Malý průvodce – Černohorský potok

Již jsme si zvykli na nádherné fotografie z mnoha koutů světa. Vždy nás nadchnou svou "neokoukaností" a kouzlem exotických dálek. To, že podobné snímky lze "vychodit" i kousek od místa, kde právě sedíte, se vám pokusí Martin Holek ukázat ve svých článcích. První z nich věnuje Černohorskému potoku.

Základní informace

Údolí Černohorského potoka (Těsný důl) se nachází přímo v srdci jedné z dominant východních Krkonoš – masivu Světlé a Černé hory, mezi kterými se nachází jeho údolí. Potok pramení na Černohorském rašeliništi (odtud hnědá voda) a stéká 7–8 km dlouhým údolím do řeky Úpy, přičemž rozdíl mezi ústím a prameništěm je asi 650 výškových metrů. Nás ale bude především zajímat horní polovina tohoto údolí, která začíná v Janských Lázních a končí až na Černohorském rašeliništi. V následujícím článku se vám pokusím přiblížit podle mě ideální trasu, kterou se dá tento skrytý skvost krkonošské přírody projít.

Popis trasy

Východiskem pro fotovýlet do Těsného dolu jsou Janské Lázně v Krkonoších. Sem se dostanete silnicí č. 297. Ať už přijedete od Trutnova nebo od Vrchlabí, vždy bude ideálním místem na zaparkování místo, kde silnice křižuje potok (1). Zde je dostatečně velké parkoviště s obrovskou výhodou – je neplacené! V klidu se tak vyhnete drahému centrálnímu parkovišti u lanovky na Černou horu a ještě budete mít ideální startovní bod pro fotovýlet přímo v samotném údolí.

Odtud už trasu zvládnou i jedinci s méně vyvinutým smyslem pro orientaci. Nalevo od potoka se jde širokou lesní cestou podél potoka vzhůru do údolí. Tuto část doporučuji projít opravdu rychle, protože i když se jedná o poměrně fotogenická místa, to nejlepší nás teprve čeká. Po lesní cestě projdete kolem mostu po pravé straně a kolem fotbalového hřiště, k druhému mostu. Zde můžete buď projít přímo lesem kolem potoka, nebo tento úsek ještě můžete obejít po cestě kolem několika chalup. Poté se dostanete k třetímu mostu, po kterém vede asfaltová cesta a hned u něj se nachází horský pension. Zde už vede dále do údolí jen jediná cesta a zde také začínají fotograficky opravdu zajímavá místa.

V první části cesta vede opravdu těsně kolem potoka a tak není problém na chvíli odskočit a něco vyfotit. Na zhruba prvních 200 metrech nás čekají hlavně menší kaskády vhodné spíše na detaily než obří kompozice, ale proti gustu… Zhruba po 200 metrech se ale dostanete do ostrého kaňonu pod skálou Harta (nejvyšší samostatná skála v Krkonoších), kde na Vás čeká jedna z hlavních „atrakcí“ Těsného dolu (2). V ostrém skalním zářezu jsou umístěny dvě umělé hráze (obr. 1 a 2) z let 1900–01, které zde byly vybudovány jako regulace toku po ničivých povodních z roku 1896. Každá z obou hrází má něco do sebe a v podstatě lze jen těžko říci, která je hezčí – nádherné jsou obě! A právě snad díky tomu zde každá fotovýprava zůstane nejdelší dobu na jednom místě.

Obr. 1: Pod Hartou

 

Díky času kolem 1 sekundy rozmažete vodu, ale zároveň zůstane dobře zachována kresba.

čas: 0,8 s
clona: 10
ISO: 100
ohnisková vzdálenost: 18 mm (28,8 mm pro kinofilm)
filtry: polarizační

Obr. 2: Kaňon

 

Na podzim můžete dobře využít barevnou sladěnost listí s vodou.

čas: 1,6 s
clona: 16
ISO: 200
ohnisková vzdálenost: 18 mm (28,8 mm pro kinofilm)
filtry: polarizační

Ovšem tímto místem Váš výlet zdaleka nekončí! Za druhou hrází pokračuje dál skalní kaňon jen s tím rozdílem, že hráze vystřídají menší kaskády s tůňkami (obr. 3). Ty jsou opravdu naskládané jedna za druhou a pokud Vás focení vody opravdu baví, bude Váš postup těmito místy skutečně pomalý. Zhruba po dalších 200 metrech dojdete k místu, na kterém kdysi stával most, ale teď zde cesta končí a pokračuje až na druhém břehu. Právě na tomto místě udělá mnoho fotografů osudovou chybu, že se otočí a jdou zpátky. Nevědí, že možná to nejlepší je teprve před nimi. Když není most, nezbývá tedy nic jiného, než na druhý břeh přeskákat po kamenech nebo obětovat tu trošku vody v botách. Od bývalého mostu procházíte bučinou, která je pro změnu hlavní „atrakcí“ místního podzimu ((3); obr. 4). Potok má v těchto místech stejný charakter jako za druhou hrází – malé kaskády s tůňkami. Některé z nich ale prostě nejdou nevyfotit!

Obr. 3: Tůňka

 

U fotografií tůněk je většinou výhodně zakomponovat nějaký prvek do popředí, který zvýrazní perspektivu scenérie. 

čas: 2 s
Clona: 16
ISO: 100
ohnisková vzdálenost: 18 mm (28,8 mm pro kinofilm)
filtry: polarizační

Obr. 4: V bučině

 

Na podzim nemusíte využívat pouze barvy spadaného listí, ale také barvy v samotných korunách stromů. Na snímku jsou koruny ještě zvýrazněny slunečními paprsky.

čas: 1,6 s
Clona: 14
ISO: 100
ohnisková vzdálenost: 55 mm (88 mm pro kinofilm)
filtry: polarizační

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Pavel Jehlička
  Pavel Jehlička
  24.09.2006 23:43

  Vyborne napsano a super tip.
  Urcite se tam podivam.

 • Ten jehož šíři nelze změřit
  Ten jehož šíři nelze změřit
  01.10.2006 23:33

  Jo, pan Potůček z počátku trochu bublal, ale pivo měl dobrý :-)

 • Michal Exner
  Michal Exner
  19.10.2006 22:42

  Mám dotaz. Smí se vůbec na toto místo bez povolení KRNAPu? Já tam byl, ale teprve doma jsme si uvědomil, že jsem mohl dostat pěknou pokutu, když jsem šel po neznačené cestě a mimo ní.

 • Martin Holek
  Martin Holek
  Autor
  20.10.2006 16:10

  2 Mike70: Podle návštěvního řádu KRNAPu ne, ale i kdybys tam někodo od KRNAPu potkal, s největší pravděpodobností by tě ignoroval. On je trochu rozdíl mezi jedním (více) fotografy a padesátičlenou skupinou turistů, který vystopuješ podle odpadků...

 • Michal Holub 1
  Michal Holub 1
  08.10.2007 21:40

  skvělej tip, dobre popsáno, pěkné fotky!
  Jen aktualizace (10/2007). Na popisovaném místě na parkovišti přímo u potoka se mesmí parkovat..nebo by alespoň nemělo, hned za ceduli JANSKE LAZNE, je upozornění o zakazu stání v celych Jankach vyjma vyhrazených parkovišt :-(, da se ale zaparkovat bez problemů u fotbaloveho hřište.
  Opravdu pěkné články autora - nutno pochválit!!!

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (24)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8
Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8

Mezi se­to­vými zo­o­mo­vými ob­jek­tivy pro za­čí­na­jící fo­to­grafy a pro­fe­si­o­nál­ními ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/2,8 v ce­lém roz­sahu leží zo­o­mové ob­jek­tivy ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/4 rov­něž v ce­lém roz­sahu. Jsou lehčí a lev­nější. Není to pří­liš velký kom­pro­mis?

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram