FujiFilm FinePix S5700

Fujifilm přináší na náš trh další ultrazoom. Je jím model Fujifilm S5700, který vyplňuje "díru" mezi S6500fd a předchůdcem S5600. Pokud chcete vidět reálné snímky z této novinky, stačí se začíst do následujícího testu...

Stručná charakteristika

Před nedávnem jsme Vám přinesli recenzi modelu S6500fd. Model S5700 vyplňuje mezeru mezi ním a předchůdcem S5600. Do redakce nám přišel ještě předprodejní vzorek. Pokud uvedu nějaké nedobré vlastnosti je nutné k tomuto faktu přihlédnout. Cena je však excelentní – něco málo přes šest tisíc koru.

Před výčtem všech vlastností a funkcí popíši zásadní novinku. A tou je změna filozofie ovládání. K lepšímu. Kde bývalo zapínání a přepínání, je nyní (stejně jako u jiných značek) ovládání zoomu. Zapínání je řešeno dobře dostupným „šoupátkem“ na horní straně.Příjemnou změnou je možnost použití jak xD tak SD karet.

S5700 je kompaktní 7,1 Mpx (efektivně) fotoaparát s 10× optickým zoomem, s 2,5" LCD o rozlišení výborných 230 000 bodů. Co stále zamrzí, je absence optického stabilizátoru obrazu a naopak potěší 27MB interní paměť, která se po zaplnění karty bude jistě hodit.

Tělo a ovládání fotoaparátu

Pravá strana Levá strana
Horní strana

Fotoaparát se drží velmi dobře. Zapínání probíhá dobře a ovládání zoomu je nově přesně tam, kde mi sedí nejlépe – kolem spouště. Rozměry jsou 106×76×81 mm a hmotnost včetně 4×AA baterií je kolem 430 gramů. Takže co se ergonomie těla týče, je S5700 vynikající fotoaparát.

LCD, hledáček a CCD

Zadní strana

2,5" LCD má rozlišení 230 tisíc bodů. Jeho čitelnost odpovídá kategorii – je dobrá. Mohl by však být kontrastnější. Díky matnějšímu povrchu je čitelný i za přímého osvětlení. Jeho mírné zapuštění zajistí malou možnost náhodného poškození.
Hledáček má také excelentních 230tisíc obrazových bodů a (menší) velikost 0,24". Nicméně absence dioptrické korekce.ho činní pro část populace zcela zbytečným.
7,1 (efektivně) Mpx CCD čip velikosti 1/2,5" s maximálním rozlišením 3072×2304 bodů (4:3) a 3072×2048 (3:2 formát). Výsledné živé snímky jsou bohužel, jak sami v závěru uvidíte, horší, než z vyššího modelu S6500fd. Myslím, že především v oblasti šumu je to záležitost použitého čipu. Citlivost je podle nastavení v rozmezí ISO64 až ISO1600.

Ovládací prvky Ovládací prvky

Objektiv a ostření

Objektiv

Objektiv je vlastní výroby – Fujinon Zoom Lens. Jeho rozsah v přepočtu ke kinofilmu je excelentních 38 mm – 380 mm. Při jakékoliv práce si nevysouvá. Objektiv má závit o průměru 46 mm, takže připojení příslušenství je jednoduché.

Nejkratší ostřící vzdálenost při nejkratším možném ohnisku v režimu supermakro/ma­kro/normal je 1/4/30 cm. Při nejdelším ohnisku pak makro/normal je 0,6/1 m. Supermakro je již standardně funkce krátkého ohniska a nemá tedy při větším zoomu smysl.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Tomáš Škoda
    Tomáš Škoda
    23.04.2007 09:24

    Mám S5600 a jak naznačuje tay recenze tak u S5700 nahradili to co mě u S5600chybí...fajn.

  • iggy
    iggy
    23.04.2007 09:39

    dalsia z radu fuj-ina...apropo,z tých kladov co su uvedené v závere,neni ani jeden poriadne fotografický! Takze je to zase šunka :)

  • Pavel Vabrousek
    Pavel Vabrousek
    23.04.2007 12:25

    Slusna prace, je videt, ze recenzent zvladl podat i kritickou zpravu. Uz jen toto pozitivne vybocuje s rady internetovych (a mnohdy i casopiseckych) recenzi jez lze malokdy rozpoznat od PR prislusneho vyrobce.
    Gratuluji.

  • Martin Ježek
    Martin Ježek
    24.04.2007 09:04

    Iggyho muzu uz pouze doplnit, ze mezi zapory jsou naopak hlavně fotografické zápory :-D takze se pripojuji k jeho hodnoceni.

  • Jakub Oupic
    Jakub Oupic
    24.04.2007 10:10

    to Iggyno a Smrťák: Nedávno jsem se rozhodoval, co si pořídit za foťák. Poměrně často cestuji (hory) a chtěl jsem trošku kvalitnější fotky. Přečetl jsem spoustu recenzí a následné diskuze a výsledek byl celkem jasný. Názor účastníků je, že když foťák, tak jedině digitální zrcadlo Canon Mark I,II,III, možná ještě 5D nebo Nikon D2Xs, či D2Hs. Nic jiného nemá smysl. A čím novější foťák, tím horší. D50 je lepší než D40, D70 než D80, atd. Protože focení není můj smysl života a protože za foťák nechci dát statisíce, pořídil jsem si Fuji S6500. Než přišel, tak ho všichni sepsuli, že je to šmějd, atd. Mám ho měsíc, fotky z něj se mi líbí a bohatě postačují. Formát 10x15 je supr a když chci udělat něco většího (mám teď doma kachnu ve formátu A3), hodím to do Photoshopu a je vymalováno. Někdo sice může říct, že to nemá s fotografováním nic společného, ale pro mě je důležitý výsledek a navíc profíci to občas dělají také. Zkuste pochopit, že ne všichi potřebují DSLR a nejsou ochotni za něj dát 20 a více tisíc (já mám za 17 foťák, dvoje baterky, nabíječku, stativ, brašnu a ještě batoh v kterém to všechno odnesu a dám do něj i spacák s karimatkou). Zamyslete se nad tím. To Petr Koritina: pěkná recenze.

  • vaskez
    vaskez
    24.04.2007 10:11

    Vím, že to sem nepatří, ale zajímalo by mě kdy chystáte test foťáku Olympus SP-550 UZ?

  • Jan Pokryškin
    Jan Pokryškin
    24.04.2007 10:36

    Pro jistotu dotaz mimo Fóra přidávám i sem, záleží mně na odpovědi, děkuju
    Cituji z recenze Fuji S 5700: "Hledáček má také excelentních 230tisíc obrazových bodů a (menší) velikost 0,24". Nicméně absence dioptrické korekce ho činní pro část populace zcela zbytečným". Je tu, prosím, někdo znalý optiky (oční), který by uměl vysvětlit rozpor s odpovědí mého optika:
    Moje otázka optikovi:
    Platí, prosím, tato věta i pro mě? K Pentaxu jsem si koupil přídavnou "čočku" na okulár, ale nikdy jsem ji nepoužil. U Kodaku, který užívám pro obrázky na web, korekce je, ale nevzpomenu si, zda jsem ji musel nastavovat (mám ho už 3 roky).
    Brýle si při fotografování nesundavám, je to velmi nepraktické.
    Odpověď optika:
    "Dobrý den, pokud brýle nesundaváte, byla by Vám korekce stejně k ničemu".
    Mám na pravém oku cca +6 dioptrií, multifokal, o levém ani nehovořím.
    Mimochodem, Kodak Z712 korekce také nemá a tak by mně zůstala velmi omezená volba, prože, zdá se, absence korekce se stává pomalu trendem. Pokud mně poradíte DSLR, odpovídám předem, že pro web by byla zbytečně drahá :-(

  • Petr Koritina
    Petr Koritina
    Autor
    24.04.2007 13:41

    2kája: ano, bude (a už jsem ji držel chvíli v ruce; test bude dělat kolega)

    2all: S6500fd je zcela jiná kategorie, podstatně lepší, dokonce excelentní, jen stojí o polovinu víc.

    2JP: oko obvykle zaostří na "nekonečno", (ne na konvenční zrakovou vzdálenost, což je definitoricky 25 cm). Nekonečno je u každého oka jinde a tak je to třeba korigovat. Obvykle mají fotoaparáty korekci cca +/-4D. Brýle dělají korekci za Vás. Měl tedy pravdu. ALE - s brýlemi se do hledáčku reálně koukat nedá a proto tam ta korekce je.

  • Jan Pokryškin
    Jan Pokryškin
    24.04.2007 16:03

    PK: Děkuju, vyčerpávající odpověď. Jen maličkost, koupil jsem si titanflexy, to jsou ty brýle, co na nich jde skoro udělat uzel a u těch je možno "narvat" tlakem hledáčku brýle až na oko (téměř) a tak já jsem zvyklý fotit. Teď tedy vím, že tímto způsobem se hledáčku bez korekce nemusím bát. Ono sundavat a nandavat je furt dokola je otrava a proto jsem si takto zvykl.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (14)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram