Test digitální zrcadlovky Nikon D50

V průběhu jara letošního roku došlo k dalšímu rozšíření nabídky amatérských digitálních zrcadlovek uvedením nového Nikonu D50, a to včetně dvou nových, takzvaných setových objektivů. Trh se tak zase o něco rozšířil a je to také další tlak na cenovou hladinu, která už konečně začíná být únosná i pro běžného českého fotoamatéra. A právě Nikon D50 bude jistě pro mnohého začínajícího nebo i pokročilejšího amatéra velmi zajímavým přístrojem. Proto se na něj podíváme v obvyklém redakčním testu, ke kterému jej zapůjčila firma Nikon s.r.o..

Funkce

Co se týče vybavenosti funkcemi, tak je zcela zřejmé, že D50 opět vychází z modelu D70 nebo dnes již D70s. Odlišností je poměrně mnoho, avšak přestože jsou funkce zredukovány, nechybí nic zásadního. Pokud tedy D50 srovnáme s novější D70s, tak chybí: volitelná mřížka na matnici, tlačítko pro kontrolu hloubky ostrosti, zábleskový režim “Master“, osvětlení LCD displeje, krytka LCD monitoru, přední roller, krokování ISO jen po 1EV, ve výbavě je slabší baterie EN-EL3, nejkratší expoziční čas byl zkrácen na 1/4000s a nelze použít kabelovou spoušť. Také mi subjektivně připadne, že přisvětlovací paprsek pro AF je trošku slabší. Z tohoto výpisu je zřejmé, že se skutečně jedná o nižší model, ale přesto obsahuje všechny podstatné funkce jako je kvalitní bodové měření, synchronizační čas blesku (i s vestavěným bleskem) 1/500 s, korekce expozice v rozsahu ±5 EV ve volitelných krocích po 1/3 nebo 1/2 EV, korekce zábleskové expozice a řada dalších funkcí, včetně možnosti vložení uživatelské tonální křivky. Další velkou změnou je použití paměťových karet SD místo obvyklých CF. Je však otázkou, zda to považovat za výhodu či nevýhodu a v tomto ohledu se asi budou názory jednotlivých uživatelů značně lišit. U D50 zase přibyla indikace vybité baterie a absence paměťové karty přímo na matnici a také krytka botky blesku. Oproti starší D70 má navíc větší displej a lepší očnici (stejnou jako u D70s). Zajímavou a u aparátů jiných značek zatím nevídanou funkcí je také možnost vložení až 36 znakového textu do hlavičky Exif, což lze využít buď k pozdější snadnější identifikaci fotografovaných míst nebo jako elektronický podpis snímku. Příjemné je také rychlé rozhraní USB 2.0 Hi-Speed.

18. baterie

Jako již tradičně u všech digitálních zrcadlovek Nikon má také D50 okamžitý start, a také rychlost všech ostatních systémových funkcí je na špičkové úrovni. Vylepšený AF je také velmi rychlý a bez problémů se chytá i za zhoršených světelných podmínek i při vypnutém asistenčním reflektoru. Také rychlost sériového snímání cca 2,5 snímku za vteřinu je poměrně slušná. A nesmím zapomenout ani na spotřebu energie. D50 je sice vybavena slabší baterií EN-EL3, ale je možno použít i novější EN-EL3a. Rozdíl mezi oběma bateriemi je poměrně malý. D50 má skutečně nízkou spotřebu a výdrž na jedno nabití baterie je až neskutečná, což platí především při použití objektivů AF-S, které mají také o poznání nižší spotřebu než klasické AF.

Za zmínku stojí také nový ostřící režim Auto selection AF-A, který automaticky přepíná mezi režimy Single a Servo. Měřící systém byl také inovován a nese označení 3D Color Matrix II. a je realizován 420 segmentovým senzorem. Přibyl také nový kreativní režim pro fotografování dětí.

Příslušenství

Důležitou kapitolou je také příslušenství. U D50 je to především již zmíněná nepřeberná nabídka objektivů, a to jak těch originálních, tak i od alternativních výrobců. K dispozici je tak široká nabídka, že si vybere opravdu každý a nemá asi příliš velký smysl ji podrobněji rozebírat, protože by to bylo asi spíše na samostatný článek. O těch nejpodstatnějších už navíc byla zmínka v kapitole objektivy. Zmíním snad jen ještě objektiv AF DX Nikkor 10,5mm f/2,8 G ED Fisheye (viz ukázka č.19), který je skutečným unikátem, protože je zatím jediným rybím okem na světě pro jinak obvyklý formát čipu APS-C. Dalším důležitým příslušenstvím jsou zábleskové jednotky. Pro Nikon D50 jsou to především modely Nikon SB-600 a SB-800. První z nich je plně vybavený, výkonný externí blesk, který je pro D50 asi ideální volbou. Je plně kompatibilní s novým zábleskovým systémem i-TTL i všemi funkcemi, které D50 nabízí (viz ukázka č.20). Model SB-800 je pak již určen spíše pro skutečné fajnšmekry, protože se jedná o profesionální model, který je vlajkovou lodí Nikonu na tomto poli a patří k absolutní špičce na trhu.

19. rybí oko
20. blesk 21. ovládání

K dalšímu volitelnému příslušenství patří například velmi praktické bezdrátové IR dálkové ovládání ML-L3, které je na ukázkovém snímku č.21. Dále je to originální měkké pouzdro CF-D50 – viz ukázka č.22. A na delších výletech či dovolených se jistě může hodit přenosná 30GB databanka Nikon Coolwalker MSV-01. Do ní je možné snímky nejen ukládat ale lze je i prohlížet na velkém LCD monitoru, třídit i mazat. K dalšímu drobnému volitelnému příslušenství patří síťový zdroj EH-5, zvětšovací okulár DG-2, úhlový hledáček DR-6 a také třeba software Nikon Capture 4. Ten je ideální pro dokonalé zpracování a využití všech možností formátu RAW (Nikon jej označuje jako NEF).

22. pouzdro 23. databanka

Jako součást dodávky aparátu D50 najdete v balení již zmíněnou baterii EN-EL3 i s rychlonabí­ječkou MH-18a. Dále USB kabel a videokabel pro připojení k televizoru. A také popruh pro zavěšení na krk, krytku těla, krytku okuláru, gumovou očnici, krytku sáněk blesku a také CD-ROM se softwarem PictureProject.

24. popruh 25. nabíječka

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    12.08.2005 13:32

    johny5: PS ve verzi 3 nepouzivam a ani jsem nikdy nepouzival. Ukazkove nezmensene fotky jsou skutecne originalni soubory primo z aparatu. Vsechna potrebna data vyborne zobrazi napriklad SW Nikon Picture Project.

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    12.08.2005 13:35

    Campo: Dík, budu se snažit nezklamat i v budoucnu.

  • Milan AUGUSTIN
    Milan AUGUSTIN
    04.09.2005 17:59

    chcem sa spytat autora :
    chcem si kupit D50 telo. Objektyvy mam. Setove, ktore boli k F65, cize G-ckove 28-80 a 70-300. Budu robit problem, alebo nie ? Namiesto nich by som bral AF 28-200 G (2003)..ten je vraj super aj k D70-ke, ale nebude tak skoro....
    PS : Sirokouhly objektiv mam TAMRON AF 19-35 ktory skoncil velmi dobre vo FOTOMAGAZIN (de), a je aj na D-SLR.

  • Daniel Novák 2
    Daniel Novák 2
    15.05.2006 08:26

    Znamená to, že nemá podsvícený display, že je nutno si při nočním nastavování funkcí na display svítit a nelze si přehrávat nově pořízené fotky ve tmě? Dan

  • J.F.K.
    J.F.K.
    16.07.2006 01:19

    Manihot: tim LCD se nemysli ten zadni velky ale ten vrchni monochromaticky maly.Ten zadni samozrejme ve tme sviti :-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (24)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram