FujiFilm FinePix S5700
Fujifilm přináší na náš trh další ultrazoom. Je jím model Fujifilm S5700, který vyplňuje "díru" mezi S6500fd a předchůdcem S5600. Pokud chcete vidět reálné snímky z této novinky, stačí se začíst do následujícího testu...
Stručná charakteristika
Před nedávnem jsme Vám přinesli recenzi modelu S6500fd. Model S5700 vyplňuje mezeru mezi ním a předchůdcem S5600. Do redakce nám přišel ještě předprodejní vzorek. Pokud uvedu nějaké nedobré vlastnosti je nutné k tomuto faktu přihlédnout. Cena je však excelentní – něco málo přes šest tisíc koru.
Před výčtem všech vlastností a funkcí popíši zásadní novinku. A tou je změna filozofie ovládání. K lepšímu. Kde bývalo zapínání a přepínání, je nyní (stejně jako u jiných značek) ovládání zoomu. Zapínání je řešeno dobře dostupným „šoupátkem“ na horní straně.Příjemnou změnou je možnost použití jak xD tak SD karet.
S5700 je kompaktní 7,1 Mpx (efektivně) fotoaparát s 10× optickým zoomem, s 2,5" LCD o rozlišení výborných 230 000 bodů. Co stále zamrzí, je absence optického stabilizátoru obrazu a naopak potěší 27MB interní paměť, která se po zaplnění karty bude jistě hodit.
Tělo a ovládání fotoaparátu
Fotoaparát se drží velmi dobře. Zapínání probíhá dobře a ovládání zoomu je nově přesně tam, kde mi sedí nejlépe – kolem spouště. Rozměry jsou 106×76×81 mm a hmotnost včetně 4×AA baterií je kolem 430 gramů. Takže co se ergonomie těla týče, je S5700 vynikající fotoaparát.
LCD, hledáček a CCD
2,5" LCD má rozlišení 230 tisíc bodů. Jeho čitelnost odpovídá
kategorii – je dobrá. Mohl by však být kontrastnější. Díky
matnějšímu povrchu je čitelný i za přímého osvětlení. Jeho mírné
zapuštění zajistí malou možnost náhodného poškození.
Hledáček má také excelentních 230tisíc obrazových bodů a (menší)
velikost 0,24". Nicméně absence dioptrické korekce.ho činní pro část
populace zcela zbytečným.
7,1 (efektivně) Mpx CCD čip velikosti 1/2,5" s maximálním rozlišením
3072×2304 bodů (4:3) a 3072×2048 (3:2 formát). Výsledné živé snímky
jsou bohužel, jak sami v závěru uvidíte, horší, než z vyššího modelu
S6500fd. Myslím, že především v oblasti šumu je to záležitost
použitého čipu. Citlivost je podle nastavení v rozmezí ISO64 až
ISO1600.
Objektiv a ostření
Objektiv je vlastní výroby – Fujinon Zoom Lens. Jeho rozsah v přepočtu ke kinofilmu je excelentních 38 mm – 380 mm. Při jakékoliv práce si nevysouvá. Objektiv má závit o průměru 46 mm, takže připojení příslušenství je jednoduché.
Nejkratší ostřící vzdálenost při nejkratším možném ohnisku v režimu supermakro/makro/normal je 1/4/30 cm. Při nejdelším ohnisku pak makro/normal je 0,6/1 m. Supermakro je již standardně funkce krátkého ohniska a nemá tedy při větším zoomu smysl.
- Předchozí strana
- 1
- 2
- 3
- 4
- Další strana
Komentáře
Zobrazit diskusi ke článku ve fóru2JP: Doporučuji reálně vyzkoušet
Ač obvykle kritikem, zde musím vyseknout mírnou poklonu. Z článku lze jednoznačně pochopit, že foťák "je pro nenáročné" :-)
Mám ale dvě poznámky / dotazy:
1) Řekl bych, že snímky nejsou o moc horší, než z nedávno chválené FZ8. Přesto zde je "kvalita průměrná", zatímco tam byla hodnocena pozitivně. To mne vede k otázce: Máte na "obrazovou kvalitu" zavedenu nějakou metriku, anebo se to střílí tak od oka?
2) Konvenční zraková vzdálenost není DEFINOVANA jako 25 cm. Konvenční zraková vzdálenost je definována jako taková vzdálenost předmětu, při jehož zaostření se oko nejméně namáhá. Pro zdravé oko je to pak skutečně 25 cm.
Dále bych nadhodil polemiku o "nekonečnech": Předmět je dle mých skromných znalostí optiky v "nekonečnu" tehdy, když paprsky jdoucí z něho jsou kolmo na optickou soustavu rovnoběžné; ať vezmete jakoukoliv optickou soustavu, nekonečno se nemění. Brýle korigují takovou vadu oka, které není schopno na nekonečno zaostřit (tzn. není schopno soustředit rovnoběžné paprsky do jednoho bodu na sítnici). Tvrzení, že optická soustava (oko) má "nekonečno" jinde je - dle mého názoru - nekorektní.
DVP: technickou část optiky můžeme probrat interní poštou. Přesnost vyjadřování si nechávám do hodin geometrické optiky a jsem si po letech praxe vědom přiblížení a tedy odchylek od "absolutní přesné pravdy" včetně slova "defince" pro konvenční zrakovou vzdálenost :-). Až budu skutečně přesný, bude mi rozumět 1% populace :-(.
Ke srovnání s FZ8: aberace u zmíněného modelu je absolutně jiná. A nic jiného (ač se to nezdá) jsem z optických vlastností v testu nekritizoval.
Metrika existuje, podle mě jsou však reálné snímky důležitější, než shluk čísel a grafů, kterým velká část populace stejně nerozumí :-(.
To Petr Koritina:
Tak já nevim... ta diskuse interní poštou proběhne? Tak nějak jsem čekal, že zahájíte polemiku souborem toho, v čem se mýlím. Asi jsme se nějak nedohodli nebo nepochopili či co...
Takže pro jistotu: Souhlasím s polemikou interní poštou, budu za ni rád, zejména pokud vyučujete optiku. Začněme tedy třebat tím, v čem se v úvaze o "jednoznačnosti nekonečna" mýlím.
Máte míč na své půlce hřiště :-)
x
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.