Test fotoaparátu Konica Minolta Dynax 5D - díl I.

Konica Minolta začíná rozšiřovat řadu svých digitálních zrcadlovek, aby si každý uživatel této značky mohl vybrat tu, která mu bude nejlépe vyhovovat. Zhruba po roce co se na trhu objevila DSLR Dynax 7D, se k ní letos přidává další digitální zrcadlovka v podobě modelu Dynax 5D. Podle označení lze usuzovat, že se jedná o nižší verzi. Dynax 5D nechybí téměř nic z možností D7, má 6Mpix čip i systém optického stabilizátoru Anti-Shake. Rozdílný je použitý materiál pro tělo fotoaparátu a ovládání jednotlivých funkcí. Zachovaná zůstala plná kompatibilita se všemi dosavadními objektivy Dynax a blesky řady (D). Na další podrobnosti se podívejte do našeho testu.

Konstrukce a ovládání

Podle označení by se dalo předpokládat, že Dynax 5D vychází koncepčně ze svého kinofilmového „brášky“ Dynax 5, tak jako Dynax 7D vyšla z vynikající kinofilmové Dynax7. Při bližším pohledu je ale patrné, že tomu tak není. Tvarem i stylem ovládání připomíná spíše současnou kinofilmovou Dynax60. Typickým znakem jsou dva kruhové ovladače na horní straně fotoaparátu, které se osvědčily již desítky let a i v posledních letech se k tomuto stylu ovládání Minolta vrátila na úspěšných typech amatérské Dynax 600, poloprofesionální Dynax 7, profesionální Dynax 9 a již zmiňované Dynax 60. Tělo Dynax 5D je vyrobeno z odolného sklolaminátu a působí velmi solidním dojmem, pevně a masivně. Celý povrch je černé barvy s velmi jemně matným povrchem doplněným pogumováním. Pogumované je madlo, levá strana těla v místě, kde levou rukou držíte fotoaparát a na zadní straně v místech pod pravým palcem. I přes svoji menší velikost přístroj dobře sedí v ruce a neklouže. Hned jak vezmete přístroj do ruky, pocítíte hmotnost, ale řekl bych příjemnou hmotnost, odpovídající velikosti těla. Madlo je dostatečně velké a vysoké, problémy s držením madla až u těla by snad mohli mít jen lidé s velmi silnými prsty. Důležité součásti, u kterých hrozí opotřebení jako bajonet, závit pro stativ a úchyty pro řemínek jsou z kovu. Další doplňky, které jsou z kovu (spíše to bývá znakem profesionálnějších přístrojů, kdy dobře dolaďují celkový design přístroje) jsou horní strany kruhových ovladačů. Nehrozí vám tak, že se časem „ošoupou“, jak tomu bývá u těch natištěných barvou. Kovová je i destička s logem stabilizátoru AS, která je umístěná na přední straně. Tlačítko spouště, i když je stříbrné barvy, která vzbuzuje dojem kovu, je plastové. Krytka pro baterii je ve spodní části přístroje a její konstrukce zabraňuje náhodnému otevření, navíc je před ní malý plastový nálitek chránící hranu dvířek. Stejně tak pečlivě je navržena krytka schovávající slot pro CF kartu a USB konektor. Tak jako u každého předcházejícího digitálního přístroje si tak trochu postesknu, že úplnou dokonalost kazí několik gumových krytek. Je tomu tak i u Dynax5D a jedná se o dvě malé gumové krytky. Jedna chránící konektor dálkové spouště a druhá chránící konektor pro připojení externího síťového zdroje. Ta první mě mrzí více, protože její používání může být velmi časté, zvláště fotíte-li často ze stativu.

Ovládání a rozmístění tlačítek připomíná digitální Dynax7D, proto se pokusím je spolu porovnat. Přední strana je téměř shodná. Jen kruhový volič pro volbu režimů AF nahradil jednoduchý přepínač AF/MF. Tlačítko kontroly hloubky ostrosti zůstalo, ale přemístilo se z boku pod madlem na přední stranu pod bajonet. Toto řešení jsem u jedné starší zrcadlovky téže značky kritizoval, zde však i díky menšímu tělu je toto řešení velmi dobré a ovládání tlačítka je pohodlné a přirozené. Na přední straně přístroje je ještě kruhový otočný volič a indikátor samospouště. Na bočních stranách jsou jen krytky konektoru dálkové spouště (nalevo) a karty CF a USB konektoru (napravo). Na horní straně se nachází již zmiňované dva kruhové ovladače. Jedem standardní pro nastavování expozičních programů a druhý pro nastavování vyvážení bílé, ať již automaticky, pomocí předvolených režimů, či ručně. Na pravé straně za tlačítkem spouště, kde u analogových přístrojů bývá malý displej, jsou umístěna dvě tlačítka, jedno pro nastavení režimu snímání a samospouště a druhé pro nastavení ISO. Malý displej pro zobrazení expozičních dat tak jako u Dynax7D chybí. Tato data se zobrazují pouze v hledáčku, a nebo na zadním LCD. Nejvíce ovládacích prvků je na zadní straně. Zde je umístěn velký LCD, nalevo od něj tlačítka MENU, prohlížení, zobrazení a koše a napravo od LCD je umístěn čtyřpolohový víceúčelový ovladač, přepínač stabilizátoru AS, indikátor CF karty a v horní části tlačítka Fn, korekce expozice a aretace expozice. Více si o jednotlivých tlačítkách a jejích funkci řekneme v kapitole Funkce.

Pohled shora Pohled shora

Snad jen maličkost k jejich ovládání. Jak je patrné na první pohled, některá známá tlačítka chybí. Neznamená to, že funkce na fotoaparátu není, je to jen trochu jiná koncepce ovládání. U malých kompaktních digi přístrojů je většina funkcí nastavitelná z MENU a je to zdlouhavé a složité. U profi zrcadlovek je většina funkcí nastavitelné samostatnými mechanickými tlačítky. U Dynax 5D je použita kombinace částečného ovládání, známá již i u některých jiných značek. Většina tlačítek, která jsou umístěna na těle fotoaparátu nejsou proto pro přímé nastavení jednotlivých možností dané funkce, ale po jejich zmáčknutí se vám na zadním velkém LCD objeví seznam (sloupec) 2–4 funkcí a nalevo v řádku grafickými symboly znázorněné jednotlivé možnosti nastavení, které si vyberete pomocí čtyřpolohového ovladače nebo předního kruhového voliče a namáčknutím spouště rychle vrátíte do normálního režimu záznamu. Není nutné žádné potvrzení tlačítkem OK (které tu ani není) nebo MENU. Nejedná se tedy o tradiční, mnohdy složité hledání v základním velkém MENU, ale o jakousi kombinaci mechanického ovládání s dodatečným výběrem na grafickém displeji. Někomu může tento způsob více vyhovovat, někdo je zase zvyklý více na plné mechanické nastavování. Přehled o tom, jaké nastavení jednotlivých funkcí je, je stále zobrazeno na LCD v režimu záznamu, takže máte okamžitý přehled o tom, co jste si nastavili.
O případném batery packu zatím nejsou žádné zprávy.

Hledáček a LCD

Optický hledáček

Optický hledáček je dostatečně jasný, i když jeho velikost je menší než u starší Dynax7D. Je pro něj použita standardní matnice Spherical Acute Mate se zvětšením 0,83× a zorným polem pokrývajícím 95% snímané scény. V hledáčku je stejně jako u Dynax7D vidět 9 zaostřovacích bodů, rozmístěných tak jako u Dynax7D nebo kinofilmové Dynax7 do dvojitého kříže, kdy v okamžiku zaostření na daný AF bod se tento červeně rozsvítí. Pod hledáčkem se zobrazují údaje o režimu blesku a jeho nastavení i korekcích, údaje o aretaci AF a zaostření, údaje o expozici a případné korekci na stupnici EV, počet zbývajících snímků pokud je jich méně jak 9, grafický symbol, který vás blikáním upozorní na dlouhé časy, kdy by mohlo dojít k roztřesení snímku a doporučuje vám tak použít blesk, stativ nebo stabilizátor a stupnice stabilizátoru Anti-Shake. Dioptrická korekce na pravé straně hledáčku umožňuje změnu v rozsahu –2,5 až +1 dioptrie. Z vnější části je hledáček chráněn odnímatelnou gumovou očnicí, která chrání i snímače pod hledáčkem.Tyto snímače, tak jako u Dynax7D, vypínají posvícení LCD v okamžiku, kdy přiložíte fotoaparát k oku, aby vás zespodu neoslňoval.

Velikost hledáčku není tak velká jako u starší Dynax7D, ale to neplatí o zadním TFT LCD, který je podobný a dostatečně velký. Má velikost 6,35cm v úhlopříčce a rozlišení 115000pixelů. Díky jeho velikosti jsou tak všechny zobrazované údaje dostatečně velké a čitelné i na delší vzdálenost od přístroje. Na LCD se zobrazují všechny informace o expozici a nastavení fotoaparátu, prohlížení naexponovaných snímků ve 100% velikosti plochy snímku a výběr všech funkcí menu. Displej se zapne hned po zapnutí přístroje, ale dobu jeho podsvícení je možné ovlivnit v uživatelském nastavení a šetřit tak energii akumulátoru. Také je možné LCD úplně vypnout. Fotoaparát automaticky reaguje na polohu přístroje. Pokud tedy fotografujete na výšku, informace o nastavení při záznamu se překlopí o 90° doleva či doprav, tak aby byly vždy vodorovně a tím dobře čitelné. Platí to, ale pro zobrazení v režimu záznam, ne pro MENU. Při prohlížení náhledu naexponovaných snímků lze zobrazit až 16 snímků naráz. Snímky lze prohlížet samotné, s informacemi nebo i s histogramem. Při tomto prohlížení se také zobrazují informace o rozložení jasů. Znamená to, že místa, která jsou buďto černá nebo čistě bílá, na LCD blikají a vy máte hned přehled o tom jak se snímek povedl. Snímky je možné prohlédnout i na TV obrazovce pomocí video výstupu PAL/NTSC. Snímky lze obracet i zvětšovat pomocí lupy.

Menu

Menu je řešeno standardně jako u předchozích digi přístrojů. Je přehledné, rozdělené na 4 základní skupiny, vyjádřené graficky jako karty: Záznam, prohlížení, uživatelská nastavení a nastavení přístroje. Každá má svoji typickou barvu. Je výhodné, že Minolta používá jednotný systém MENU u všech digi přístrojů, člověk pak nemá problém používat různé typy fotoaparátů téže značky aniž by byl nucen se učit nové MENU. Přepínání mezi „kartami“ je velmi rychlé a přehledné a vše probíhá stále na jedné stránce, takže máte neustále přehled, kde se nacházíte a nehrozí bloudění stylu „safra, kde to v tom MENU bylo“.
Na dalších snímcích vidíte jak tyto karty vypadají.

Nabídka záznam Nabídka prohlížení
Uživatelská nabídka Nastavení fotoaparátu

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Honza Dobeš
  Honza Dobeš
  23.09.2005 08:46

  btw 16mpix udela pri 300DPI plnou A3, nevim ktery stredoformat (kdyz pripocitam kvalitu skenu, nejlepe v nejakem labu, nebo na nejake minolte za 10000 bez dph) bude mit kvalitnejsi obraz, navic na tom trapnym 16ti megapixelovym fotaku mas nafoceno a vypaleny cd behem chvile a muzes zacit psat fakturu, kdezto sken a honeni okolo vyvolavani ti dneska nikdo nezaplati ...

 • Karel Omes
  Karel Omes
  Autor
  23.09.2005 11:34

  - když jsi nepochopil proč jsem to řekl tak nekomentuj..
  - diskuzi od minolty Dynax5D neodvádím já, ale ty..
  jinak na tvé urážky nemá smysl reagovat..

 • Honza Dobeš
  Honza Dobeš
  27.09.2005 22:48

  ja chapu, na co si narazel ... kazdopadne kdybys mel nekdy nejakyho lepsiho canona v ruce (eos 1d,5d,1v,3) s 580tkou bleskem a L objektivy, tak bys takovouhle pitomost nikdy nevypustil. bez urazky ;-)

 • Karel Omes
  Karel Omes
  Autor
  28.09.2005 07:43

  Canonů jsem měl v ruce už dost. Dobré kousky i ty horší. Vše je otázkou vkusu, zkušeností, toho co komu vyhovuje a co si oblíbí. Ty preferuješ Canon. Já si před 15lety oblíbil Minoltu a nelituju. A neznamená to, že bych výrobky Canonu pohrdal a plival na ně..
  každému co blízké jest..

 • Honza Dobeš
  Honza Dobeš
  28.09.2005 09:50

  čárlí, 28.9.2005 7:43> s tim samozrejme souhlasim, na druhou stranu s tvym vyrokem o eos 5d a dynaxu petce souhlasit nejde :-) navic, kdyz se podivas kolem sebe, ukaz mi kolik profiku pouziva Minoltu, jako pracovni nastroj ... ja neznam nikoho ...

 • Karel Omes
  Karel Omes
  Autor
  28.09.2005 10:17

  jako profík se necítím a v jejich řadách se nepohybuji, takže jich ani moc neznám a nijak mi to ve fotografování nechybí.
  A ty co znám používají Leicu.

 • Honza Dobeš
  Honza Dobeš
  28.09.2005 10:24

  :o) leicu v digi? to asi znas pekny blazny, nebo rozverne miliardare bez smyslu pro kvalitu :-)))) btw ten "novy" 10mpix digital back pro Rkovou Leicu nema na 1Ds mII sanci, dokonce bych se nebal srovnani s mym 8mpix 1D mII a to nemluvim o rychlosti, cene a spektru rychlych, dlouhych objektivu ... ikdyz Leica ma objektivy nadherny. to je fakt ... kazdopadne profika s leicou fakt osobne neznam :-)

 • Karel Omes
  Karel Omes
  Autor
  28.09.2005 11:10

  ale já vůbec nemluvil o digi...

 • Honza Dobeš
  Honza Dobeš
  28.09.2005 14:41

  aha, tak profika, co foti na kinofilm neznam taky ani jednoho ... zvlast,kdyz po tobr dneks akazdej chce za 10 minut vypaleny cd...

 • Vladimír
  Vladimír
  30.09.2005 21:59

  čárlí: díky moc za rady. Už jí mám (5D)a je skvělá!!! Vzal jsem jí zatím v setu a zatím mám objektiv z klasický 5ky. Hodně úspěchů a trpělivosti :-)))

 • Karel Omes
  Karel Omes
  Autor
  03.10.2005 07:33

  to jsem rád že jsem pomohl a jsi spokojený :o)

 • Jan Brzak
  Jan Brzak
  06.10.2005 17:01

  čárlí, prosim tě už tomu HLUPÁKOVI (DOOBA) na nic neodepisuj, když se ho přestaneš všímat, přestane ho to bavit. mám asi svých problémů dost a léčí si to na fotoaparátu. zdravim

 • ČUK 1
  ČUK 1
  02.01.2006 17:39

  Doteď jsem vždy používal kompakt od Minolty a to jak digitál tak kinofilm z různou mírou spokojenosti např. G400 super, Z3 už míň(celkem poruchová a náladová:-), ale má i své výhody)a teď přišel čas abych přešel na něco "lepšího" uvažuji právě o KM 5D, ale nejsem si jist zda 6mpx je dost?(chtěl bych plnohodnotné fotky 30X45cm) vzhledem k tomu že je to pro mně volba na dlouhou dobu a dost peněz.... dále si nejsem jistý z fotografií hledáčku zda si může být člověk jist na co vlasně 5D zaostřila(nikdy jsem neměl AFzrcadlovku) odpovídá to okolí toho konkrétního rozsvíceného bodu či je to rovnostrnný čtverec o devíti stejných čtvercích?
  Ps:Pročetl jsem celou diskuzi a překvapilo mně,jak taková ne zle a lechce průhledná narážka na Canon 5d rozčílila některé lidi, přitom značka a cenová hladina foťáku hraje podružnou roli a výsledek je vždy z 95% na tom kdo fotí a celá zdejší galerie je toho příkladem(spousta skvělých fotek třeba z Canonu520 nebo KM Z1 naproti tomu fotky třeba z MARKu, které bych se třeba Já styděl vystavit)... to že něco stojí 200tisíc neznamená že z toho budou padat skvělý fotky a řekl bych že tím někteří majitelé docela trpí :-)..... díky za recenzi a případné odpovědi na mé otázky. Čuk

 • Karel Omes
  Karel Omes
  Autor
  03.01.2006 08:11

  i když se to nezdá, tak 6Mpix je opravdu dost slušné pro kvalitní fotku i rozměru 30x45cm

 • Karel Omes
  Karel Omes
  Autor
  03.01.2006 08:18

  nevím jak přsně myslíš ten hledáček, ale u zrcadlovky vidíš reálné okolí, obraz toho na co míříš. V hledáčku vidíš obraz s nejmenší možnou clonou která je u toho kterého objektivu možná (proto čím světelnější objektiv tím lépe), k zaclonění dochází až v okamžiku zmáčknutí spouště. Proto vidíš v hledáčku přesně to co bude i na fotce, ostré to na co je zaostřené a neostré to na co není zaostřené. Zaostřovací body jsou vlastně jen pomůckou, kterou používáš když chceš zaostřit na určité místo. Body v hledáčku ti určují přesné místo kde je umístěn malý zaostřovací senzor. Zaostřuje tedy přímo ten bod, ne čtverec..

 • Jiří Novotný 1
  Jiří Novotný 1
  03.01.2006 10:24

  Vážím si Vašich recenzí ale trochu mi vadí jak často zdůrazňujete že závit pro stativ je/není z kovu.
  Každý kdo si pořídí stativ tak k němu z praktických důvodů používá rychloupínací destičku. Takže z čeho je závit jestli z kovu nebo kvalitního konstrukčního plastu se tím stává podružné.

 • Karel Omes
  Karel Omes
  Autor
  03.01.2006 11:44

  ano i ne. ne každý nechává destičku (pokud takový stativ vlastní) trvale přišroubovanou. Nezdůrazňuji plastový závit jako vyloženou hroznou vadu, ale informuji o něm. Plast je přeci jen náchylnější k opotřebení či náhodném poškození. viděl jsem si nešťastnou náhodou spadlý stativ s foťákem, ze kterého foťák odpadl, protože se závit vylomil... Osobně proto beru že kov jako materiál je u připojovacích dílů výhodnější než plast.. ať již se jedná o stativový závit či bajonet objektivu..

 • karlvl
  karlvl
  04.01.2006 12:42

  Omluvte mě za "lamácký" dotaz, když je u objektivu uvedena minimální zaostřovací vzdálenost např. minolta AF DT 18-70mm f/3.5-5.6 (D) 38cm je to bráno v celém rozsahu zoomu nebo jenom na nejkratším ohnisku?
  Nemá někdo zkušenosti s novým minolťáckým 18-200?

 • Roman Vocel
  Roman Vocel
  06.01.2006 11:09

  Můžu se zeptat, jak dopadl test kontinuálního ostření. Stíhá 5D se seťákem sledovat pohybující se objekt? Díky!

 • Karel Omes
  Karel Omes
  Autor
  09.01.2006 08:06

  minimální zaostřovací vzdálenost je v celém rozsahu stejná..

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (93)

Tisknout článek

Tip na článek

David Weinhauer - fotograf aktů
David Weinhauer - fotograf aktů

Da­vid Weinhauer je br­něn­ský fo­to­graf aktů, známý pře­de­vším svou in­stagra­mo­vou sé­rií por­trétů „Sprosté kafe“. Něj­čas­těji fotí s ama­tér­skými kli­ent­kami. Ně­které z nich chtějí fotky pro sebe, ji­ným po­má­hají v psy­cho­te­ra­pii. Na­jdou se i ta­kové, které za fo­cení ne­chtějí za­pla­tit a vy­u­ží­vají k tomu různé tak­tiky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace