Test fotoaparátu Canon EOS 5D Mark II

Velmi úspěšný model digitální zrcadlovky Canon EOS 5D se dočkal svého očekávaného nástupce označeného jako Mark II. Hlavní změnou je výrazné navýšení rozlišení, a proto se v laboratorních testech soustředíme na výsledky, kterých nový model dosahuje.

Laboratorní grafy

Nyní se podívejme na výsledky laboratorních testů mezinárodní asociace DIWA, jíž je naše redakce členem za Českou a Slovenskou republiku. Pro lepší porovnání vlastností přikládám i výsledky testů původního modelu EOS 5D a také Nikonu D3X. První tabulku výsledků najdete na ukázce č.18, kde je vynesena závislost úrovně šumu na nastavené citlivosti ISO u všech tří zmíněných přístrojů. Z výsledků je zřejmé, že Canon EOS 5D Mark II dosahuje skutečně výborných výsledků. Zvláště při nejvyšších citlivostech dosahuje o poznání lepších výsledků a to nejen oproti původní verzi EOS 5D, ale i vůči konkurenčnímu modelu Nikon D3X. Výsledky jsou srovnatelné cca do citlivosti ISO 1600. Při použití vyšších hodnot je na tom pak EOS 5D Mark II skutečně lépe. (Obrázky pro zvětšení rozklikněte).

Obrázek č. 18  - Graf úrovně šumu pro Canon EOS 5D Mark II, EOS 5D a konkurenční Nikon D3X

Dalším zajímavým grafem je závislost odstupu obrazového signálu od nežádoucího šumu na citlivosti ISO. I tady Canon EOS 5D Mark II dosahuje podstatně lepších výsledků oproti předchozímu modelu EOS 5D. Ve srovnání s konkurenčním modelem Nikon D3X vychází také lépe, ale rozdíl je již minimální a pouze u nejvyšší citlivosti ISO 6400, která je maximem modelu Nikon D3X.

Obrázek č. 19  - Graf odstupu signálu od šumu pro Canon EOS 5D Mark II, EOS 5D a konkurenční Nikon D

Podobná situace se opakuje i při sledování dynamického rozsahu snímků v závislosti na citlivosti ISO. Tady opět EOS 5D Mark II výrazněji poráží svého předchůdce a ve srovnání s konkurentem Nikon D3X dosahuje zhruba stejného, nebo jen nepatrně lepšího výsledku.

Obrázek č. 20  - Graf dynamického rozsahu pro Canon EOS 5D Mark II, EOS 5D a konkurenční Nikon D3X

Celkově lze tedy obrazovou kvalitu Canonu EOS 5D Mark II hodnotit jako vynikající. Přestože u něj došlo k podstatnému nárůstu rozlišení, neprojevilo se to na zhoršení obrazových vlastností, ale naopak se tyto vlastnosti ještě o poznání zlepšily. Pokud si chcete srovnat Canon EOS 5D Mark II s jinými modely digitálních zrcadlovek, pak navštivte speciální stránky laboratoře DIWA.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Tomáš Hrubý
    Tomáš Hrubý
    25.01.2009 10:26

    Walther - podle mě ty migrace zas tak vyhrocené nejsou. Třeba u mnou zmíněných přátel to bylo vesměs tak, že stejně chtěli dělat obsáhlejší upgrade výbavy absolutně nesouvisející s uvedením 5DII, ale když se to tak sešlo, tak se jevila hlubší obměna jako dobrý nápad. To samé máš v té zmíněné profioblasti (nárůst Nikonů na olymiádě v Pekingu proti předchozím OH) - prostě v redakcích postupně dosluhovaly Canony 1 generace II z naprosto přirozených důvodů a když byla volba jít buď na mark III, který měl tehdy své mouchy a nebo zvážit přechod na Nikon, který byl v té chvíli na vzestupu, tak to opět byla celkem promyšlená úvaha. Pokud by někdo měnil výbavu jen proto, že firma X uvede supercool tělo, tak to by bylo opravdu trochu divné.
    Mimochodem co se týče upgradů v rámci jedné značky, tak je nutno podotknout, že někdy je levnější provést upgrade dříve, kdy se dá staré tělo ještě prodat za rozumnější peníze než zdánlivě šetřit a pak to původní moct s trochou nadsázky hodit do koše, ale záleží na konkrétní situaci.

  • Maťko 1
    Maťko 1
    28.01.2009 12:05

    mám otázku , ako je to s AF pri natáčaní videa ? mne sa zdá že nefunguje a je nutné ostriť ručne , čo narušuje záznam .
    dík

  • Mirek Elsner
    Mirek Elsner
    31.01.2009 09:23

    "mám otázku , ako je to s AF pri natáčaní videa ? mne sa zdá že nefunguje a je nutné ostriť ručne , čo narušuje záznam"

    Ostrit automaticky se da, ale ne spousti, je tam na to tlacitko.

  • Honza 4
    Honza 4
    01.03.2009 18:42

    Super odkaz!! Prof video natoceno timto fotakem s hroumadou L objektivu:

    http://www.usa.canon.com/dlc/controller?act=GetArticleAct&articleID=2326

    A dale making of tohoto filmu:

    http://vincentlaforet.smugmug.com/gallery/6021407_xEg87#378479692_MRytZ-A-LB

    Nejspis se z nekterych fotografu stanou i filmari :-)
    Kochejte se

  • Lubomír Churý
    Lubomír Churý
    11.06.2009 08:56

    To MirekE: Tak to by me zajimalo jak se prirozene v redakci meni tela z Canon na Nikon, kdyz cena tel je naprosto zanedbatelna s cenou skel, kterych tam maji za několik mega :-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (67)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram