Test fotoaparátu Canon PowerShot S2 IS

Digitální fotoaparát Canon PowerShot S2 IS disponuje 5Mpx čipem, dvanáctinásobným optickým zoomem se stabilizací obrazu a je v současné době nejvyspělejším modelem firmy Canon ve své třídě. Jaké další vlastnosti má fotoaparát, který s vámi dokáže komunikovat v češtině, se dozvíte v následujícím testu, ke kterému nám jej zapůjčil Canon CZ.

Základní technické parametry fotoaparátu

Velikost čipu 1/2,5” (CCD) / 5.0 Mpx efektivně
Objektiv 6 mm – 72 mm (ekvivalent 35mm filmu: 36 mm – 432 mm
Rozsah ostření 0 – 10 cm, 10 – 50 cm, 50 cm (90 cm) -nekonečno
Základní clonové číslo f/2,7(W)–f/3,5(T) max. clona f/8
Závěrka 15 s – 1/3200 s
Rychlost závěrky 1.3 s a delší s redukcí šumu. Jsou přípustné pouze určité kombinace clon a časů.
Vyvážení bílé Automatické TTL, Denní světlo, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Zářivka H, Blesk, Uživatelské
Rozlišení 2592×1944, 2048×1536, 1600×1200, 640×480
Video 640×480, 320×240; 30 či 15 fps se stereo zvukem ve volitené vzorkovací frekvenci 44.1kHz, 22.05 kHz, 11.025 kHz, 16bit až do zaplnění karty (maximálně 1GB)
Formát dat JPEG (3 druhy komprese); MPEG ,WAVE (stereo)
Hmotnost (včetně baterií, karty, krytky objektivu a popruhu)/vnější rozměry 560 g / 113 mm x 78 mm x 76 mm
Záznamové médium SD karta

Tělo a ovládání aparátu

Canon S2 IS Horní strana
Ovládací prvky

Tělo aparátu působí futuristicky. Je samý výčnělek, prohnutí a najdeme na něm řadu tlačítek. Bezpečné držení zlepšuje mohutný grip, který má ze strany k objektivu zdrsněný povrch. Rozmístění ovládacích prvků je dobré, občas jsem si však nešikovně dlaní stiskl talčítko MENU. Multifunkční tlačítko zapnutí je perfektní. Za zmínku stojí různá rychlost zoomu, kterou určuje míra stisku ovládacího tlačítka. Na listování v MENU a nastavování hodnot v manuálních režimech je k dispozici křížový volič, který se ovládal velmi dobře.
Jediné, co je na těle na první pohled kovové, jsou úchyty pro přidělání ramenního popruhu. Stativový závit (plastový) je ve středu dolní strany a není tedy v ose objektivu. Po čtrnácti dnech focení s tímto aparátem, mohu konstatovat, že jsem si na ovládání všech funkcí zvykl a žádný ovládací prvek mi nevadil. Množství funkcí mne však udivovalo neustále. Kritiku si dle mého názoru zaslouží umístění SD karty. Pro její vyjmutí je mezi ní a tělem velmi málo místa. Silnějšími prsty ji budete vytahovat velmi obtížně.

CCD, LCD a hledáček

Zadní strana Levý bok

CCD má rozměr 1/2,5" a počet efektivních pixelů je přibližně 5,0 milionů. LCD o rozměrech 1,8" je výborně čitelný jak za přímého slunce, tak za šera. Disponuje 115 000 body. To se na první pohled zdá málo, nicméně jde o rozlišení výklopného displeje a tomu bych tuto vlastnost odpustil. Elektronický hledáček má dioptrickou korekci v rozmezí –5,5 až + 1,5 D. K hledáčku bych měl ale výhrady, nepodařilo se mi jej nastavit tak, abych měl dojem perfektně ostrého zobrazení. Částečně za to může nízký počet bodů, částečně však také kroková dioptrická korekce. Jas LCD (i EVF) lze volit pouze ve dvou krocích.

Objektiv a ostření

Objektiv disponuje dvanáctinásobným optickým zoomem s rozsahem 36 mm – 432 mm (ekv. 35 mm). Základní předností je stabilizace, která je řešena pohybem optické soustavy. Minimální světelnost je 2,7 na krátkém a 3,5 na dlouhém konci. Ostření je automatické jednozónové s možností posunu do téměř libovolné pozice. Druhou možností je ruční ostření. Při něm se střední část snímku přibližně zdvojnásobí. Aparát má možnost bracketingu zaostření, který je dostupný právě v režimu manuálního ostření. Osobně jsem zvolil následující postup: namačknutím spouště jsem zaostřil automaticky, přepnul na manuální ostření a domáčkl spoušť. Aparát exponuje tři snímky. Protože lze současně použít samospoušť, tak v případě statických objektů nelze nemít ostrý snímek. Aparát ostří podle mého soudu rychle a kvalitně. Za horších světelných podmínek si pomáhá přisvícením zeleným světlem. Jeho účinnost se mi však jevila nižší. Třeba IXUS 700 ostřil při použití přisvícení znatelně lépe. Na tubus objektivu lze připojit přes redukci další příslušenství. Krytka na objektivu drží pouze díky tření, dá se předpokládat, že se časem „ošoupe“ a bude padat.

BKT zaostření

Následují tabulka ukazuje reálné ostřící vzdálenosti naměřené od hrany objektivu a rozměry snímané plochy

f 36 mm f 432 mm
Supermakro 0 – 11 cm
22 mm x 16 mm
nelze
Makro 9 cm až nekonečno
12 cm x 9 cm
shodné s normálním režimem
Normální režim 30 cm až nekonečno
30 cm x 23 cm
82 cm až nekonečno
9 cm x 7 cm

Ze vzdálenosti cca 25 cm lze v režimu makro ostřit na plochu 10 cm x 7,5 cm při ohniskové vzdálenosti 110 mm (35 mm ekv.). Expozice nejmenší možné plochy z nulové vzdálenosti je použitelná ve velmi specifických případech, jako je například focení listí proti světlu. Jinak si stíníte objektivem.

Zkreslení při 36 mm Zkreslení při 432 mm

Zkreslení je v obvyklých mezích kompaktních aparátů. Mírné soudkovité při nejkratším ohnisku a neznatelné při nejdelším.

Provozní časy a výdrž fotoaparátu

Kryty baterií a karty Dolní strana

Při použití starších 2100 mAh AA článků jsem nafotil obvykle kolem 200 fotografií. Musím zdůraznit, že doba provozu byla několik hodin, snímky jsem neustále prohlížel, hrál si s aparátem. Počtu 550 snímků, které lze podle manuálu naexponovat, lze jistě při plně nabitých akumulátorech také dosáhnout. Jak je zvykem, jediná signalizace stavu akumulátorů je až červený znak signalizující jejich vybití. Pak naexponujete opravdu tak jednu dvě fotografie a je třeba baterie vyměnit.

Provozní časy

(měření je zatížené reakční dobou člověka, tj. do 0,2 s)

 • čas zapnutí a vypnutí cca 2 s
 • první fotografii včetně zapnutí aparátu je možné zhotovit do 2,4 s
 • bez blesku bez namáčknutí do 0,6 s
 • bez blesku s namáčknutím 0,2 s
 • rychlá sekvence je exponována s odstupem méně než 0,5 s a počet snímků není omezen

Sekvenční režim lze použít současně s bleskem.
Subjektivně byl aparát při běžném focení velmi rychlý. Ukládání videa ve všech režimech probíhalo bez potíží až do zaplnění paměti a to vše za použití „pomalé karty“.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • climber
  climber
  15.08.2005 09:00

  viac by ma zaujimalo porovnanie s S1

 • Marek Kundrát
  Marek Kundrát
  19.08.2005 22:10

  http://www.dpreview.com/reviews/canons2is/

 • Marek Kundrát
  Marek Kundrát
  19.08.2005 22:11

  climber: na tom linku ktory som napisal je porovnanie, tuna citujem text rozdielov:
  # Wider and longer zoom (12x versus 10x)
  # Higher resolution (5MP versus 3.2MP)
  # DIGIC II processor gives faster operation and improved burst mode
  # Different storage format (SD versus CompactFlash)
  # Bigger LCD screen (1.8-inch versus 1.5-inch)
  # Better macro mode (0cm versus 10cm)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (3)

Tisknout článek

Tip na článek

David Weinhauer - fotograf aktů
David Weinhauer - fotograf aktů

Da­vid Weinhauer je br­něn­ský fo­to­graf aktů, známý pře­de­vším svou in­stagra­mo­vou sé­rií por­trétů „Sprosté kafe“. Něj­čas­těji fotí s ama­tér­skými kli­ent­kami. Ně­které z nich chtějí fotky pro sebe, ji­ným po­má­hají v psy­cho­te­ra­pii. Na­jdou se i ta­kové, které za fo­cení ne­chtějí za­pla­tit a vy­u­ží­vají k tomu různé tak­tiky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace