Test fotoaparátu OLYMPUS (Evolt) E-330

Co přináší nová zrcadlovka od firmy OLYMPUS? Co převzala po předchůdcích E-300 a E-500? Na tuto otázku se pokusím odpovědět v testu první zrcadlovky s živým náhledem (Live preview) OLYMPUS E-330.

Zpětné přehrání snímků

Zpětné přehrání snímků spustíme tlačítkem přehrávání. Náběh prvního snímku je rychlý, stejně jako jeho zvětšení při prohlížení (až 14×). Obrázky na displeji jsou ostré, jasné a lze na nich posoudit barvu a ostrost. Pro kontrolu expozice je možné zapnout funkci histogramu. Snímky lze následně editovat. Můžeme je oříznout na zvolený výřez, celkově zmenšit nebo odstranit nepříjemné červené oči při portrétu. Mezi jednotlivými snímky se pohybujeme šipkami a prodlevy nejsou delší, než 0,1 sec. Snímky můžeme uzamknout proti vymazání, utvořit Slideshow, přehrát na TV a přímo tisknout na tiskárně. Pro přehrání snímků do PC je E-330 vybavená opět pouze pomalým portem USB 1.1. Snímky lze v PC zpracovat slušným dodaným softwarem.

Menu

Zde můžeme obrázky otáčet. Dále můžeme mazat vybrané snímky, formátovat paměťovou kartu, tisknout přímo na tiskárně (PictBridge kompatabilní) atd..

Playback:

  • Slideshow – Zahájení automatické slideshow
  • Auto Rotate – Vypnuto, Otočení obrazu
  • Editace RAW – Zpracování snímků ve formátu RAW (WB, ostrost, převod na JPEG,…)
  • Editace JPEG – černobílý, sepie, odstranění rudých očí, saturace, velikost
  • DPOF – Příprava pro tisk
  • Kopírování všech obrazů – Z CF karty na xD kartu nebo obráceně.
E-330 podvodní pouzdro

Ovládání funkcí fotoaparátu (SETUP)

Ovládání režimů snímání a zpětného přehrání je již dostatečně popsáno v předchozích odstavcích. Nastavení ostatních funkcí je vidět v animaci. Volbu jazyků můžeme instalací z internetu rozšířit i o češtinu.

Výkony (provozní časy)

Údaje jsou zaokrouhlené vypočtené průměry z 10-ti měření. Po zapnutí udělá E-330 první snímek do 2,1sec. (doba se zdá delší, ale je v ní započítáno ultrazvukové čištění čidla). S vypnutým živým náhledem se zkrátí čas o cca 0,2 sec. Bez předchozího zaostření je snímek hotový za 0,20 – 0,30 sec. S nastavenými hodnotami (s namáčklou spouští) není zpoždění v mých podmínkách měřitelné. Při sérii snímků je prodleva mezi snímky 0,3 sec a při nastavení na 1/8 JPEG s „rychlou“ kartou vše funguje do zaplnění karty. V nejvyšším rozlišení pak po max 4 obr/sec následuje prodleva 1,5 – 9 sec. Prohlížení snímků má při nejvyšším rozlišení snímků prodlevu až 0,4sec. Skvělá byla výdrž baterie, vydržela na jedno nabití více než cca 500 snímků bez blesku.

Kvalita obrazu

Kvalita obrazu je opět závislá především na kvalitě optiky. E-330 k obrazové kvalitě značně přispěl zcela novým obrazovým senzorem na jiné technologické bázi, než používali jeho předchůdci. Zvýšil se dynamický rozsah barevného i černobílého obrazu, snížil se šum, a to do té míry, že lze použít ISO 400 bez problémů, ISO 800 (např. pro reportáž), v nejnutnějších případech vyhoví i ISO 1600, to však s výhradou vyššího šumu. Opět vidím problém v charakteru šumu. Ten se jeví jako barevné skvrny, které působí méně přijatelně, než charakteristické zrno, známé z kinofilmů. Se zvyšujícím se šumem mizí z obrazu detaily, které je schopna jinak výborná optika zobrazit. Šum se také mění v závislosti na hustotě obrazu. Ve tmavých partiích je silnější, než ve světlých. Redukce šumu (NR) působí na jeho zmenšení nepatrně, jak je vidět z obrázků. Při základním nastavení byl obraz měkčí, ale stačilo přidat ostrost, případně doostřit v editačním programu a výsledky byly perfektně ostré, bez vedlejších efektů. Obecně, pro ovlivnění konečného vzhledu snímků, ponechal výrobce fotografovi dostatek prostoru jak v možnostech nastavení fotoaparátu, tak v rozsahu pozdější úpravy snímků v PC. Aberace při dané kombinaci NMOS senzoru a objektivu je sotva viditelná. Projevuje se nepatrně až při extrémních kontrastech.
Výrazný pokrok udělal AF zvláště při ostření v nižších hladinách osvětlení. Automatika WB občas „sklouzla“ do teplejších tónů, měření expozice bylo poměrně spolehlivé.
Celkově byl obraz z E-330 jasný, brilantní, ostrý s přirozenými barvami a velkým rozsahem polotónů. V protisvětle nebyl problém s ostřením, s přemírou odrazů, ani s charakteristickým závojem.
Zvláště se mně líbilo podání v černobílém režimu.

Příslušenství

V příslušenství je doména digitálních SLR zrcadlovek. Pro E-systém je dnes dodáváno 16 objektivů (byly popsány v testu E-500) a dva konvertory 1,4× a 2× od OLYMPUSU a dalších od jiných výrobců. V příslušenství je také redukce na optiku starého OM systému, pět zábleskových přístrojů, zmíněná 1,2× zvětšující lupa Eyecup ME-1 na hledáček E-330. Pro E-330 se dodává speciální podvodní pouzdro, se kterým lze fotografovat do 60m hloubky. To při využití živého náhledu rozhodně rozšíří možnosti jak amatérských, tak profesionálních potápěčů.

Rád bych opět upozornil na možnost nahrání češtiny z internetu přímo do E-330. Celou operaci nahrání češtiny jsem již dříve popsal na stránkách fotoaparát.cz . Nyní je uveden kompletní návod také na českých stránkách Olympus a celým postupem provede uživatele nový program OLYMPUS Master 1.41 EX. Tento program jsem též použil pro nahrání češtiny do testovaného E-330 a do editoru OLYMPUS Master. Vše šlo bez nejmenších problémů. Nový OLYMPUS Master je uživatelsky příjemný editor, v němž fotograf poměrně snadno upraví své snímky jak ručně, tak automaticky. Nenahradí profesionální editory, pro běžné použití však stačí. Vadilo mně pouze pomalé načítání snímků.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Jiří Karásek
    Jiří Karásek
    18.04.2006 11:33

    Téměř zbytečný článek, spíš než test by měl být označen jako PR. Téměř nic totiž neříká o skutečných vlastnostech aparátu, pouze sděluje subjektivní dojmy a výrobcem deklarované vlastnosti a parafrázuje návod k použití. Je takový problém např. změřit, zda nastavená expozice opravdu odpovídá skutečnosti? Přiložené "testovací" snímky, navíc bez technických údajů o expozici, neříkají také nic, pominu-li skutečnost, že se čtenář dozví, že autor či jeho známý má žluté "vytuněné erko". Říkat takové fotce Barevnost je výsměch. Je problém fotografovat standardní obrazce za standardních podmínek, aby bylo možno porovnávat jednotlivé přístroje a obejktivy? Prolistuji-li staré Fotografie, najdu v testech přesné parametry ne delkarované výrobcem, ale exaktně změřené.

  • Martin Kozák
    Martin Kozák
    18.04.2006 12:17

    Jiřík: "Je problém fotografovat standardní obrazce za standardních podmínek, aby bylo možno porovnávat jednotlivé přístroje a obejktivy? "
    Imho je to v domácích podmínkách téměř nepřekonatelný problém.

  • kosak 1
    kosak 1
    18.04.2006 20:36

    Já mám E-300 - můj osobní názor je ten, že pro amatera (jako jsem já) určitě stačí mj.i ta E-300. Jen nevím jak s cenou za E-330, které jsem viděl na netu a v tisku chce Olympus oslovit amatéry. Ten kdo je ochotnej dát takovej ranec za foťák nebude asi kupovat Olympus E-330 v setu

  • Walther Krupinsky
    Walther Krupinsky
    22.04.2006 00:53

    Me zaujala fotografie konkretniho objektivu 4/3 s popisem "E330 objektiv".

  • mato zony
    mato zony
    30.06.2011 19:52

    mám ju skoro 4roky a furt ide,som s nou spokojný,samozrejme pozerám po nových fotákoch,ale pokial funguje,nemám potrebu ju menit.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (13)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram