Uživatelský test objektivu Sigma 150mm f/2,8 EX DG HSM

Máte rádi makrofotografii ale tradiční a obvyklá ohniska makroobjektivů 50 i 105mm se vám zdají příliš krátká? Chtěli byste přece jen něco ještě trošku delšího, při zachování únosných rozměrů a vysoké světelnosti f/2,8? Tak právě vás by mohl zaujmout makroobjektiv Sigma 150mm f/2,8 EX DG HSM, o kterém si v následujícím článku povíme trošku víc.

Obrázek č. 1

Troška teorie o makrofotografii

Nejlevnější makroobjektivy většinou využívají ohniskovou vzdálenost přibližně někde v rozmezí 50 až 60mm. Výhodou tohoto řešení je nejen nízká cena, ale také menší rozměry a nižší hmotnost. Další výhodou je také možnost použití takového makroobjektivu současně jako stále velmi oblíbené základní “padesátky“. Kratší ohnisko také umožňuje použití delších časů bez nutnosti použití stativu. Velkou nevýhodou v praktické makrofotografii je však nutnost fotografování z velmi malé vzdálenosti a to často v řádu jen několika málo centimetrů. To téměř vylučuje možnost fotografování živých organizmů, které si při této vzdálenosti spolehlivě vyplašíme. Dalším velkým mínusem je, že při takto extrémně krátké vzdálenosti si často sami sobě vrháme nežádoucí stíny do záběru. Toto řešení je proto spíše nouzové a jeho využití je v praktické makrofotografii dost omezené a vhodné spíše pro záběry, kde není nutné jít až do extrémních detailů.

Nejčastější a také nejoblíbenější jsou proto ohniska v rozmezí 90 až 105mm. Také využití takového objektivu mimo samotnou makrofotografii je podstatně univerzálnější. Nevýhodou jsou o něco větší hmotnost, rozměry a také cena takového makroobjektivu (i když nárůst těchto parametrů není nijak zvlášť závratný nebo omezující). S takovýmto ohniskem již máme větší odstup od fotografovaného objektu, takže se výrazněji snižuje nebezpečí vyplašení živočichů a stínění si v záběru. Navíc prakticky všechny makroobjektivy vynikají výbornou obrazovou kvalitou a špičkovou ostrostí, takže takovéto ohnisko výborně využijeme třeba i na momentky nebo stále oblíbenější portrétní fotografii.

Nejdelším ohniskem u makroobjektivů je pak rozmezí přibližně mezi 150 a 180mm, což je právě případ testovaného objektivu. S takovýmto objektivem pak již máme opravdu slušný odstup od fotografovaného objektu, což má řadu výhod. Tento odstup oceníme především při nasazení v terénu při fotografování plachého hmyzu, například při fotografování stále oblíbenějších vážek, jak již bylo zmíněno v samostatném článku na toto téma. Takovýto objektiv můžeme použít na libovolné jiné motivy, kde je větší odstup nutný. Můžeme jej využít i jako střední teleobjektiv na fotografování zvířat nebo sportovních akcí. Pro svou vysokou světelnost dobře poslouží také všude tam, kde je méně světla. Výborně se mi osvědčil například při fotografování na koncertech. V neposlední řadě jej pak opět můžeme velmi dobře použít při momentkách nebo portrétní fotografii, zaměřené více na detail. Nevýhodou je pak opět o něco vyšší cena i rozměry a také trochu náročnější práce s hloubkou ostrosti, která je při tomto ohnisku a vysoké světelnosti přece jen podstatně menší. To však může být v řadě případů při kreativnější práci i výhodou, ale je třeba to mít stále na paměti a věnovat hloubce ostrosti větší pozornost než u kratších ohnisek. Objektivy tohoto typu jsou tak spíše vhodnější pro pokročilejší uživatele. I když jistě nadchnou i začátečníka. V tomto případě je pak nutno počítat s tím, že je třeba si na objektiv zvyknout a naučit se jej vhodně používat.

Mechanické provedení a technické parametry

Objektiv Sigma 150mm f/2,8 EX DG HSM má opravdu vynikající mechanické provedení a patří v tomto ohledu k absolutní špičce na trhu. Objektiv je prakticky celokovový a působí mimořádně solidním a robustním dojmem. Ostřící prstenec je dostatečně široký a přitom nevykazuje ani minimální náznak jakékoli nežádoucí vůle nebo nepřesnosti. Stupnice zaostřené vzdálenosti je krytá průhledným okénkem a je na ní jak vzdálenost v metrech, tak i ve stopách. Současně je zde i vyznačen poměr zobrazení. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 38cm, kde poměr zobrazení dosahuje hodnoty 1:1. Bohužel chybí alespoň orientační stupnice hloubky ostrosti. Vedle okénka se stupnicí je třípolohový přepínač, který umožňuje komfortnější zaostřování. Základní polohou je plný rozsah 38cm až nekonečno. Pokud ale fotografujeme skutečně jen v makrorozsahu, tak je možno přepnout na ostření pouze v rozsahu 38 až 52cm. Pokud naopak objektiv použijeme spíše jako teleobjektiv nebo jako portrétní, tak je možno rozsah omezit na 52cm až nekonečno. Tato nastavení zkrátí ostřící dráhu především při použití automatického zaostřování, čímž dojde ke značnému zrychlení, protože systém není nucen přeostřovat celý rozsah stupnice. Systém automatického ostření je vybaven ultrazvukovým motorem (pouze v provedení pro Canon, Nikon a Sigmu), který umožňuje skutečně mimořádně rychlé ostření. Další výhodou je, že pokud se rozhodneme raději ostřit ručně, tak není nutné přepínat mezi ručním a automatickým režimem. Pokud totiž pootočíme ostřícím prstencem, tak to elektronika objektivu detekuje a automaticky se přepne do ručního režimu. Pokud se chceme zpátky vrátit do režimu automatického ostření, tak stačí pustit a znovu namáčknout spoušť, čímž se objektiv opět automaticky přepne to automatického režimu. Je to mimořádně rychlé a hlavně praktické. Oproti objektivům s klasickým ostřením je to skutečně velká výhoda. Další výhodou je, že objektiv při zaostřování neotáčí přední přírubou a především nijak nemění své rozměry, protože se při zaostřování ani nevysouvá.

Obrázek č. 2

Součástí dodávky objektivu je také naprosto kompletní příslušenství. Kromě přední i zadní krytky je to kvalitní kruhová a dostatečně hluboká bajonetová sluneční clona. Ale to samozřejmě ještě není vše. Sigma k tomuto objektivu dodává v ceně i pěknou, kvalitní a praktickou polstrovanou brašnu. Největší zajímavostí však je, že v balení najdeme i odnímatelnou, celokovovou stativovou nohu. Tu využijeme především při fotografování ze stativu, kdy je aparát s objektivem daleko lépe vyvážen. Při přechodu z fotografování na šířku na fotografování na výšku a naopak není navíc nutné manipulovat stativem ani aparátem, ale stačí lehce povolit stativovou nohu a aparát pootočit do požadované polohy. Pro případnou potřebu přesné polohy je objektiv i stativová noha vybavena kontrolními ryskami udávajícími přesný pravý úhel, takže přechod z vertikálního na horizontální fotografování a naopak je nejen velmi rychlý ale i naprosto přesný.

Nesmíme zapomenout ani na konkrétní technické parametry. Rozměry objektivu jsou 80×135mm a hmotnost je 895g. To se může na první pohled zdát docela dost (například vzhledem k hmotnosti a rozměrům průměrné digitální zrcadlovky), ale vzhledem k ohniskové vzdálenosti a světelnosti je to velmi slušná hodnota. Relativně vyšší hmotnost navíc vypovídá o použití skutečně kvalitních materiálů (sklo a kov). Optická soustava je složena z 16 čoček sdružených ve 12 skupinách, přičemž 2 čočky jsou vyrobeny ze speciálního optického skla s velmi nízkým rozptylem. Zorný úhel je 16,4° a maximální clonové čísli je f/22. Průměr filtrového závitu je 72mm. Maximální poměr zobrazení 1:1 je dosažen při minimální zaostřitelné vzdálenosti 38cm. Poměr zobrazení 1:2 je pak dosažen při zaostření na vzdálenost 50cm a poměr 1:3 při vzdálenosti 63cm.

Obrázek č. 3 Obrázek č. 4

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Michal Kupsa
  Michal Kupsa
  Autor
  09.01.2007 13:47

  Kmeto: Podle dostupnych informaci to vypada, ze na Olympus bude pouze 105/2,8 ....

 • Pavol Amaru Kmeťo aka Makaveli
  Pavol Amaru Kmeťo aka Makaveli
  15.01.2007 14:52

  dakujem, ale pozeram prave na www.oehling.cz ze sigma-olympus-a maju tam 150/2,8
  no uvidime

 • mercury
  mercury
  09.04.2007 23:18

  zdravím, má už niekto tento objektív aj na Olympus E? Prípadne aké s ním má skúsenosti....dík

 • Martin Štefka
  Martin Štefka
  02.06.2007 21:46

  da se prosim vas se sigmou 150 fotit i neco jineho nez makro?uvazuji o jejim porizeni k telu D80,na nic jineho nemam penize.diky za odpoved

 • Stanislav Duben
  Stanislav Duben
  11.08.2010 15:34

  Právě se rozmýšlím o druhém Makro objetivu. Momentálně mám 60mm Nikor 2.8G, protože potřebuju něco i na focení zvířat tak ideální je dlouhé ohnisko 150-180 s CROP faktorem na D90 udělá 240 / 288. Obě Sigmy a taky Nikkor 105 jsem si byl vyzkoušet. Přestože se všechny objetivy tváří jako pevná skla se stálou světelností není to pravda. Na ostření pro 1:1 světelnost klesá. U Sigmy 150 jsem se dostal na minimum 5,6, u Nikoru 105 to kleslo taky myslim ze na 4 ale nejsem si jisty, chtěl jsem si jen ověřit, že i nejlepší sklo Nikonu neudrží minimální clonu. A nakonec Sigma 180 která má 3,5 jí ale jako jediá umí udržet na celý rozsah včetne 1:1. Z tohoto srovnání tedy pro Makro vychází z těhle tří jako nejsvětelnější objektiv. Rychlost ostřední mě bohužel přišla u 180 nejpomalejší (i při přepnutí na snížený rozsah), ale bylo to jen subjektivní. Nejrychlejší ostření bylo subjektivně u Sigmy 150.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (68)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram