Test digitální zrcadlovky Canon 40D

Canon představil pro předvánoční trh roku 2007 nový model digitální zrcadlovky střední třídy s označením EOS 40D. Jde o přímého nástupce modelu EOS 30D, se kterým má mnoho společného. Jaká jsou vylepšení nového modelu a jak se osvědčil v praxi, o tom se dozvíte více v obvyklém redakčním testu.

Tělo – mechanické provedení a ovládání

1. Canon EOS 40D 2. Přídavný bateriový zdroj

Canon EOS 40D je typickým zástupcem své kategorie. Tělo je již tradičně postaveno na základu tvořeném kovovým korpusem z lehkých slitin na bázi hořčíku a již na první dotek je zjevně velmi robustní a odolné. Výrobce také udává úpravu celého těla se zvýšenou odolností proti stříkající vodě a prachu. O robustnosti celé konstrukce také výmluvně vypovídají firemní snímky samotného kovového šasi, které najdete na ukázkových snímcích č.7 a 8. Uživatel EOS 40D se tak rozhodně nemusí obávat nasazení fotoaparátu i v náročných klimatických podmínkách a to především, když použije také stejně mechanicky provedené a odolné objektivy dnes již téměř legendární série označené velkým červeným “L“. Podobnou úpravu dnes již dokonce nabízí i externí systémový blesk Speedlite 580 EX II.

3. Zadní strana aparátu 4. Horní pohled na Canon EOS 40D
5. Levá strana Canon EOS 40D 6. Pravá strana Canon EOS 40D

Tělo fotoaparátu je nejen robustní ale také dobře ergonomicky řešené a výborně padne do každé dlaně a to i těm fotografům, kteří disponují rozměrnější rukou. Pokud se podíváme na rozložení ovládacích prvků celé současné modelové řady digitálních zrcadlovek Canon, tak je zřejmé, že výrobce používá velmi podobná řešení, což lze jen chválit. Pokud se tedy uživatel fotoaparátu Canon rozhodne pro modernizaci své výbavy výměnou těla za vyšší model, tak nemusí mít strach, že by si na ovládání vyššího modelu musel dlouze zvykat. Rozdíly mezi jednotlivými modely samozřejmě jsou, ale základní principy ovládání jsou skutečně velmi podobné a to i z dlouhodobějšího hlediska. Nový Canon EOS 40D je tak z tohoto úhlu pohledu dost podobný svému předchůdci EOS 30D. Přesto však již pouhým okem odhalíme několik změn a vylepšení. Především je to větší LCD monitor, jehož úhlopříčka nyní dosahuje 3“ a má 230.000 obrazových bodů. Je na něm také možno zobrazit informace, které jsou na stavovém displeji a také nastavit režim živého náhledu Live View s možností zobrazení pomocné mřížky a živého histogramu. Zvětšení LCD monitoru bylo zřejmě příčinou, proč se pětice ovládacích tlačítek přesunula z levé strany monitoru pod něj a tlačítko “MENU“ nad něj vpravo. Za větší monitor to jistě stojí, ale mě osobně přijde, že předchozí řešení s tlačítky po straně monitoru u 30D bylo z hlediska ovládání pohodlnější. Je to však jen můj subjektivní dojem a možná je to jen otázka zvyku. Novinkou na zadní straně je také praktické tlačítko pro přímý vstup do nastavení barevného podání parametrů snímku. Vylepšení doznal také otočný volič jednotlivých snímacích režimů na horní straně aparátu, kde jsou navíc 3 nové polohy C1 až C3, do kterých lze uložit uživatelská nastavení aparátu pro různé konkrétní potřeby fotografa.

7. Robustní  kovový odlitek 8. Robustní  kovový odlitek
9. Výměnná matnice hledáčku

Dalšího vylepšení doznal hledáček. Velikost je sice stejná (nezaznamenal jsem rozdíl ani v případě, že jsem si dal na jedno oko 30D a na druhé 40D), ale umožňuje výměnu standardní matnice za velmi přesnou matnici Ef-S ale také za matnici Ef-D, která je vybavena pomocnou mřížkou pro snadnější a přesnější kompozici nejen architektonických záběrů. Nejpodstatnější změnou hledáčku je, že se na jeho displeji (a také na stavovém LCD displeji na horní straně aparátu) trvale zobrazuje aktuálně nastavená hodnota citlivosti ISO. Displej hledáčku (i ten stavový) krom celé palety obvyklých informací upozorňuje také na aktivaci černobílého snímacího režimu, zobrazením ikonky s písmeny B/W.
Mimo zmíněných úprav a vylepšení je princip ovládání, popis tlačítek i design menu prakticky stejný jako u předchozích modelů. Celkově bych tedy robustnost, ergonomii těla i systém ovládání aparátu hodnotil na výbornou až na již tradiční výhradu, kterou je umístění hlavního vypínače celého přístroje, jehož ovládání není možné pravou rukou, kterou držíme aparát. Pro jeho aktivaci či deaktivaci je vždy nutno použít levou ruku, což může být často dosti nepraktické, zejména při použití větších a těžších objektivů, které většinou podepírá právě ruka levá.

10. Pohled zepředu do přístroje 11. Pohled zezadu do přístroje

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Miroslav Kakvic
    Miroslav Kakvic
    06.10.2007 10:03

    Matslo - dva dni vlastním Canon EOS 40D, po prečítaní komentárov som vyskúšal môj CANON EF 400 f/5,6 L s telekonvertorom Canon 1,4 a musím bohužiaľ konštatovať
    že ostrenie funguje len manuálne. Má niekto inú skúsenosť ?

  • FOTOLÍNEK
    FOTOLÍNEK
    07.10.2007 13:39

    To KAKVIC:
    Hmmm... A co ta tlačítka dole na zadní stěně? Taky Vám spouští informace a jiné roztomilosti na displeji? Jen tak, když si aparát pověsíte na krk...? A jakou zkušenost s tím máte vy ostatní, kteří jste si tenhle jinak pěknej stroječek už pořídili...?

  • Leoš Suchánek Trhač
    Leoš Suchánek Trhač
    08.10.2007 01:02

    Hezká recenze, dal jsem za 1. Ale rejpnout si musím k tomu tvému stupňování: optimální znamená NEJLEPŠÍ. Co tedy znamená NEJOPTIMÁLNĚJŠÍ, to nevím... (Napadají mě další podobné úlety jako ODBORNÝ TERMÍN nebo LIDOVÁ DEMOKRACIE.) Ale to nic, Kapso, Kid by Tě zprdnul víc :-) Trh

  • rockviper
    rockviper
    08.10.2007 15:48

    Pro ty, co kritizují grip jako takový: zkuste si v zimě vyjít na hokej, postavit se k ledu a sledovat celý utkání přes hledáček, k tomu samozřejmě fotit tak, aby vznikla reportáž k článku a zároveň uspokojila fan klub. To celé samozřejmě v zimní bundě a oblečení. Už vás vidím jaxi kloubíte ruce u fotek na výšku, a jak baterka padá koncem druhé třetiny... 40D přijde pozítří, doufám. A právě ztráta gripu mě bude mrzet... Samozřejmě že posun v technice oprotí mojí babče 300D bude značný, ale první věc kterou pořídím až zase bude nějaká pětka, je právě battery pack...

  • Zdenek7k.info
    Zdenek7k.info
    08.10.2007 21:50

    v pátek jsem si pro něj byl. přešel jsem z 350Dčka. propastný rozdíl. musím si zvyknout na jiné ovládání, ale stojí to za to

  • FOTOLÍNEK
    FOTOLÍNEK
    09.10.2007 00:04

    TO ŠPINKA:
    Zastáncům gripu i Vám osobně - proti gustu žádnej dišputát. Obojí má svoje výhody i nevýhody. Já ale pořád čekám, jestli mi někdo poradí, co mám dělat, abych jako "negripař" nemusel furt hlídat, jestli se mi dole nezmáčkly nějaký knoflíky, třeba ty s nastavením barevných "profilů", a všechno se mi pak hezky pěkně vošklivě přestavilo na jiný nastavení. Nemáte na to někdo nějakej lepší fígl než tu odpornou rychloupínací destičku...?
    PS: Jinak je zajímavý, že tenhle novej Canon vyvolává diskusi "o něčem jiném" než o přístroji samotném. Tedy vesměs...

  • Fanouš
    Fanouš
    09.10.2007 11:44

    FOTOLÍNEK:
    Mám pro Tebe řešení, sice se Ti asi nebude líbit, ale já jsem to tak vyřešil. Sundal jsem ten popruh a nahradil ho takovým tím popruhem jen přes ruku. Beztak jsem neměl rád, když se foťák houpe na krku. Občas člověk má košile s knoflíkama nebo zip (potenciální odírače LCD). A jsem v pohodě. Buď mám foťák v batohu na zádech a nebo v ruce. A to jsem se ho naučil nosit i s nasazenou 4OOmm a gripem. Holt něco za něco. Ještě odkaz na ten popruh.
    http://www.megafoto.cz/canon-e1.html

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    09.10.2007 12:47

    Fanouš: Jo, tyhlety zapestni popruhy jsou super ale ne kazdemu to sedne, je to preci jen stale jeste trosku netradicni reseni. Me ale libi a taky o necem podobnem uvazuju ....

  • Karel Vlček
    Karel Vlček
    09.10.2007 15:01

    handstrap canon-e1 je jen pro gripaře. negripaři ho nemají kde zachytit. negripaři musi sobe zakoupit neorigoš zápěstní poutko (http://www.oehling.cz/inshop/prislusenstvi-zrcadlovky-b-i-g/b-i-g-zapestni-poutko-%5Bid-252089%5D.html)

  • Karel Vlček
    Karel Vlček
    09.10.2007 15:02

    to tak to se nepovedlo...
    ale stačí vyhledat B.I.G. ZÁPĚSTNÍ POUTKO

  • Karel  Ovesný
    Karel Ovesný
    15.10.2007 17:42

    Dobry den, chtel bych se zeptat jestli je dobra volba pro tento aparat objektiv CANON EF 70-200 /2,8 L USM.

  • JH 1
    JH 1
    15.10.2007 20:09

    bez gripu nikam nelez :-D

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    16.10.2007 11:54

    Karel: Na to je snadna odpoved - ano ! ;o)

  • Fotograf 127
    Fotograf 127
    16.10.2007 13:54

    Karel: Ne. Je to Canon a navíc má moc nízkou světelnost. Nejlepší je tak 6,5 - 8,4.

  • Jiří Cvrk
    Jiří Cvrk
    18.10.2007 17:36

    Chápu nadšení čerstvých majitelů, kterým tento přístroj přinese něco významně nového, co jim pomůže. Nechápu úvahy o osazení poměrně dobrého přístroje špatnou optikou. Usmívám se touze po větším fotoegu přilepením nějakého zbytečného gripu. Osobně mne 40D nenadchl. Jako upgrade z 30D to není moc. Rozlišení z nejnižší řady výrobce a vylepšený AF. Nešikovné ovladače pod displejem. Zklamalo mě to, doufal jsem v lepší. I když za ty peníze no nekupte to, když nic podobného nemáte ;o). Konkurenci D300 Nikonu ale Canon nemá.

    A teĎ ještě ty zprávy, že Canon bude opravovat HW skoro všech 1DMIII, vyměňovat cosi u zrcátka.

  • Karel  Ovesný
    Karel Ovesný
    18.10.2007 23:37

    horymírrr: To je snad dobre ze ma nizkou svetelnost ne????

  • Fotograf 127
    Fotograf 127
    19.10.2007 19:09

    To není dobré, fotky jsou totiž lepší

  • JH 1
    JH 1
    20.10.2007 21:21

    hm, až bude grip o egu a né o mnohem jistějším držení dlouhých časů bez akrobacie s vyvrácenou rukou, tak ho prodám :P ;)

  • Karel  Ovesný
    Karel Ovesný
    26.10.2007 16:09

    horymírrr: A jake by jste mi teda poradil dlouhe sklo v podobne cenove kategorii pro foceni za snizenych svetelnych podminek???

  • kedros
    kedros
    23.11.2007 20:06

    Foťák na mne zatim působí pozitivně (s 20D jsem ale byl taky spokojen), jen ten display ukazuje nějak divně... Nevím, jestli je to jenom u mě, ale je pruhatej jak blázen!
    Taky se chci zeptat, jestli nemáte někdo zkušenost s objektivem Canon 35/2. Díky.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (77)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram