Canon EOS 1D Mark III

Canon před nedávnem představil nejnovější verzi svého modelu řady EOS 1D s označením Mark III. Ten se tak stal asi nejzajímavější a nejsledovanější novinkou Canon tohoto roku. V tradičním redakčním uživatelském testu se podíváme na tento špičkový aparát podrobněji.

Funkce, praktická zkušenost

Aparát je samozřejmě vybaven celou řadou funkcí. Jednou z hlavních je funkce sériového snímání, které je možné rychlostí až 10 snímků za vteřinu, čímž se Canon EOS 1D Mark III. stává v tomto ohledu nejrychlejší současnou digitální zrcadlovkou. Pokud by však pro některé použití byla tato rychlost až zbytečně vysoká, lze ji uživatelsky snížit, čímž lze především ušetřit cennou kapacitu paměťové karty. Při takto vysoké rychlosti snímání je zřejmé, že vysoké nároky budou kladeny také na rychlost automatického zaostřování. To je realizováno 45-ti bodovým systémem, z čehož je 19 senzorů zdvojených (křížových) a 26 pomocných, lineárních. Rozložení ostřících bodů je na ukázkovém obrázku č.8, přičemž zdvojené senzory jsou vyznačeny červeně. V praxi se mi automatické ostření osvědčilo jako velmi spolehlivé a také rychlé. Bez problémů zaostřilo i při snížené hladině světla a méně kontrastních motivech.

Také systém měření expozice je velmi propracovaný a měření probíhá v 63 zónách. Uživatelsky pak lze zvolit jeden ze čtyř režimů. Prvním je poměrové měření svázané se zaostřovacím bodem. Druhým je částečné měření realizované ze zhruba 13,5% obrazové plochy uprostřed. Třetím je průměrné měření se zdůrazněným středem. Poslední možností je měření bodové, které navíc umožňuje nastavení dalších tří variant. Buď středové z cca 3,8% obrazové plochy, nebo měření svázané s aktivním zaostřovacím bodem (opět cca z 3,8% plochy) nebo svázané s až osmi ostřícími body. Také systém měření expozice v praktickém nasazení fungoval naprosto spolehlivě. Ve složitých situacích lze také nastavit kompenzaci expozice v rozsahu +/-3 expoziční stupně.

Obrázek č. 15 Obrázek č. 16

Fotoaparát používá elektronicky řízenou závěrku ve fokální rovině s rozsahem časů 30 vteřin až 1/8000 vteřiny. Její životnost byla testována na 300.000 cyklů. Standardní čas pro synchronizaci s bleskem je 1/300 vteřiny, s firemními systémovými blesky lze ale použít libovolný čas v celém pracovním rozsahu závěrky. Zábleskovou expozici lze samostatně kompenzovat v rozsahu +/-3 expoziční stupně. Aparát podporuje také bezdrátovou komunikaci zábleskových jednotek.

Vyvážení bílé lze realizovat v automatickém režimu, nebo lze využít některou z předvoleb pro nejobvyklejší druhy světla. Do paměti lze uložit také až pět uživatelských hodnot vyvážení bílé, případně lze hodnotu nastavit přímo ve stupních. Vyvážení bílé lze také ručně kompenzovat v +/-3 krocích a nebo v barevných posunech.

Aparát umožňuje dále celou řadu dalších uživatelských nastavení, jejichž rozsah je však natolik obsáhlý, že by se snad do této obvyklé redakční recenze ani nevešly. Pro představu jen ještě doplním, že jde celkem o 57 uživatelských funkcí se 156 nastaveními. Pokud se na to podívám z druhé strany, tak mě vlastně ani nenapadá opravdu nic, co by tento vysoce sofistikovaný fotoaparát neuměl. Daleko lepší vypovídací hodnotu o jeho schopnostech mají reálné snímky z terénu, které přikládám v závěru této kapitoly a které je možno stáhnout v plném rozlišení. Pořízeny byly v nejvyšší dostupné kvalitě formátu JPEG a jsou zcela bez úprav, přímo tak, jak byly ve fotoaparátu uloženy na paměťovou kartu. Zvláště bych chtěl upozornit na snímek č.18, pořízený citlivostí ISO 3200 ve špatných světelných podmínkách bez redukce šumu.

Obrázek č. 17 Obrázek č. 18
Obrázek č. 19 Obrázek č. 20
Obrázek č. 21 Obrázek č. 22

Příslušenství, cena a závěr

Důležitým aspektem je také rozsah a variabilita volitelného příslušenství. V případě fotoaparátu Canon EOS 1D Mark III je to především velmi široký sortiment kvalitních objektivů Canon EF a to především již téměř legendární nejvyšší série “L“. O tom, že šíře nabídky těchto objektivů pokryje nároky snad každého uživatele snad netřeba diskutovat, ale za zmínku stojí alespoň uvedení nového objektivu EF 16–35mm f/2,8 L USM II, který byl uveden současně s tímto fotoaparátem a který je tak jedním z kandidátů na základní zoom. Také nabídka systémových blesků je výborná a s novým objektivem byl uveden na trh také nový blesk Canon Speedlite 580 EX II, který je vlajkovou lodí zábleskové techniky Canon. Označení „II“ u obou produktů naznačuje, že jde o druhou generaci, která je vyvinuta speciálně s ohledem na optimální využití všech funkcí nejvyšší třídy fotoaparátů, jakým je právě EOS 1D Mark III. Zajímavý je také bezdrátový vysílač WFT-E2 umožňující bezdrátový přenos pořízených snímků přímo do počítače.

Obrázek č. 23 Obrázek č. 24

V základním balení aparátu najdeme obvyklé vybavení v podobě kabeláže, nabíječky, popruhu, CD se softwarem a také baterie Li-ion LP-E4. Ta má skutečně velkou výdrž a v průběhu testu jsem ani nepořídil tolik fotografií, abych mohl posoudit na kolik snímků vystačí. Výrobce však uvádí kolem 2000 snímků (v závislosti na konkrétním použití a také okolní teplotě) a myslím, že tomuto údaji lze bez problému věřit.

Obrázek č. 25 Obrázek č. 26

Nesmíme však zapomenout ani na cenu, která je v mnoha případech jedním z předních kritérií pro nákup nového fotoaparátu. Cena za tělo Canon EOS 1D Mark III. se v současné době (7/2007) pohybuje mírně nad hranicí 100.000 Kč včetně DPH. Na první pohled jde o značnou částku, ale pokud se podíváme na ceny přístrojů této kategorie, dojdeme nutně k závěru, že cena je velmi dobrá a dvojnásob s ohledem na skutečně mimořádné vlastnosti tohoto fotoaparátu.

K závěru většinou patří rekapitulace předností a nedostatků testovaného přístroje, kterou ale v tomto případě vynechám, protože konstrukce i obrazová kvalita jsou skutečně prostě nekompromisní a testovaný přístroj právem patří k absolutní špičce na současném trhu. Diskutovat by se snad dalo pouze o budoucnosti formátu čipu APS-H, zda tento formát přetrvá, či snad Canon časem definitivně přejde pouze na aparáty s formátem čipu stejným, jako je plný formát kinofilmového políčka.

Další technické informace či podrobné specifikace o aparátu samotném, či o jeho příslušenství můžete najít také na stránkách firmy Canon CZ, které bych chtěl tímto zároveň poděkovat za zapůjčení přístroje pro potřebu tohoto redakčního testu.

Pokud vás zajímají konkrétní snímky pořízené tímto aparátem, tak je najdete v naší FotoGalerii.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Ondřej Záruba
    Ondřej Záruba
    17.07.2007 21:32

    Prosím poraďte. Mám 350D a hledám něco na sport, co rychle ostří. Podle reklamních informací by právě tento foťák měl být ten, který hledám. Podle vašich komentářů ale o tom přestávám být přesvědčený. Je snad na rychlé kontinuální měření malých a rychlých objektů 30D lepší? (používám jen "L" objektivy)

  • Martin Kozák
    Martin Kozák
    17.07.2007 23:05

    Ondřeji, upřímně řečeno, 1D z tebe sportovního fotografa neudělá. Foť klidně s 350D, objektivy máš víc než slušné a pokud zjistíš, že tě bude tělo omezovat, tak kup 1D. Osobně si myslím, že zatím ho nepotřebuješ.

  • Roman Macák
    Roman Macák
    18.07.2007 16:01

    E-1 Doceal škoda že nějak vyšuměl E-1 od Olympusu já ho koupil za 15000 jako výprodej. A má spoustu vychytávek jako tělo z hořčíkový slitiny vodědolnost a podobně jako tohle železo.

  • Martin Kozák
    Martin Kozák
    18.07.2007 16:02

    Roman: jo, ale tím veškerá podobnost končí :D

  • Karel Svoboda
    Karel Svoboda
    19.07.2007 16:29

    s tim pympusem me to strasne pobavilo romane:o)nebudem to pitvat ale bylo to fakt vtipny:o))))

  • Fotograf 59
    Fotograf 59
    19.07.2007 16:45

    :o) Nechci urazit Olymuponisty, ale kdyz jsem si vybiral zrcadlovku, tak mi prodavac v prodejne rekl pamatnou vetu:,, Olympus? To nejsou fotaky". :o) Snad nerozpoutam bitvu, jen pisi co jsem slysel od "profika".

  • Karel Svoboda
    Karel Svoboda
    19.07.2007 19:41

    olympus jsou nahodou uzasny fotaky a maji vyborny skla.jenze to se netyka tech digitalnich.to jenom pro poradek:o))) takovem OM2Ti hmmm

  • Jiří Cvrk
    Jiří Cvrk
    19.07.2007 21:18

    naděje na vypořádání se s blbnoucím autofokusem MarkIII a rozplizlými náhledy snímků dávají uživatelé do nového firmware 1.0.9, otázkou je, zda nový software je všelék na nový hardware a nebo jen záplata nejkřiklavějších průserů

  • Fotograf 59
    Fotograf 59
    19.07.2007 21:28

    Karel: jasny, myslel digitaly a skla co jsem slysel maji fakt luxusni.
    Cvrk: pekne napsane:o)

  • Rostislav Stach
    Rostislav Stach
    20.07.2007 09:25

    Pánové, já ten foťák mám už měsíc a žádné problémy s AF při kontinuálním ostřením nemám. Je tam spousta CF funkcí, které se nastavují pro různé druhy focení. Pokud se např. zapne funkce pro superteleobjektivy aby v případě ztráty objektu ze zaostřovacího bodu (třeba proti obloze) neprojížděl foťák celou zaostřovací vzdálenost, ale počkal si na nové zachycení objektu, musí se při výrazné změně vzdálenosti zaostřovaného objektu předostřit ručně. Dá se tam nastavit i rychlost autofokusu, rozšíření zaostřovacího bodu atd. atd. Z toho jasně vyplývá, že není jedno univerzální nastavení na všechno. Musí se s tím foťákem pracovat a pak podává vynikající výsledky. Já mám např zaregistrované jiné nastavení na statické snímky, jiné na letovky proti obloze a jiné na letovky v terénu. Jde mezi tím velmi rychle přepínat a s výsledky jsem spokojený. Rozhodně je i vynikající funkce individuální nastavení front a back focusu, kterou si můžete nastavit až pro dvacet objektivů nebo kombinací objektiv+TC.
    RS www.fotolovy.cz

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    20.07.2007 09:33

    Ahoj Rosťo, díky za doplnění. Jinak ja jsem s AF taky nemel problem.

  • Rostislav Stach
    Rostislav Stach
    20.07.2007 09:35

    Ahoj, no jasně, je to všechno o tom, jak se to nastaví :-) Miro Zumrík ho má taky a problémy taky nemá. Přešl od Nikonu a nemůže si ho vynachválit ;o)
    RS www.fotolovy.cz

  • Martin Kozák
    Martin Kozák
    20.07.2007 10:30

    RS: ano a všechny ty komentáře rozhořčených uživatelů na netu, testy Roba Galbraitha pod. jsou vymyšlené...

  • Jiří Cvrk
    Jiří Cvrk
    20.07.2007 10:34

    fotolovy, vždyť ty děláš supr fotky i s 20D, takže jak můžeš zaznamenat pokrok? ;o) Na druhou stranu ale:

    http://www.robgalbraith.com/bins/content_page.asp?cid=7-8740-9006

    http://www.prophotohome.com/forum/pro-photo-reviews-articles/73606-canon-1d-mark-iii-full-review-expanded-updated.html

    http://www.digitaljournalist.org/issue0707/tech-tips.html

  • Rostislav Stach
    Rostislav Stach
    20.07.2007 11:11

    MK - taky jsem to četl, vím o tom, ale nic to nemění na faktu, že já s tím problém nemám. Na to moje focení ten foťák úplně stačí :-)
    J.Cvrk - děkuji za poklonu :-) ale fakt bych řekl, že proti 20D a 30D tam posun k lepšímu je. Ta rychlost snímání v rozhodujících okamžicích a výdrž v ukládání nemá chybu. Škoda že jsem to neměl, když jelen napadl muflona, nabral ho na parohy a mával s ním jako s kusem hadru. Mít tenhle foťák, tak by ty fotky vypadaly jinak a bylo by jich víc...
    RS www.fotolovy.cz

  • Ondřej Prosický
    Ondřej Prosický
    20.07.2007 13:33

    Trochu bych rozepsal svůj úvodní příspěvek a doplnil Rosťu:

    1. Fotil jsem (to je myslím důležité!) jak s 1D Mk II N (intezivně) tak 1D Mk III (krátce). Proto mám možnost srovnání AF. Z Mk III byly výsledky horší, ale...

    2. Bylo to jen tím, že jsem jistě nevyzkoušel všechny možnosti, spoustu souvislostí mi došlo až doma. Jak popisuje Rosťa, chce to vychytat v uživatelských fukcích.

    3. Bohužel to ale vypadá tak, že je nutné na každého ptáka (příklad) nastavit jinak foťák, podle toho jak je velký a jak létá. U Mk II N, to na všechny pohybující se objekty fungovalo "automaticky" dokonale stejně.

    Mk III je bezpochyby dokonalý foťák, s drobnými porodními bolestmi, který není určen pro sběratele fototechniky a laboratorní testery ale pro lidi kteří s ním opravdu fotí, jen ti jej nastaví podle svých potřeb.

    Ondřej P / NaturePhoto.cz

  • Jiří Cvrk
    Jiří Cvrk
    20.07.2007 14:38

    hele, a to ti řekne ten pták, jak to nastavit? Já jsem pták uživatelská funkce ta a ta tak a tak a ta a ta jinaka tak? A co když do toho vlítne jinej pták? Safraporte.

  • Jiří Cvrk
    Jiří Cvrk
    20.07.2007 14:52

    to měli vyvést ty ptáky na tlačítka na tělo, používání funkcí na každýho ptáka, to musí bejt průda, já než přepnu všechny nutnosti na ptáka na 30D, tak všichni vždycky uletěj, a to ještě musím přepnout i na samotným objektivu a ještě i na blesku, je to tak udělaný schválně, aby se mi blbě fotilo, ptáky, od Canonu.

  • omar gore
    omar gore
    20.07.2007 14:59

    Teda Jirko, já si po přečtení Vašeho džouku málem naďál do zánovních trenýrek... více podobného humoru bych nemusel přežít:O)

  • Ondřej Prosický
    Ondřej Prosický
    20.07.2007 15:39

    cvrk.com:
    :-)
    Nevěš hlavu, i s 20D (30D) lze vyfotit čelně letícího papuchalka, chce to trochu cviku (jako na kolibříky). Ono, když držíš foták v ruce 8-12 hodin za den (to se mi občas stává), docela se s ním zžiješ, pak tě ale nesmí překvapit, že ti doktor zakáže focení kvůli chronickým zánětům loktů a problémům se zápěstím. Někdy je ta náklonost ještě větší; když jsem po dvou letech prodával 20D, normálně jsem se před kupujícím rozbrečel, kdyby mi to někdo vyprávěl, tak mu neuvěřím...

    Co tím chci říci, čím víc foťák používaš, tím bude pro tebe práce s ním jednoduší, u řady 1D to platí dvojnásob.
    Pěkný víkend všem,

    Ondřej P / NaturePhoto.cz

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (46)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram