Malý průvodce – Černohorský potok

Již jsme si zvykli na nádherné fotografie z mnoha koutů světa. Vždy nás nadchnou svou "neokoukaností" a kouzlem exotických dálek. To, že podobné snímky lze "vychodit" i kousek od místa, kde právě sedíte, se vám pokusí Martin Holek ukázat ve svých článcích. První z nich věnuje Černohorskému potoku.

Základní informace

Údolí Černohorského potoka (Těsný důl) se nachází přímo v srdci jedné z dominant východních Krkonoš – masivu Světlé a Černé hory, mezi kterými se nachází jeho údolí. Potok pramení na Černohorském rašeliništi (odtud hnědá voda) a stéká 7–8 km dlouhým údolím do řeky Úpy, přičemž rozdíl mezi ústím a prameništěm je asi 650 výškových metrů. Nás ale bude především zajímat horní polovina tohoto údolí, která začíná v Janských Lázních a končí až na Černohorském rašeliništi. V následujícím článku se vám pokusím přiblížit podle mě ideální trasu, kterou se dá tento skrytý skvost krkonošské přírody projít.

Popis trasy

Východiskem pro fotovýlet do Těsného dolu jsou Janské Lázně v Krkonoších. Sem se dostanete silnicí č. 297. Ať už přijedete od Trutnova nebo od Vrchlabí, vždy bude ideálním místem na zaparkování místo, kde silnice křižuje potok (1). Zde je dostatečně velké parkoviště s obrovskou výhodou – je neplacené! V klidu se tak vyhnete drahému centrálnímu parkovišti u lanovky na Černou horu a ještě budete mít ideální startovní bod pro fotovýlet přímo v samotném údolí.

Odtud už trasu zvládnou i jedinci s méně vyvinutým smyslem pro orientaci. Nalevo od potoka se jde širokou lesní cestou podél potoka vzhůru do údolí. Tuto část doporučuji projít opravdu rychle, protože i když se jedná o poměrně fotogenická místa, to nejlepší nás teprve čeká. Po lesní cestě projdete kolem mostu po pravé straně a kolem fotbalového hřiště, k druhému mostu. Zde můžete buď projít přímo lesem kolem potoka, nebo tento úsek ještě můžete obejít po cestě kolem několika chalup. Poté se dostanete k třetímu mostu, po kterém vede asfaltová cesta a hned u něj se nachází horský pension. Zde už vede dále do údolí jen jediná cesta a zde také začínají fotograficky opravdu zajímavá místa.

V první části cesta vede opravdu těsně kolem potoka a tak není problém na chvíli odskočit a něco vyfotit. Na zhruba prvních 200 metrech nás čekají hlavně menší kaskády vhodné spíše na detaily než obří kompozice, ale proti gustu… Zhruba po 200 metrech se ale dostanete do ostrého kaňonu pod skálou Harta (nejvyšší samostatná skála v Krkonoších), kde na Vás čeká jedna z hlavních „atrakcí“ Těsného dolu (2). V ostrém skalním zářezu jsou umístěny dvě umělé hráze (obr. 1 a 2) z let 1900–01, které zde byly vybudovány jako regulace toku po ničivých povodních z roku 1896. Každá z obou hrází má něco do sebe a v podstatě lze jen těžko říci, která je hezčí – nádherné jsou obě! A právě snad díky tomu zde každá fotovýprava zůstane nejdelší dobu na jednom místě.

Obr. 1: Pod Hartou

 

Díky času kolem 1 sekundy rozmažete vodu, ale zároveň zůstane dobře zachována kresba.

čas: 0,8 s
clona: 10
ISO: 100
ohnisková vzdálenost: 18 mm (28,8 mm pro kinofilm)
filtry: polarizační

Obr. 2: Kaňon

 

Na podzim můžete dobře využít barevnou sladěnost listí s vodou.

čas: 1,6 s
clona: 16
ISO: 200
ohnisková vzdálenost: 18 mm (28,8 mm pro kinofilm)
filtry: polarizační

Ovšem tímto místem Váš výlet zdaleka nekončí! Za druhou hrází pokračuje dál skalní kaňon jen s tím rozdílem, že hráze vystřídají menší kaskády s tůňkami (obr. 3). Ty jsou opravdu naskládané jedna za druhou a pokud Vás focení vody opravdu baví, bude Váš postup těmito místy skutečně pomalý. Zhruba po dalších 200 metrech dojdete k místu, na kterém kdysi stával most, ale teď zde cesta končí a pokračuje až na druhém břehu. Právě na tomto místě udělá mnoho fotografů osudovou chybu, že se otočí a jdou zpátky. Nevědí, že možná to nejlepší je teprve před nimi. Když není most, nezbývá tedy nic jiného, než na druhý břeh přeskákat po kamenech nebo obětovat tu trošku vody v botách. Od bývalého mostu procházíte bučinou, která je pro změnu hlavní „atrakcí“ místního podzimu ((3); obr. 4). Potok má v těchto místech stejný charakter jako za druhou hrází – malé kaskády s tůňkami. Některé z nich ale prostě nejdou nevyfotit!

Obr. 3: Tůňka

 

U fotografií tůněk je většinou výhodně zakomponovat nějaký prvek do popředí, který zvýrazní perspektivu scenérie. 

čas: 2 s
Clona: 16
ISO: 100
ohnisková vzdálenost: 18 mm (28,8 mm pro kinofilm)
filtry: polarizační

Obr. 4: V bučině

 

Na podzim nemusíte využívat pouze barvy spadaného listí, ale také barvy v samotných korunách stromů. Na snímku jsou koruny ještě zvýrazněny slunečními paprsky.

čas: 1,6 s
Clona: 14
ISO: 100
ohnisková vzdálenost: 55 mm (88 mm pro kinofilm)
filtry: polarizační

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • kulihrasek 1
    kulihrasek 1
    13.09.2006 11:32

    moc peknej clanek, mam takove rad, fotit exotiku ma jedno uskali a to ze snimek nadchne vice exotikou nez obsahem, to se u "domacich" nestava...

    tesim se na dalsi, na strankach autora je moc peknej clanek o maly/velky staw

  • TT 1
    TT 1
    13.09.2006 12:09

    parada, urcite vyrazim :o)

  • Michal Grunt
    Michal Grunt
    13.09.2006 15:00

    Pekne foto, ale proc tak male? To jako aby se v tom ztratily kazy nebo muze mi nekdo fundovany vysvetlit, proc k vetsine clanku davate foto tak male, ze si na to musim vzit lupu (obrazne receno)?

  • Martin Holek
    Martin Holek
    Autor
    13.09.2006 16:13

    2 MG: Větší fotografie u mě na webu. Na fotoaparátu.cz by zabíraly zbatečně moc místa a u dialupu by dlouho trvalo načítání!;-)

  • Petr Koritina
    Petr Koritina
    13.09.2006 17:46

    Šířka je limitovaná prohlížečem a strukturou stránek. Např. v Mozille se korektně zobrazují max. 700px snímky, větší se oříznou. Takže není-li snímek originální, pak má nejvýše 700px na šířku. Originální se zobrazují v posloupnosti náhled, malý snímek, originál.

    Petr Koritina

  • Pavel Vabrousek
    Pavel Vabrousek
    13.09.2006 20:07

    Nadherne fotky, pekny clanek. Ted uz jen abychom ve zdravi prezili ten napor potoku zde v galerii ;-)

  • Michal Grunt
    Michal Grunt
    14.09.2006 09:56

    Martin H: OK, mrknu tam.

  • Vilém Figalla _ Figi _
    Vilém Figalla _ Figi _
    14.09.2006 15:11

    Super, takových článků by tu mělo být více... takové fajn "návody" jak fotit to či ono. Myslím, že toto ocení především začínající fotografové, kteří někdy tápou JAK, KDY a KDE. Ahoj :)

  • Helena Macenauerová
    Helena Macenauerová
    14.09.2006 23:16

    V teto oblasti jsme meli letni skolu fotografie se studenty, krasne okoli, snad prijde priste na radu i voda :)

  • Fotograf 91
    Fotograf 91
    15.09.2006 00:34

    Super Martine.:o)

  • Fotograf 91
    Fotograf 91
    15.09.2006 00:34

    Super Martine.:o)

  • Ten jehož šíři nelze změřit
    Ten jehož šíři nelze změřit
    15.09.2006 14:58

    Potvrzuji, že lokalita zmíněná v článku není vymyšlená a opravdu existuje, takže se podle toho návodu můžete řídit ;o)
    S Martinem jsme to prošli v létě za deště a fotilo se nám nádherně, jen doporučuju velmi dobré nepromokavé boty a kalhoty pro prodírání se porostem...:o)

  • Radek Burda
    Radek Burda
    16.09.2006 10:25

    whaugh!

  • Radim Spitzer
    Radim Spitzer
    16.09.2006 11:02

    Dobre jsem si pocetl.
    Pekne fotky!
    R.

  • Jirka Vacek
    Jirka Vacek
    16.09.2006 17:56

    jj,.,.taky jsem tam byl fotit se školou-fakt doporučuju-))

  • Lukáš Buryánec buryanec.ic.cz
    Lukáš Buryánec buryanec.ic.cz
    16.09.2006 18:11

    No jo,černohorák je super:-)

  • Goro - předsedův tajemník
    Goro - předsedův tajemník
    17.09.2006 17:57

    Právě jsem se vrátil z tohoto výletu. Vytiskl jsem si tu stránku s popisem cesty a šel jsem s rodinkou. Krásná procházka, dokonce jsem udělal i 4 záběry potoka a asi 10 rodinky. Nejstrašnější část cesty byla nahoře, když jsme se hrabali k Pardubickým boudám. Nezoufejte, nakonec tam budou a guláš za 74kč je zasloužená odměna.
    Martine, klobouk dolů nebejt tohohle článku, nikam bych asi nejel a jsem fakt spokojen.
    Možná na ty nepřístupný části by to chtělo lano a slaňovat.

  • Martin Holek
    Martin Holek
    Autor
    17.09.2006 18:04

    Jo tos mě hynku přived na myšlenku, že pod jídelákem na "Pardubkách" je jako vedoucí uvedenej pan POTŮČEK!:-)

  • Michal Petr 1
    Michal Petr 1
    17.09.2006 22:08

    výborný mr.Potůček.. :)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (24)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram