslání takovýchto snímků svědčí o nepochopení tématu. Fotografie nesouvisející s tématem nebudu více komentovat.

Další poměrně velkou skupinou fotografií jsou snímky architektury a architektonických částí. Tyto fotografie jsou, byť u některých s určitými výhradami, již s naším tématem relevantní. Mimochodem některé jsou opravdu velice zdařilé.

Velice působivá fotografie části architektonického celku zajímavě zarámovaného liniemi jiné stavby. Právě takový průhled dodá snímku dojem prostoru.

Tato fotografie má v sobě jistou poetičnost, která je ještě umocněna využitím kontrastu mezi základními barvami zelenou a červenou a velice vhodně zvolenou mírou optické neostrosti. Hlavní motiv snímku – otevřené okno – je komponován do klasického zlatého řezu a tím je celkový dojem z fotografie velice příjemný.

Dle mého názoru velmi zdařilá fotografie osamocené stavby. Z tohoto snímku na člověka dopadne pocit samoty a chladu. Pomocí citlivě zvoleného protisvětla je dobře modelováno poměrně velké popředí fotografie a dlouhé stíny vyvažují těžší horní část obrazu. Úsporné barevné řešení dodává snímku téměř pohádkovou atmosféru.

Zámek Rožumberk

Nezvyklý pohled na zámek odrážející se ve vodní hladině. Jestli je to opravdu váš dům, tak gratuluji.

Tábor nucených prací Vojna u Příbrami

Velice zajímavá fotografie objektu, který byl opravdu ve své době jediným domem, hradem a útočištěm lidí donucených v něm přežívat. Snímek dokonale dokumentuje atmosféru, ponurost a depresivitu. Rozvržení šedých a bílých tónu, zarámování průhledem přes ostnatý drát a silné rozostření dojem ještě podtrhuje.

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • vypelichané hovno
  vypelichané hovno
  24.03.2009 12:43

  ooh dekuji za kritiku ((:

 • vypelichané hovno
  vypelichané hovno
  24.03.2009 12:46

  a tobe teez Frantisku ((:

 • jana sedlakova
  jana sedlakova
  29.03.2009 19:34

  Dúfam, že túto rubriku nechcete zrušiť. Áno, máte pravdu nie vždy sa tu nájdu fotografie priamo šité na danú tému, ale cením si to, že tie fotografie aspoň dorazia na hodnotenie. Kde sú tie,,slávne mená,, so 7-hodnotením. Snáď si ich autori nemyslia,že sú fakt tak ,,dobrý,, alebo sa boja nezávislej kritiky. Celú galériu by som založila na takomto princípe, alebo aspoň zrušte mená k fotografiám, zvýšila by sa úroveň. ďakujem za každé jedno hodnotenie ak kritiku. A verím, že ešte dlho budem môcť prispevať k daným témam.

 • Petr Beranek 1
  Petr Beranek 1
  01.04.2009 17:07

  Muj dojem je, ze fotografie kocoura hoviciho si ve svem kosiku 100% splnuje vyznam - muj dum, muj hrad kdezto naprosta vetsina ostatnich fotografii toto nenaplnuje ani zdaleka. Vyznam tohoto rceni prece je - moje obydli, kde ja jsem panem. Nemusi se jednat o cloveka, ani primo o dum.

  Pokud se melo jednat o fotografie vlastniho domu, nazval bych to uplne jinak - Muj dum (bez hradu)

  V tomto pripade byl dle meho nazoru zvolen nazev tak, ze jeho vyznam je rozdilny nez autor zamera - a autori fotografii kteri splnili vyznam rceni, ale jiz ne podminky autora byly ne vlastni vinou vyrazeni.

 • Radek Burda
  Radek Burda
  01.04.2009 17:49

  Rekl jste to spravne: kote HOVICI si ve svem kosiku

  ... Vite, to prislovi - jste-li tatar, omlouvam se, nemusite chapat jazykove nuance - totiz JASNE hovori

  o PYSE na svuj HRAD.
  ----------------------------
  Kote v kosiku je lapsus. Navic obrazova banalita.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (10)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram