Test fotoaparátu Pentax Optio W10

Značka Pentax je známější svými analogovými a na ně navazujícími digitálními zrcadlovkami, než kompaktními digitálními fotoaparáty. V její nabídce je i vodotěsný fotoaparát Pentax Optio W10 a takových není na trhu mnoho. Je to další směr, kterým se budou postupně výrobci ubírat? Nechme se překvapit. Na snímky z W10 se podívejte však již dnes.

Základní charakteristika fotoaparátu

Pentax W10

6Mpx fotoaparát Pentax Optio W10 je zcela automatický kompaktní fotoaparát s několika volbami pro vlastní expozici, ale s neobvyklým množstvím voleb práce s uloženými snímky a i dalšími zajímavými funkcemi (např. časosběrné snímání). Pracovat s ním můžete až do hloubky 1,5m pod vodní hladinu, čímž se řadí mezi několik aparátů s touto vlastností. V základním balení dostanete vše, co je dnes zvykem – od řemínku přes CD až po CD se softwarem. Kartu nenajdete, protože je k dispozici interní paměť o velikosti 10,5MB.

Tělo a ovládání fotoaparátu

Ovládací prvky Ovládací prvky

Pentax W10 má klasický kvádrovitý tvar, který díky zaobleným hranám připomíná větší mobilní telefon. Samotné ovládání je jednoduché. Horší je to s hledáním v menu. Na horní stěně, spoušť, tlačítko ON/OFF a reproduktor i mikrofon. Zadní stěně dominuje 2,5“ TFT displej. Vedle je kolébkové tlačítko zoomu, programovatelné tlačítko (green) , tlačítko přehrávání a ostatní tlačítka (viz. obrázky). Tlačítko OK má současně funkci tlačítka Disp.Připojení k PC a k externímu napájení je pod společným krytem baterie a karty. Tím je sníženo množství možných míst průniku vody. Rozměry 107×55×23 mm a hmotností cca 155 g včetně baterie i karty patří k malým kompaktům.

Objektiv, ostření a CCD čidlo

Do těla je zabudován objektiv Pentax s rozsahem 38 – 114 mm (35 mm ekv.) se světelností 3,3(W) – 4(T). Tvoří jej jedenáct členů (tři asferické) v devíti skupinách. Maximální clona je podle snímků f/6,6(W) a f/8(T). Protože je aparát vodotěsný má objektiv krytý pouze čirým sklem. Pokud nebudete v téže kapse nosit i klíče, tak, protože je objektiv zapuštěn, jeho poškrábání zřejmě nehrozí. Nejmenší zobrazitelná ploška je cca 17×12mm. Přisvícení AF jsem hledal marně. A to přesto, že na přední straně je kontrolní dioda samospouště. Prostě není a blesk tuto funkci nepřebírá.

Čip má velikost 1/2,5” a má rozlišení 6,0 Mpx (efektivně). Citlivost je v rozmezí 64 – 800. Rychlost a kvalita ostření je za dobrého osvětlení standardní. S klesajícím osvětlením rapidně klesá a aparát ostří jen velmi obtížně, pokud vůbec, přisvícení opravdu chybí. V závislosti na režimu ostření (pět režimů) ostří v rozmezí 1cm až nekonečno.

LCD displej

Zadní strana Jo, jo. Jde to!

LCD disponuje úhlopříčkou o velikosti 2,5" a tvoří jej 115 000 bodů, což je běžná hodnota. Elektronika má tendenci obraz přeostřovat. Za dobrého osvětlení poskytuje standardní zobrazení, za nízkého elektronika není schopná zesílit snímaný signál a scénu zobrazit. Při snímání umožňuje zobrazení přepalů a také podexponovaných míst. LCD lze i vypnout.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Pavel Vabrousek
  Pavel Vabrousek
  11.09.2006 20:34

  Pekny clanek, jen bych u takoveho fotoaparatu cekal vice testovacich snimku z (pod)vodniho prostredi...pripadne srovnani s podobnym kompaktem napr v podvodnim pouzdru...

 • Petr Koritina
  Petr Koritina
  Autor
  11.09.2006 23:55

  Chápu, ale voda v přehradě měla 17st. Jsem hodně zimomřivý a přesto jsem tam vydržel deset minut. V bazénu není moc co fotit... Fotil jsem pod vodou i s pouzdrem (v létě), je to spíše o místě pobytu, než o přístroji. Pro nepotápěče jsou zde nyní imho jen dvě témata - šutry a děti :-(.

  Ale ještě jeden podvodní foťák se tu objeví ;-).

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8
Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8

Mezi se­to­vými zo­o­mo­vými ob­jek­tivy pro za­čí­na­jící fo­to­grafy a pro­fe­si­o­nál­ními ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/2,8 v ce­lém roz­sahu leží zo­o­mové ob­jek­tivy ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/4 rov­něž v ce­lém roz­sahu. Jsou lehčí a lev­nější. Není to pří­liš velký kom­pro­mis?

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram