Test fotoaparátu Canon PowerShot A1000 IS

Redakčním uživatelským testem prošel fotoaparát Canon PowerShot A1000 IS. Jde o jeden z nejlevnějších kompaktních plně automatických fotoaparátů této značky. Pokud hledáte fotografický záznamník bez dalších požadavků, pak se podívejte na výsledky v následujícím článku.

Canon PowerShot A1000 IS Canon PowerShot A1000 IS

Základní technické parametry aparátu Canon A1000 IS

Velikost čipu 1/2,3” (CCD) / 10,0 Mpx
Obrazový procesor Procesor DIGIC III s technologií iSAPS
Objektiv 6,2 – 24,8 mm (ekvivalent 35mm filmu: 35 – 140 mm)
Základní clonové číslo f/2,7(W) – f/5,6/(T)
Závěrka 15–1/1000 s (Podle režimu).
Vyvážení bílé Automatické (včetně vyvážení bílé při detekci obličeje), Denní světlo, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Zářivka H, Vlastní
Ostření AiAF (detekce obličeje / 9bodový), 1bodový AF (fixní na střed nebo výběr a sledování obličeje); možnost blokování AF
Hmotnost / rozměry 216 g (včetně dvou AA baterií) / 95,4 × 62,4 × 31,0 mm
Příslušenství 32 MB SD karta, kabely, řemínek

Tělo a ovládání aparátu

Horní strana Zadní strana, LCD

Tělo Canonu A100 IS vidíte na přiložených snímcích. Jeho držení je vzhledem k „malosti“ velmi dobré. Rozmístění ovládacích prvků je tradičně výborné.

Za nevyhovující považuji tvar kruhového multifunkčního tlačítka kolem tlačítka SET. Po paměti jej lze ovládat velmi omezeně, často jsem se „uklepl“. Je to dáno tím, že příliš splývá s okolím a je hmatem velmi špatně čitelné. Tradičně velmi dobrý je grafický styl Menu a Nastavení.
U tohoto modelu jistě oceníme nejen za velmi jasného počasí přítomnost optického hledáčku.

Uložení baterií a karty Hmotnost 216 gramů

CCD, LCD

CCD má rozměr 1/2,3" a počet efektivních pixelů je 10,0 milionů. LCD o rozměrech 2,5" má rozlišení 150 tisíc bodů, které je v dané kategorii vyhovující.

Objektiv a ostření

Objektiv disponuje čtyřnásobným optickým zoomem s rozsahem 35 mm – 140 mm (ekv. 35 mm) a obsahuje dva asférické členy. Aparát ostří podle mého soudu rychle a kvalitně. Za horších světelných podmínek si pomáhá přisvícením oranžovou diodou. Ostření v makrorežimu je možné od cca 3 cm od objektivu.

Provozní časy a výdrž fotoaparátu

Na jedno nabití dvou AA baterií jsem naexponoval přes 200 snímků s cca 20% použití blesku při zapnutém LCD a s náhledem po expozici. To, že je další zástupce „Áčkové“ řady opět na AA baterie považuji za velmi dobré – každý si je dokáže rychle obstarat.

Odezva a celková rychlost aparátu je ve všech směrech standardní.

Blesk

Jeho dosah je od 30 cm do 4m (W) resp. 2m (T) při ekvivalentní citlivosti ISO AUTO a má všechny běžné režimy. Volitelně je možné použít výkonný externí blesk HF-DC1.

Funkce dostupné u aparátu

Jde o plně automatický fotoaparát. Z přiložených snímků jsou jistě základní funkce jasné. Aparát má 17 snímacích režimů včetně režimu (Auto, P, Snadné fotografování, Portrét, Krajina, Noční momentka, Interiér, Děti a zvířata, Videozáznam, Speciální scéna (Západ slunce, Listí, Sníh, Pláž, Ohňostroj, Noční scenérie, Akvárium, ISO 3200). Režim ISO3200 snímá s pevnou citlivostí ISO3200.
Za výborně vyvedenou považuji funkci detekce tváře, která je kombinovaná s detekcí pohybu a dokáže detekovanou tvář sledovat. Reaguje opravdu rychle a přesně, včetně sledování za rychlé chůze (za předpokladu, že je ve snímku tvář celá).

Možnosti Menu a Nastavení fotoaparátu naleznete na přiložených snímcích nebo na stránkách Canon.

To, že všechny Canony disponují češtinou není snad třeba připomínat..

Video

Natáčet ozvučené video lze v několika režimech (640×480,320×240, 160×120) a to bez použití optického zoomu a až do zaplnění karty (max. 4GB resp. 1 hodina; nejúspornější režim 160×120/15 max. 3 minuty). Snímá se současně monofonní zvuk, který lze díky vestavěnému reproduktoru i přehrát.

Prohlížení snímků

Snímky lze prohlížet ihned po expozici po dobu zvolenou v Menu. Po přepnutí do režimu prohlížení lze volit množství informací pomocí DISP včetně histogramu. K fotografiím lze doplnit zvukovou poznámku v délce až 60 sekund. Při otáčení aparátu se obrázek otáčí automaticky – fotoaparát má senzor orientace.

Připojení k PC a tiskárně

Aparát disponuje rozhraním USB2.0 a pro jeho připojení k PC (Win XP) není třeba žádný software, aparát totiž podporuje PTP – Picture Transfer Protocol. Pro tisk fotografií bez připojení k počítači podporuje A1000 IS režim PictBridge.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

LISTOPADOVÉ NOVINKY SPOLEČNOSTI NIKON
LISTOPADOVÉ NOVINKY SPOLEČNOSTI NIKON

Spo­leč­nost Ni­kon mi­nulý tý­den roz­ší­řila svoji na­bídku o čtyři nové pro­dukty. Řadu pro­duktů roz­ši­řuje černá verze iko­nic­kého fo­to­a­pa­rátu Ni­kon Z fc, ob­jek­tiv NIK­KOR Z 40 mm f/2 (SE), grip pro dál­kové ovlá­dání MC-N10 a  su­per­te­le­ob­jek­tiv NIK­KOR Z 600 mm f/4 TC VR S. Na všechny se dnes po­dí­váme. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram