Test fotoaparátu Fujifilm FinePix F60fd

Fujifilm FinePix F60fd je dalším z řady kompaktů na našem trhu. Co vše od něj můžete očekávat a jaké snímky lze pořídit tímto modelem, se dozvíte z následujícího redakčního testu.

Stručná charakteristika

Fujifilm FinePix F60fd je kompaktní 12Mpx (efektivně) fotoaparát s možností poloautomatických expozic, s trojnásobným optickým zoomem, s 3" LCD o rozlišení 230 000 bodů.

Tělo a ovládání fotoaparátu

Fujifilm FinePix F60fd Fujifilm FinePix F60fd

Je to kovový kompakt malých rozměrů. Technické specifikace a snímky výrobku si můžete najít i na stránkách výrobce. Jeho hmotnost je pod hranicí 190gramů a má rozměry cca 93×59×23 mm.

184 gramů
Horní strana Dolní strana

Z nejpodstatnějších charakteristik je třeba zmínit rozsah ohnisek 35mm – 105mm, což odpovídá levnější třídě kompaktních aparátů, kam F60fd cenou pod 5tisíc korun patří. Ukládá na dva typy karet (xD či SD,SDHC) a disponuje cca 25MB vnitřní paměť, což v případě zaplnění karty potěší. Časy „umí“ v rozmezí 8s až 1/2000s. Po mechanické stránce je ovládání výborné. Je velmi intuitivní, tlačítko F, Menu a především otočný volič na zadní straně lze ovládat skutečně dobře. S dostupností některých voleb snímání je to však horší (viz. dále.). Jaké snímky zvládne relativně velký čip (1/1,6 palce) uvidíte také dále.

LCD, CCD

Umístění baterie a karty Zadní strana

3" LCD má rozlišení 230 tisíc bodů. Jeho čitelnost je vynikající.

CCD – 1/1,6 palce, Super CCD VII „HR“ s 12 milióny efektivních pixelů/snímky až 4000×3000 bodů. Čip používá citlivost až ISO 6400 při 3Mpx rozlišení, ISO 3200 do 6Mpx. Do ISO 1600 při maximálním rozlišení.

Objektiv a ostření

Jde o vlastní produkt – Fujinon. Jeho rozsah v přepočtu ke kinofilmu je průměrných 35 mm – 105 mm. Světelnost je na „krátkém“ konci f/2,8 a na dlouhém f/5,1.

Nejkratší ostřící vzdálenost v režimu makro je cca 5cm (oficiální stránky výrobce uvádí nesprávnou hodnotu). Ostření je standardně rychlé, jak je dobrým zvykem u této značky. Se zabudovanou funkcí detekce tváře umí aparát rozeznat v záběru tváře, zaostřit na ně a správně exponovat. Osobně tuto funkci obecně považuji za přínosnou a pro uživatele dobře využitelnou.

Provozní časy a výdrž fotoaparátu

Na přiloženou baterii lze pořídit cca 180 snímků, což je v daném segmentu standardní hodnota.

Provozní časy, jsou opět srovnatelné s rychlými aparáty na našem trhu, nejde o žádného „slimáka“. Dobře poslouží při potřebě náhle zachytit nějakou situaci.

Blesk

V režimu odstranění červených očí vypnuto lze nastavit: Auto, Vynucený blesk, Potlačený blesk, Pomalá synchronizace. V režimu odstranění červených očí zapnuto lze nastavit: Auto, Odstranění červených očí Auto, Odstranění červených očí a vynucený blesk, Potlačený blesk, Odstranění červených očí a pomalá synchronizace.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • andreeeeee
  andreeeeee
  03.12.2008 09:26

  "Použití citlivosti do ISO 400" - no neviem, o tom by sa dalo diskutovat... ako olejomalba to pre mna vyzera uz od ISO100.. na 10x15 to je ale asi fakt fuk - len nechapem, naco to ma 10mpix potom... chjo, preco niekto nevyrobi radsej 5mpix kompakt, ktory nebude vobec sumiet do iso800?

 • Filip Kalka
  Filip Kalka
  11.03.2009 00:15

  Tak skus F31fd. To je presne to o com pises, len s rozdielom ze ma 6Mpx

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

Fotografování polárních září
Fotografování polárních září

Fo­to­gra­fo­vání Au­rora bo­re­a­lis ne­boli po­lární záře na Is­landu. Is­land leží upro­střed au­ro­rár­ního ob­louku naší pla­nety, takže má velmi dobrou prav­dě­po­dob­nost vi­di­tel­nosti po­lární záře i při re­la­tivně sla­bých vý­ro­nech slu­neč­ního vě­tru. Sedm let starý člá­nek o fo­to­gra­fo­vání po­lár­ních září jsem ak­tu­a­li­zo­val o nové fo­to­gra­fie a nové po­znatky, jak fo­to­gra­fo­vat po­lární záře. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram