Test fotoaparátu KonicaMinolta Dimage Z20

V dnešním testu se trochu blíže podíváme na poslední novinku firmy Konica Minolta v nižší třídě řady Z, a to na Dimage Z20. Tak jako je vyspělejší Dimage Z5 pokračovatelem Dimage Z3, tak je i Dimage Z20 přímým pokračovatelem a nástupcem Dimage Z10. Stejně jako Dimage Z10 má Z20 8x optický zoom 36 - 290 mm, ale je již vybavena čipem s vyšším rozlišením a to 5 Mpx oproti 3,2 Mpx, který byl u Dimage Z10. Tvar, design i ovládání je však úplně stejné jako u Z10.

Blesk

blesk

Vestavěný blesk se nevyklápí, je pevný. Je to na jednu stranu dobré řešení pro ochranu blesku, na druhou stranu si musíte zvyknout na drobnou „nevýhodu“ s ním spojenou, a to je minimální vzdálenost pro jeho použití, která není méně jak 10cm, což ale i tak v praxi znamená perfektní možnosti využití. Jeho směrné číslo je 12 pro citlivost 100 ISO. Dostačuje tak na vzdálenost cca 4 m při ohnisku 36 mm i při ohnisku 290 mm. Systém měření je klasický TTL. Z20 nemá patici pro připojení externího blesku, což je docela škoda. Synchronizace blesku je možná při všech expozičních časech a výkon blesku je možné korigovat v rozsahu –2 až +2 EV v kroku po 0,3 EV. Kromě standardního režimu blesku je možnost využít i redukce červených očí a synchronizaci pro dlouhé časy. Doba nabíjení je cca 5 sekund. Na ukázkové fotografii je vidět, jaký je dosah bleskového světla za plného výkonu v místnosti, kde svítila pouze malá žárovka pro lepší zaostření.

ohnisko 36 mm ohnisko 290 mm ohnisko 290 mm

Kromě klasického použití blesku, pro přímé osvětlení fotografovaného objektu, je možné blesk s úspěchem použít i pro doplňkové osvětlení a vyjasnění stínů, jak je tomu vidět na další ukázce, kde se jedná o snímek s použitím makra, vzdálenost je cca 20 cm.

bez blesku plný blesk korekce blesku

Kromě nastavění samotné korekce bleskové světla lze s úspěchem kombinovat korekci normální expozice a bleskové expozice. Na následujících fotografiích je vidět, jak se při tom nasvícení objektu mění. Je použita funkce makro a vzdálenost je cca 40 cm.

U první fotografie květ splývá s pozadím, na druhé je proto použit blesk pro nasvícení popředí, ale jeho nekorigovaná intenzita je velmi silná a dochází k přeexpozici. Na třetí je použita korekce blesku –1 EV, kdy je expozice blesku již v pořádku, ale snímek se velmi podobá prvnímu snímku. U čtvrtého je proto použita ještě korekce normální expozice s hodnotou –1EV, která pozadí výrazně ztmavila a květ tak od něj oddělila. Toto vše Konica Minolta Dimage Z20 umí.

bez blesku bez korekce
korekce blesku korekce expozice

Další ukázka použití bleskového světla je pro extra blízké předměty okolo vzdálenosti 10 cm. Kromě jejich dobrého nasvícení bylo příjemným překvapením, že se velmi potlačila aberace u krajů snímku.

přirozené světlo bleskové světlo

A poslední ukázka s použitím blesku je ze situace také docela časté a používané a to je focení v protisvětle s použitím doplňkového bleskového světla. Je použit režim P. Na první ukázce je blesk nastavený na AUTO. V takovém případě nastavuje fotoaparát často clonu okolo 3,2 což někdy nemusí být vhodné. Na snímku je vidět že světlo pozadí (obloha) je ještě dost silné a plocha je velmi světlá až přezářená. Druhý snímek je v režimu A s nastavením clony o jeden stupeň více a to 4,8. Zde je již intenzita přirozeného světla z pozadí dobře potlačena. Proto bych i doporučil pro takovéto denní snímky použití buďto vyšší clony nebo v režimu P korekci expozice na – 0,7 EV.

režim P a blesk AUTO režim A a clona o 1 vyšší

Funkce

Mezi další funkce patří stupňovaná expozice 3 snímků v krocích po 0,3 nebo 0,5 EV nebo samospoušť nastavitelná na 2 s nebo 10 s. Při snímání lze ve 3 úrovních nastavit kontrast a ostrost snímku. Také je možné použít přednastavené barevné programy. Některé z nich vidíte v následující ukázce.

natural color sytější barvy
černobílý režim režim sépie

Osobně nevím k čemu bych režim sytějších barev použil, ale byl jsem překvapen velmi dobrou kvalitou černobílého snímku. Opět jsem porovnal tento režim s možností jednoduše změnit snímek pomocí grafického programu převodem do 256 odstínů šedi. Vím, že lze udělat převod v PC daleko kvalitněji, ale to také zabere delší čas, který třeba ne každý je ochoten věnovat. Opět se tak vracím ke snaze výrobce ulehčit uživateli co nejvíce práci a ušetřit čas a přitom si užívat různých nastavení pro různorodou výslednou fotografii.

čb režim

V horní části je výřez z oblohy a ve spodní výřez v krajiny. Jak je vidět, je černobílý režim velmi kvalitní, kresba je čistá, jemná, zvláště v kresbě mraků z oblohy je to patrné, kdežto jednoduchá změna barevného režimu v grafickém editoru je nekvalitní a zrnitá. Na výřezu z krajiny je vidět, že v černobílém režimu je kresba kontrastnější než při uvedeném převodu z barvy.

Dimage Z20 je kompatibilní s tiskovým standardem PictBridge pro přímý tisk rovnou z fotoaparátu bez nutnosti použití počítače.

Tlačítku pro nastavení režimu činnosti blesku lze přiřadit ovládání dalších funkcí a zvýšit pohodlí ovládání přístroje. To znamená, že pro změnu určitého nastavení, např. režimu záznamu, vyvážení bílé, režimu zaostřování, barevného režimu nebo citlivosti, můžete místo procházení nabídkami na zobrazovači LCD použít tlačítko pro nastavení režimu činnosti blesku.

Energii dodávají 4ks tužkových baterií nebo akumulátorů. Pro test jsem používal dvě sady nabíjecích akumulátorů, jedny s kapacitou 1600 mAh a druhé 1800 mAh. Výdrž byla cca 6 až 7 plných 64 MB karet což odpovídá asi 250 snímkům. Těžko říci, jestli to je dost či málo, ale osobně doporučuji mít u sebe náhradní sadu a používat baterie o vyšší kapacitě. Také záleží na používání fotoaparátu, protože mezi dva největší odběratele energie patří LCD displej a blesk.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Karel Omes
    Karel Omes
    Autor
    24.07.2005 20:44

    Z řada je hodně poruchová....
    to je pekna pitomost... vic k tomu nemam co rici..

  • Karel Omes
    Karel Omes
    Autor
    24.07.2005 20:51

    snad je n to že Z-tková řada není o nic víc poruchová jak jiné značky nebo typy...
    při pohledu na tu fotku 30x40 si mohu jen osobně říci že to řekl hlupák.. ať se na mě zlobí kdo chce...

  • Neta
    Neta
    26.07.2005 00:47

    To je dobře, že to, že je Z řada poruchová popíráte. Aspoň už tak nějak vim do čeho jdu. Jenom bych se chtěl ještě zeptat, jestli mi někdo poradí, zda si mám tu tisícovku připlatit a koupit Z20, nebo ji ušetřit a koupit Z10

  • Karel Omes
    Karel Omes
    Autor
    26.07.2005 10:00

    Z10 je pouze 3,2MPix a každá neostrost, chyba kompozice a podobně se velmi těžko opravují, u 5MPix je to rozhodně lepší...

  • johny5
    johny5
    17.08.2005 22:20

    ehmm... měl bych dotaz: viděl někdy čárlí dobrou černobílou fotografii?
    Protože ani já "jsem netušil že s digikompaktem 5Mpix ze základní rodinné řady půjde udělat výstavní fotografie..."
    Ale jo, jako vtip je to docela působivé:)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (11)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram