Test fotoaparátu Olympus mju 720 SW

Elegantní, malý, vodotěsný do tří metrů, nárazuvzdorný... To jsou základní charateristiky digitálního fotoaparátu Olympus mju 720 SW. Ostatní vlastnosti a živé snímky naleznete v následujícím testu. Jisté je, že zde časem najdete recenzi dalších vodotěsných fotoaparátů. A časem možná přibudou i vlastnosti do této chvíle nečekané...

Úvod

Modrý Olympus mju 720 SW mi zapůjčila firma Olympus CZ. Základní balení kromě fotoaparátu obsahovalo: řemínek, USB kabel, A/V kabel, nabíječku + nabíjecí baterii, CD s programem OLYMPUS Master a český návod k použití. Návod je stručný a přehledný. Součástí balení není žádná karta, neboť je k dispozici interní paměť o velikosti 19,1 MB. Fotoaparát se dodává ve třech barevných variantách – stříbrné, modré a růžové .

Tělo a ovládání fotoaparátu

Olympus mju 720 SW Olympus mju 720 SW

Olympus mju 720 SW je klasickým kovovým digitálním šperkem. Běžná odolnost proti vodě se změnila na vodotěsnost až do tří metrů. Přibyla nárazuvzdornost – odolá pádu z výšky 1,5m (to jsem raději nezkoušel). Na horní stěně je spoušť a tlačítko Power. Na zadní stěně jsou veškeré ovládací prvky (jedenáct). Doprovodné snímky jasně ukazují jejich rozložení a funkci. Zadní stěně dominuje 2,5“ TFT displej. Na pravé stěně je sdružený USB, A/V a napájecí konektor. Na spodní stěně je stativový závit a prostor pro xD paměťové karty a baterii. Na přední stěně je objektiv a blesk a najdete i mikrofon. Marně bychom hledali optický hledáček, ten plně nahrazuje TFT displej. Olympus mju 720 SW je fotoaparát „pro každou příležitost“. Tomu odpovídají i rozměry 91×59×20 mm a hmotnost 170 g včetně baterie i karty.

Objektiv, ostření a CCD čidlo

Do těla Olympus mju 720 SW je zabudován periskopický objektiv Olympus 3× zoom s rozsahem 38 – 114 mm (35 mm ekv.) se světelností 3,5(W) – 5,0(T). Zoom se mění prakticky skokem, bez možnosti jemného nastavení. Po použití fotoaparátu v mořské vodě bych doporučil jeho pořádné omytí ve vodě sladké – v místě pro kovovou krytku objektivu se jistě bude usazovat sůl. Maximální clona je 6,3/8(W/T). Je složen z 10 členů v 8 skupinách, z toho jsou 3 čočky asférické.
Čidlem je 1/2,3” CCD s 7,1 Mpx (efektivně). Citlivost je v rozmezí 64 – 400 (Auto), manuálně 64, 100, 200, 400, 800,1600 ISO. I nejvyšší je k dispozici při nejvyšším rozlišení. Ve scénických režimech Dostupné světlo a Svíčka je k dispozici ISO 2500, kde za použití funkce BrightCapture je snímek exponován v nižším rozlišení (2048×1536 bodů). Fotoaparát disponuje funkcí pixel mapping (kalibrace CCD a příslušných obvodů). Redukce šumu se zapíná automaticky v některých scénických režimech (u těch s delší expozicí). Objektiv doplňuje 5× digitální zoom. Ostření je na obvyklé úrovni.

Horní strana Dolní strana

Zaostřování je automatické za objektivem (TTL) systémem porovnání kontrastu na CCD. Standardně aparát ostří v rozmezí 0.5 m – nekonečno, v režimu makro 0.2 m(W)/0.3(T) – nekonečno a v režimu supermakro od 7 cm do 0.5 m. Supermakro je při pevné ohniskové vzdálenosti cca 52mm a bez možnosti použít blesk.

Přisvícení AF nenajdete. U vodotěsných aparátů prostě chybí. Takže potmě nezaostříte.

LCD displej

Zadní strana - LCD

LCD má úhlopříčku o velikosti 2,5" a tvoří jej 115 000 bodů. Použitá BrigtCapture technologie umožňuje jasnější náhled na LCD zejména ve tmavém prostředí. Měl jsem pocit, že barevně „ujíždí“ do zelena. Jinak mu nelze nic vytknout.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8
Jak vybrat objektiv:  f/4 nebo f/2,8

Mezi se­to­vými zo­o­mo­vými ob­jek­tivy pro za­čí­na­jící fo­to­grafy a pro­fe­si­o­nál­ními ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/2,8 v ce­lém roz­sahu leží zo­o­mové ob­jek­tivy ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/4 rov­něž v ce­lém roz­sahu. Jsou lehčí a lev­nější. Není to pří­liš velký kom­pro­mis?

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram