Test fotoaparátu Sigma DP-1

Fotoaparát Sigma DP-1 je unikátní v mnoha směrech. Na trh přišel poměrně dlouho po svém ohlášení, má pevné ohnisko, jeho čip je zcela odlišný od ostatních - je jím totiž "třívrstvý" Foveon. Jaké snímky lze tímto unikátem nafotit se dočtete v následujícím testu.

Sigma DP-1 je velmi specifickým fotoaparátem. Je to jediný zástupce ve své kategorii. Má tři zvláštnosti. Tou první je velikost čipu, která je 20,7 × 13,8 mm s poměrem stan 3:2. Crop faktor má hodnotu 1,7. Druhou specialitou, tentokrát naprosto výjimečnou, je pevné ohnisko 28 mm (35mm ekv.) se světelností f/4. A třetí zvláštnost je čip samotný. Je jím Foveon X3® Direct Image Sensor (CMOS), který je poprvé použit v kompaktním fotoaparátu.

Běžně se rozlišení čipu uvádí jako jedna z hlavních vlastností fotoaparátu. Zde to však není tak jednoduché, protože běžné fotoaparáty (prakticky všechny ostatní) mají zcela odlišnou strukturu čipu a tak rozlišení Sigmy DP-1 2640 × 1760 bodů je v zásadě pouze technický fakt. A proto zde najdete podrobnější informace o technologii samotné. Kdo se o ně nezajímá, může přeskočit rovnou na snímky.

Trocha teorie k čipům

U klasických CCD a CMOS prvků je před každou světlocitlivou buňku předřazen barevný filtr, který propustí jen jednu ze tří složek RGB. Zbylé dvě barevné složky se dopočítají z okolních buněk. Kvůli barevnému filtru na buňku dopadne jen 1/3 světla (pokud je světlo bílé), zatímco u CMOS čidla Foveon je každá světlocitlivá buňka schopna zpracovat informace o všech třech barvách RGB modelu.

www.foveon.com

Foveon využívá fyzikálního jevu, kdy světlo o různých vlnových délkách proniká do křemíku do různé hloubky. Horní vrstva získá informaci o modré části barevného spektra, prostřední o zelené a spodní o červené. Díky absenci filtrů dopadá do buňky všechno dostupné světlo a také není nutné barvy dopočítávat, tudíž v obraze téměř nevznikají nežádoucí efekty, např. barevné moaré. Obraz je obvykle barevně věrnější, ostřejší a s více detaily.

Z uvedeného je patrné, že čip nemá ani 14MP ani 4,6MP. První hodnotu uvádí celkem logicky výrobce, druhá je hodnota pixelů v jedné vrstvě. Reálně množství detailů odpovídá spíše cca 8MP zrcadlovce běžného typu. Při převodu z rawu do jpg je exportován 14, 4,6 nebo 1,5MPx obrázek, při snímání do jpg je uložen 4,6MPx snímek.

Tělo a ovládání fotoaparátu

Sigma DP-1 Sigma DP-1

Tělo je prosto jakýchkoliv podstatných výstupků, které by cíleně zlepšovaly držení. Reálně mi však DP-1 držela v ruce přesně tak, jak měla. Rozmístění ovládacích prvků naleznete na připojených snímcích. Jediné, co mi na nich chybělo, je jejich barevný popis – pouhý prolis je při prvním seznamování s aparátem málo. Manuální ostření má také netradiční ovládací prvek. Jak ostření samotné, tak ovládací kolečko ostření, fungovaly dobře.

Pohled shora Zadní strana

Přestože je ohnisko objektivu pevných 28mm tak zde najdeme kolébku zoomu – ten je zde pro zvětšení snímku při prohlížení a také pro digitální zoom při focení.

Interní blesk má směrné číslo 6. Vedle funkce redukce červených očí má i synchronizaci na dlouhé časy a také umožňuje zábleskovou kompenzaci v krocích po 1/3 EV. DP-1 disponuje sáňkami na externí blesk (např. EF-140 DG). Lze do nich pořídit také průhledový hledáček Sigma VF-11.

Uložení baterie 282 gramů

LCD má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 230 000 bodů. Jeho kvalita odpovídá současným požadavkům – barevné podání má dobré a je dobře čitelný za všech běžných podmínek.

Drobnou nevýhodou DP-1 je absence češtiny. Její menu je však přehledné a tak absence češtiny nebude vadit. Struktura menu by však mohla upřednostnit jiné funkce. Poslední firmware 2.0 (6.10.2008) to ovšem napravuje a umožňuje přiřadit tlačítkům zoomu vlastní funkce (nezkoušel jsem). Zapůjčený model měl FW ver. 1.02.

Tělo má rozměry 113,3mm x 59,5 mm x 50,3mm, celková hmotnost DP-1 je cca 280 gramů.

Příslušenství

Nejpodstatnější změny ve FW 1.03 – 2.0
Přidáno ISO 50
Tlačítkům zoomu lze přiřadit jednu z 15 funkcí

Funkce

Standardní režimy P,S,A,M jsou doplněny režimem videa a režimem nahrávání zvuku (diktafon). 1/4000 – 30s jsou dostupné časy. Video lze natáčet v maximálním rozlišení 320×240 bodů, jde tedy evidentně o okrajovou funkci. Makrorežimem DP-1 nedisponuje – ostřit lze od cca 50 cm, při použití předsádky v rozmezí cca 30cm až 50 cm. Ostřit lze manuálně. Poměr stran snímků lze vybrat 3:2, 4:3, 16:9. Dostupná je v současné době hodnota ISO 50–1600 (rozšířený mód).

Snímat lze do RAWu i jpg. Histogram při snímání budete hledat marně.

Slabinou fotoaparátu je jeho pohotovost a rychlost. První snímek je schopen pořídit za zhruba 6s od zapnutí, což je velmi dlouhá doba. Snímek bez namáčknutí se exponuje po více než jedné sekundě (cca 1,3s). I snímek s namáčknutím se exponuje po více než 0,2s (cca 0,25s). Uložení snímku trvá cca 4–8s (podle kvality).

Sigma Photo Pro

Jde o firemní SW pro převod rawů (X3F) do jpg. Jde o jednoduchý, laikovi blízký software, kterým lze vytvořit přesně takový snímek z rawu, jaký chceme. Jeho použití lze doporučit. Mezi testovacími snímky naleznete náhledy.

Příslušenství (volitelné)

Příslušenství

K dostupnému příslušenství patří již zmíněný průhledový hledáček VF-11, sluneční clona HA-11, která slouží současně jako adaptér na filtry o průměru 46mm, blesk EF-140 DG (směrné číslo 14). Více najdete na stránkách www.sigma-foto.cz.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Igor Krizak
  Igor Krizak
  28.11.2008 16:02

  Opet velmi solidni prace hodnotitele;
  take vkalitni dukaz, ze fyzikalni zakony "neoblbneme" i kdybychom si zridili FYZIKALNIHO OMBUDSMANA :-)

 • Igor Krizak
  Igor Krizak
  28.11.2008 16:02

  Opet velmi solidni prace hodnotitele;
  take vkalitni dukaz, ze fyzikalni zakony "neoblbneme" i kdybychom si zridili FYZIKALNIHO OMBUDSMANA :-)

 • Taffey
  Taffey
  30.11.2008 03:02

  No, prošel jsem si internet velmi zevrubně, co se tohoto foťáku týče a zarazil mě fakt, že na co jsem narazil, byly statické snímky. Takové fotky hor, přírody obecně, to ještě jo. Ale abych si kupoval foťák za 18 tisíc a nevyfotil jediný akčnější snímek v momentě, kdy jsem to chtěl mít, třeba dovádějící děti, street a podobně, tak to by mě nikdy nenapadlo. To už jsou rychlejší kompakty za 4 papíry. Pokud je pravda, co píše Petr v recenzi, stran pohotovosti aparátu, tak je to totální propadák. Pak může nastat situace, že si nemusím říkat škoda, že s sebou nemám zrcadlovku opravdu jedině při focení neživé přírody. Jinak jsem koukal na ty fotky Ivka Malarika a musím konstatovat, že je na nich opravdu hodně vidět softwérové doostřování, obzvlášť kolem horizontů, kolikrát jsem měl pocit, že jsou to kulisy. A tak budu souhlasit s kolegou Koritinou, že jako ukázky jsou vhodné fotky, tak, jak vylezly z foťáku. Pokud by ještě byly k mání v plném rozlišení - možná, že na kliknutí jsou, ale já to nevím - abych si je mohl stáhnout a upravit svým standartním postupem, pak by bylo všechno, jak má být. Nakonec poslední konstatování. Zaznělo tady, že pokud chci vidět pořádně zpracované fotky, musím na web. To je ale zásadní omyl. Pokud mám posoudit kvalitu aparátu, chci vidět fotky na papíře na aspoň A4. Minimálně. Pak se můžeme bavit o tom, jaký foťák opravdu je. Pokud bych fotil jen pro web, nemělo by vůbec smysl 18 tisíc vyhodit.

 • Taffey
  Taffey
  30.11.2008 03:05

  No vidíte. Full fotky jsou tam tak, jak z foťáku vypadly. To je to nejlepší, co může recenzent udělat. Jdu si něco stáhnout a upravit, páč to je pro mě rozhodující.

 • Josef Kopecký
  Josef Kopecký
  23.12.2008 09:10

  Ke komentáři od Taffey:
  Nesouhlasil bych, že s tímto aparátem neuděláš akční snímek. To, že nejsou tyto snímky preferované skoro v žádné prezentaci, je jen proto, že tento aparát se kvalitou snímků a hlavně barevným podáním, přímo nabízí pro fotografii krajinek a přírody. Samotný aparát však nemá průhledový hledáček a je pravda, že při používání displeje pro náhled mnoho akčních fotografií neuděláš, právě pro jeho nepříjemné zpoždění reálného obrazu. Nic Ti ale nebrání přikoupení průhledového hledáčku, vyřazení autofokusu a potom je tento pidiaparát zrovnatak rychlý, jako kdejaká zrcadlovka. Mě spíše zaráží jiná věc.Na některém, převážně zimním snímku, kde převládají bílé plochy je patrné tyrkysové zabarvení rohů. Je to zřejmě způsobené IR filtrem a použitým širokoúhlým objektivem. Zajímalo by mě, jestli výrobce tento hrubý nedostatek bude řešit, třeba následným FW?
  Děkuji za odpověď. Josef.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (12)

Tisknout článek

Tip na článek

LISTOPADOVÉ NOVINKY SPOLEČNOSTI NIKON
LISTOPADOVÉ NOVINKY SPOLEČNOSTI NIKON

Spo­leč­nost Ni­kon mi­nulý tý­den roz­ší­řila svoji na­bídku o čtyři nové pro­dukty. Řadu pro­duktů roz­ši­řuje černá verze iko­nic­kého fo­to­a­pa­rátu Ni­kon Z fc, ob­jek­tiv NIK­KOR Z 40 mm f/2 (SE), grip pro dál­kové ovlá­dání MC-N10 a  su­per­te­le­ob­jek­tiv NIK­KOR Z 600 mm f/4 TC VR S. Na všechny se dnes po­dí­váme. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram