Cesta do odlehlých koutů Jižní Afriky - část třetí

“Taky jste měli v noci takovou zimu jako v Ohňové zemi?”, ptá se nás ráno Jihoafričanka Di, jedna z fotografek, se kterou budeme po dobu 7 dní objevovat vizuální krásy okolí. (To víte, vše je relativní. Jsme tady na jižní polokouli, sibiřská zima jim nic neříká, ani severní pól, ona ta Argentina je přece jenom blíže). Hádejte co? No přece se netopí! S tím topením je to v Jižní Africe podobně jako v Bolívii, akorát ta zima je asi o pár desítek stupňů mírnější. Nicméně v noci bylo kolem nuly. Však teprve zítra začíná jaro.

květinka ze zítřka

Už jsme zde, v Kamieskroon hotel, na soustředění pod názvem “vizuální design ve fotografii” a hlavním tématem mají být květinky. Hotel se základním vybavením, na kraji vesničky, která je známá jako srdce hornaté pouště Namaqualand, jedno z posledních divokých míst v Jižní Africe. Na týden se sem sjelo 14 nadšenců z celého světa pod vedením 4 vedoucích. Doufáme, že vyprodukujeme fotografie – perly.

Včera jsme sem prosvištěli přes hory a doly. Z Kapského Města na severozápad přes část provincie Západní Kapsko. Je to z počátku velmi úrodný kraj, vinice se táhnou ještě na několik set kilometrů až do Citrusdal a město Clanwilliam. Občas vás překvapí paviáni, kteří se potulují kolem silnice. Krajina se pomalu mění a vegetace i lidské příbytky začínají být velmi vzácné. Posledních zhruba 150 km je to hornatá krajina Namaqalandu, kde jsme marně hledali lány rozkvetlých kytek. Asi se nám potvůrky pěkně schovávaly! Nebo že by to byl marketingový trik? Avšak občas ze skal na nás vyjukly Kokerbomen neboli Quiver trees (viz 1. kapitola), specialita tohoto kraje. Vypadá trošku jako můj nedostižný a zamilovaný baobab, ale jenom s velkou dávkou fantazie.

“Přijeli jste pozdě, květiny nám skoro všechny už odkvetly! Jó, kdybyste tady byli před 3 týdny, to byste si užili!“ Tak nás přivítal Helmut, sympatický hoteliér německého původu. Nicméně zrovna včera znovu pršelo a tak snad někde v okolí ještě něco bude k vidění. Jaro je ve vzduchu, chce to trpělivost.

sen o Namaqualand

Po vydatné večeři o 4 chodech se popíjí vínečko na stoep (viz 2. kapitola) a skupina fotografů se seznamuje. Máme mezi sebou zajímavé členy: je zde Tom – důstojník americké armády ve výslužbě (relativně mladý), Severní Irka Ann (s prořízlým jazýčkem), pár sympatických kanadských fotografů Dorothy a Paul ze Saskachewan, Zimbabwanka (zní to úžasně africky, nemyslíte?) Sandy a pár Jihoafričanů. Vede nás kromě známého kanadského fotografa Freemana energická Colla, místní svéráz, fotografka, učitelka, předsedkyně různých spolků s neuvěřitelným nadšením pro svou zemi Namaqualand, a dále 2 Jihoafričané. Konverzace se rozvíjí zdárně. Irka vykládá, jak se dělají výbušniny z lahví od mlíka a benzínu a zkušený důstojník Spojených Států žasne. Colla k tomu dodává, že když byla mladá, tak byla vyslána rodinou na rok do Irska, aby se tam naučila být podlá a zlá. Vidím, že to bude úžasný týden. Žádní suchaři.

KALAHARI Ferrari

Pondělí začíná tedy napřed rozmrznutím po ledové noci. To se daří, neboť sluníčko rychle nabývá na síle a my se postupně vyloupáváme z vrstev šatstva. Obloha je modrá jako džíny a venku voní bougainville. Po společné snídani a první přednášce jsme rozděleni na 3 skupiny (v té naší je Tom, Ann a Di, o zábavu postaráno) na praktická cvičení.

modré nebe - hotel

Dnešní úkol našeho týmu – portrétní fotografie, dokument. 74letá Colla řídí s nesnesitelnou lehkostí jeep po prašných cestách vysoko do hor. Naším cílem je vesnička Nourivier, kde je mimochodem teprve tento týden zavedena elektřina. Jeep je ihned po příjezdu obklopen dětmi. Být modelem jim nedělá sebemenší potíže. Navíc jsou překrásné. Mluví s námi afrikánsky**, což nám Holanďanům není úplně nepochopitelné. Afrikánština je velmi zpěvná, z úst dětí zní vyloženě roztomile. Když mluvíme holandsky, děti nám rozumí, zdá se jim to legrační, slova opakují a smějí se. Stejně je tomu naopak. Colla děti zná osobně, sleduje jejich vývoj, přispívá na místní školu a stimuluje nadané dívky, aby pokračovaly ve vzdělání v městečku. Hrajeme si s nimi kolem místní školy. Je to nespravedlivé, za chvíli všechny děti chodí věrně za Paulem, ten fotí na digitál a fotky jim hned ukazuje. Těžko jim vysvětluji, že můj fotoaparát takové obrázky neumí.

děti z Nourivier děti z Nourivier
děti z Nourivier děti z Nourivier

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Radek Burda
    Radek Burda
    18.03.2008 09:29

    Doba, kdy mne tyhle turisticky a "umelecky" fotky braly je uz pryc.

  • Tomáš Škoda
    Tomáš Škoda
    18.03.2008 12:07

    taky mě to vubec nebere...snad jen 2fotky...

  • JT
    JT
    19.03.2008 17:49

    pridavam sa k nazoru kolegov predo mnou

  • Josef Peterka
    Josef Peterka
    14.01.2009 12:21

    Pro pana R.Burdu.
    Vážený pane, nevím kde jste vzal tak povrchní a z části urážlivý výraz "umělecké" rádo by fotky v článku paní Jany Vaňourkové. Ona v žádném případě žádné umělecké fotky neprezentuje. Asi jste i článek četl povrchně.
    Po přečtení jejího článku je snad každému jasné, že se chce podělit se svými zážitky doprovázené reportážní fotografií se čtenáři tohoto internetového časopisu.
    Současně se snaží popsat a fot. přiblížit Jižní Afriku těm, kteří se do těchto vzdálených končin nikdy nedostanou. A to tento článek a fot. splnil svůj účel.

    Umělecká fotka podle vašich představ v těchto končinách trvá týdny až měsíc, než nastane správná konstalace! A ty můžete najít v drahých časopisech.

    V každém případě J.Vaňourková neprezentuje
    r o z m a z a n é a n e z a o s t ř e n é fot.

    Zdraví. J.P.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (4)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram