Test fotoaparátu Konica Minolta Dynax 5D - díl I.

Konica Minolta začíná rozšiřovat řadu svých digitálních zrcadlovek, aby si každý uživatel této značky mohl vybrat tu, která mu bude nejlépe vyhovovat. Zhruba po roce co se na trhu objevila DSLR Dynax 7D, se k ní letos přidává další digitální zrcadlovka v podobě modelu Dynax 5D. Podle označení lze usuzovat, že se jedná o nižší verzi. Dynax 5D nechybí téměř nic z možností D7, má 6Mpix čip i systém optického stabilizátoru Anti-Shake. Rozdílný je použitý materiál pro tělo fotoaparátu a ovládání jednotlivých funkcí. Zachovaná zůstala plná kompatibilita se všemi dosavadními objektivy Dynax a blesky řady (D). Na další podrobnosti se podívejte do našeho testu.

Objektiv AF DT 18–70/3,5–5,6 (D)

K testované Dynax 5D byl zapůjčen i objektiv 18–70/3,5–5,6 (D), jehož ekvivalentní rozsah pro kinofilmový formát je 27–105 mm. Tělo objektivu je vyrobeno z plastu s černým jemně matovaným povrchem, součástí dodávky je i sluneční clona s bajonetovým upevněním. Otáčení zoomu je plynulé, bez zadrhávání. Při zoomování se mění délka objektivu, která je nejkratší při ohnisku 35 mm a k oběma koncům se zvětšuje. Při ohnisku 18 mm se vysune asi 1 cm, při ohnisku 70 mm se vysune asi 2 cm. Přední obruba objektivu se otáčí, což bude způsobovat nepohodlí při použití polarizačních filtrů a sluneční clona se upevňuje právě na přední obrubu, takže při jejím použití a ručním ostření musíte objektivem ostřit za sluneční clonu. Bajonet objektivu je bohužel plastový.
Objektiv funguje na všech typech kinofilmových zrcadlovek Minolta Dynax. Jen je třeba počítat s tím, že tento objektiv je stavěný pro menší formát, digitální APS-C, takže v rozsahu 18 – 24 mm jsou již v rozích vidět okraje přední obruby objektivu.
Na následující ukázce vidíte rozsah zoomu. První fotografie je s ohniskem 18 mm a druhá 70 mm. Další fotografie jsou výřezy ze středu a z okraje snímku.

ohnisko 18mm ohnisko 70mm
výřezy z clon 3,5 a 8 výřezy z clon 5,6 a 11

Na dalších fotografiích je ukázka vinětace při různém nastavení clon a ohnisek. První fotografie je celkový záběr na krajinu s výrazným vertikálním objektem. Na druhé fotografii jsou výřezy, tak jak se objekt zobrazuje zkresleně, když je umístěn do kraje snímku. Prvé dva výřezy jsou z ohniska 18 mm a je patné slabé soudkovité zkreslení, druhé dva při 70 mm, zde je poduškovité zkreslení téměř neznatelné.

Celkový snímek výřezy

Další ukázkou je úroveň vinětace při minimální cloně. Při ohnisku 18 mm je vinětce výrazná, její intenzita se výrazně snižuje po zaclonění o 2 –3 clony. Naproti tomu při ohnisku 70 mm je vinětce nevýrazná, v podstatě zanedbatelná. Stejně se vinětce projevuje při použití vestavěného blesku.

ohnisko: 18mm ohnisko: 70mm
Snímek v protisvětle

Snímek v protisvětle je dobře prokreslený i ve stínech a i když se slunce „opíralo“ o přední čočku, nejsou na snímku vidět žádné reflexe způsobené protisvětlem.

Nasazená sluneční clona

Ukázka vlivu nasazené sluneční clony při použití vestavěného blesku. Pokud již chcete používat trvale sluneční clonu, tak minimální vzdálenost pro použití vestavěného blesku při ohnisko 18 mm je cca 4 m. Pokud budete potřebovat exponovat na kratší vzdálenost, raději sluneční clonu sundejte.

Vestavěný blesk

Vestavěný blesk se dá využít i na kratší vzdálenosti, pod 1m. Zde je pracovní vzdálenost asi 50 cm od přední čočky objektivu Sigma 70–210/3,5–4,5 APO Macro.

Závěr

Přiznám se, že je často těžké hodnotit, co je a co není dobré na té které novince a jaký je poměr cena výkon. U nového modelu digitální zrcadlovky Konica Minolta Dynax 5D je patrné, že se firma snažila dát na trh odpovídající a kvalitní přístroj, který má svému uživateli umožnit zachytit okamžiky, jež si zachytit přeje. A to se jí velmi dobře podařilo. Jedná se o fotoaparát střední třídy, ale svojí konstrukcí se podobá vyšší typům, i když některé ovládací prvky mají svůj nový styl nastavování, který třeba některým ortodoxním fotografům nemusí vyhovovat. Jiným naopak vadit nebude a velmi rychle si na něj zvyknou. I mě se vcelku rychle podařilo si tento způsob ovládání osvojit. Zrcadlovka je velmi příjemná a vyvážená do ruky, její velikost a váha je optimální. Velkou předností také je pokračující koncepce firmy, v možnosti plného použití všech dosavadních AF objektivů, kompatibilních objektivů a i v možnosti měřit správně expozici při použití ryze „cizích“ objektivů, které nasadíte pomocí redukce. Ukázky, jak tyto záběry vypadají si ukážeme v druhém díle testu, kde budou fotografie z použití Dynax 5D s mnoha různými objektivy a to v plné velikosti pro lepší možnost posouzení, jak se s nimi nová Dynax 5D „kamarádí“. Tento díl bude uveřejněn do dvou týdnů.
Rozhodující teď bude i cena, s jakou půjde Dynax 5D na trh. Svou konstrukcí, možnostmi a výkonem je velkou konkurencí ostatním typům této třídy u jiných značek. Některými funkcemi je i ojedinělá, třeba optický stabilizátor Anti-Shake na čipu, známý i u předcházející DSLR této značky. Je tedy i vážným konkurentem samotné Dynax 7D.

Další technické i jiné informace najdete na stránkách výrobce KonicaMinolta nebo na stránce zaměřené přímo na tento konkrétní aparát Dynax 5D.

Aktuální (9/2005) oficiální doporučená prodejní cena včetně DPH je 24.990 Kč za samotné tělo a 28.990 Kč za set s objektivem AF 18–70mm. Reálné ceny v obchodech se ale mohou lišit a pravděpodobně budou nižší.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Karel Omes
    Karel Omes
    Autor
    09.01.2006 08:06

    zatím jsem nezkoušel, dám vědět

  • Stefan Kordos Therion
    Stefan Kordos Therion
    18.01.2006 10:02

    Pekna recenzia , Carli!

    Dooba si Onanisticky uboziak

  • ČUK 1
    ČUK 1
    07.02.2006 19:00

    Nazrál čas a příští týden jdu pro foťáček, ale problém nastal v tom že obě dvě Minolty u nás spadly téměř na stejnou cenu D5+18/70-16000,- D7+18/70-18000,- Čárlí poraď, ty dva tisíce opravdu nehrají roli :-) Čuk
    Ps:u 7D jsou prý nějaké menší možnosti u prohlížení Rawu než u D5 jak to je? A jek je to z bleskem na první a druhou lamelu u těchto dvou foťáků? předem díky za pomoc.

  • Karel Omes
    Karel Omes
    Autor
    08.02.2006 09:32

    o RAWU nevím, s bleskem jsou na tom oba stejně, oba umožňují pozdní synchronizaci.
    jinak ti moc neporadím, jsem sám rád že se nemusím rozohodavat ;o). D7D má výbornou a kvalitní konstrukci a ovládání společně s velkým hledáčkem a baterpackem. D5D (podle mě) má o trochu lepší zpracování obrazu v JPG, a lepší spolupráci s nekompatibilními objektivy a větší výdrž baterie minimálně o 50procent.. rozhodnout se musíš sám ...

  • Karel Omes
    Karel Omes
    Autor
    08.02.2006 09:33

    přesnější rozdíly mezi D5D a D7D je v druhém díle testu o D5D.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (93)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram