Test digitální zrcadlovky Nikon D40

Fotografujete kompaktním fotoaparátem, uvažujete o přechodu na plnohodnotnou digitální zrcadlovku a hledáte skutečně levný model s jednoduchým ovládáním a bez kompromisu v obrazové kvalitě? Tak právě vám je určen nejnovější model značky Nikon s označením D40, na který se podíváme v obvyklém redakčním testu.

Tělo – mechanické provedení, ovládání a základní funkce

1. Aparát Nikon D40 2. Horní část D40

Tělo aparátu je možno zvolit v černém nebo stříbrném provedení a je celoplastové. Je také na Nikon poměrně malé a také lehké – 475 gramů bez baterie. Přesto však, stejně jako všechny digitální zrcadlovky Nikon, působí poměrně robustním dojmem, protože použité plasty jsou kvalitní a dostatečně silné. Kovové jsou samozřejmě všechny důležité spojovací části, jako bajonet objektivu, stativový závit a botka blesku. I přes menší rozměry 126×64×94mm má aparát již tradičně vynikající ergonomii a docela dobře padne i do větší dlaně. Nadšeni však budou spíše uživatelé s menší rukou a také ženy, kterým často připadaly i modely D70s nebo D50 příliš velké a těžké.

3. Pravá strana D40 4. Levá strana D40

Zmenšení rozměrů aparátu bylo umožněno především vynecháním stavového LCD displeje na horní straně aparátu (viz ukázkový snímek č.2) a, podobně jako u konkurentů z dílny Canon a Sony, přenesením jeho funkce na LCD monitor na zadní straně aparátu. Toto řešení má řadu zastánců i odpůrců, zkusme se proto podívat na výhody i nedostatky tohoto řešení. Výhodou je možnost zmenšení, zlevnění a odlehčení celého přístroje. Další nezanedbatelnou výhodou je přehledné a dostatečně velké zobrazení úplně všech nastavení fotoaparátu, například i aktuálně zvolené citlivosti ISO. Při zhoršených světelných podmínkách nebo nočním fotografování není nutné aktivovat podsvícení. Naopak nevýhodou tohoto řešení je především zvýšená spotřeba energie a také nutnost otáčení aparátu při kontrole nastavených údajů. Při nočním fotografování také může dojít k nežádoucímu oslnění LCD monitorem. Samotný LCD monitor byl použit stejný jako u modelů D80 a D200, tedy 2,5“ s rozlišením 230.000 obrazových bodů a pozorovacím úhlem 170°.

5. Zadní stěna D40 6. Pohled do hledáčku
7. Nikon D40 s bleskem 8. Zobrazení nastavení aparátu

Vynecháním stavového LCD displeje se přesunul hlavní volič expozičních programů z obvyklé levé na pravou stranu aparátu. U křížového voliče přibylo potvrzovací tlačítko OK a nechybí ani tlačítko s programovatelnou funkcí. Samotná ovládací tlačítka jsou kulatá a o něco větší. Jinak zůstala koncepce celého aparátu podobná předchozím modelům. Oproti modelu D50 se zvětšil hledáček s dioptrickou korekcí, který nyní dosahuje zvětšení o hodnotě x0,8. Informace zobrazené v hledáčku najdete na ukázce č.6.
Zobrazení informací na LCD monitoru je přehledné a zobrazuje prakticky veškeré potřebné informace. Design tohoto zobrazení je možné uživatelsky změnit ve třech variantách. První základní verze připomíná jen zvětšený LCD displej. Druhá verze je grafická, která zobrazuje i samotné lamely clony, které se otvírají a zavírají podle nastavení aparátu. Také délka expozičního času se zobrazuje nejen číselně ale také graficky, jako sloupec obtočený kolem grafického zobrazení clony. Přepnutím do grafického zobrazení se mírně změní barevné provedení samotného menu aparátu. Poslední variantou je zobrazení připomínající základní plochu počítače, kde je volitelná tapeta, kterou lze nahradit vlastním snímkem. Ukázky jednotlivých možností viz ukázka č.8. Aparát sice není vybaven senzorem pro přiložení oka, ale lze uživatelsky nastavit, zda jsou hodnoty na LCD monitoru zobrazeny trvale, nebo jen po vyvolání tlačítkem hned vedle spouště. Samotné nastavení hodnot je pak realizováno pomocí dalšího tlačítka a následně již jen křížovým voličem s potvrzovacím tlačítkem, přičemž nastavenou hodnotu lze rychleji potvrdit i stiskem křížového voliče směrem vpravo. Aparát je sice vybaven senzorem pro změnu polohy snímání na šířku a na výšku a podle toho i automaticky otáčí pořízené fotografie, ale bohužel už neumí otočit zobrazení nastavení expozičních hodnot na LCD monitoru, jako to umí například zrcadlovky z dílny KonicaMinolta (Sony).

9. Změna nastavení ISO

Pro začínající uživatele, kterým je fotoaparát prvotně určen, je k dispozici i nápověda a to jak textová, tak i grafická v podobě fotografií, které zobrazují obvyklé situace, ve kterých je vhodné to které nastavení. Například při volbě citlivosti ISO či způsobu měření expozice jsou k jednotlivým volbám zobrazeny fotografie s konkrétní situací. Při volbě vyvážení bílé se zase ke každé volbě zobrazují snímky s ukázkami zabarvení fotografií dle použitého světla. Podobná názorná nápověda je doplněna třeba i k volbě způsobu snímání. Při nastavování korekcí expozice a korekce záblesku se zase na ukázce zobrazuje vliv nastavení na zesvětlení a ztmavení výsledné fotografie. Při nastavení velikosti nebo komprese snímků zase aparát předem ukáže datový objem snímků, které se při tomto nastavení budou ukládat na paměťovou kartu. Ukázky tohoto menu najdete na snímku č.9. Toto řešení je zatím na trhu neobvyklé. Je však velmi praktické a začátečníkům může opravdu výrazně pomoci a to možná podstatně více, než mnoho stran manuálu.
Mechanické provedení aparátu bych v dané kategorii celkově hodnotil jako tradičně zdařilé, skutečně robustní a s výbornou ergonomií. Také ovládání lze hodnotit mimořádně kladně a to nejen vzhledem ke koncepci a rozmístění ovládacích prvků ale i vzhledem k netradičnímu a velmi modernímu pojetí designu menu, které je pro cílovou skupinu začínajících uživatelů skutečným přínosem.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Martin Nečas
  Martin Nečas
  25.04.2007 00:53

  zdravim, zajimalo by me, jestli je nutne poridit si k setovemu objektivu 18-55 nejakou redukci na filtry 52mm nebo se da pouzivat primo na objektivu? Diky.

 • adavid
  adavid
  15.07.2007 17:01

  Ty odkazy na ty dvě fotky jsou úplně pasé.
  Jsem vlastníkem D40 a vyfotím jak "hnusnou" tak perfektní fotku za "všech" podmínek.
  Není to jen o foťáku .o)

 • frou
  frou
  19.05.2008 18:06

  no .. jak začít .. dobrá volba pro někoho, kdo přechází z optických zrcadlovek, nevím, proč někteří řešíte motorky a absenci v těle (že tam nemůžete použít starší objektivy?? - vždyť přece byste si tento model ani nekoupili, stačí dát pár tisíc navíc a máte d80 :) -- pokud už chcete využívat objektivy, který samozřejmě máte, tak budete mít i těch pár korunek navíc přeci :) , zbytečná záležitost něco takovýho vytahovat, v tom nevidím problém, navíc těch objektivů je slušná řádka) Spíš to vidím tak, že někteří jen potřebují pomazat ego, tak proč na tomto přístroji, který má určení jasné a ani se tím netají. Dělá slušné fotky, pokaždý je to na fotografovi, co jsem viděl fota na některých vyšších zrcadlovkách, tak teda s pánembohem. Ať tu neplácám - vlastně d40 nemá nevýhody - a zvlášť pro lidi, kteří na ní začínají a prostě si to chtějí ošahat.

 • tereza hornackova
  tereza hornackova
  18.08.2008 20:29

  Ahojte lidičky.
  Mám otázku: hodi sa tento foták aj pre začiatočníka vo fotení so zrkadlovkou?
  Je tento prístroj zložitý na ovládanie?
  Dik moc za odpoved :)

 • PD 2
  PD 2
  31.10.2008 13:17

  Poraďte nekdo,rozhoduji se mezi panasonicem fz18 a mezi nikonem d40,nejspis bych u nikonu nechal objektivy ktere jsou k nemu a nekupoval bych nove,predem dekuji

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (63)

Tisknout článek

Tip na článek

LISTOPADOVÉ NOVINKY SPOLEČNOSTI NIKON
LISTOPADOVÉ NOVINKY SPOLEČNOSTI NIKON

Spo­leč­nost Ni­kon mi­nulý tý­den roz­ší­řila svoji na­bídku o čtyři nové pro­dukty. Řadu pro­duktů roz­ši­řuje černá verze iko­nic­kého fo­to­a­pa­rátu Ni­kon Z fc, ob­jek­tiv NIK­KOR Z 40 mm f/2 (SE), grip pro dál­kové ovlá­dání MC-N10 a  su­per­te­le­ob­jek­tiv NIK­KOR Z 600 mm f/4 TC VR S. Na všechny se dnes po­dí­váme. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram