Test digitálního fotoaparátu Fuji FinePix F10

Je nový kompakt od Fuji pouze digitálním šperkem nebo má navíc? Pokusme se na něj podívat detailněji a odpovědět na tuto i další možné otázky v následujícím testu, ke kterénu nám aparát zapůjčila firma Fuji.

Na první pohled

Pohled zpředu Horní strana

Přestože je kompaktem a menších rozměrů (92×58,2×27,3 mm, hmotnost 155 g.) nepůsobí vůbec laciným dojmem. Tento dojem umocňuje z větší části kovové tělo, doplněné plastem. Drží se celkem pohodlně, i když jako kompakt této velikosti sluší spíše dámským rukám. Ergonomie nebyla zřejmě hlavním cílem vývojářů – pohodlnému držení napomáhá pouze masivnější úchop na pravé straně aparátu. Na přední straně je místo na výsuvný objektiv vpravo nad ním blesk, pomocné AF světlo a dioda samospouště. Na horní hraně nalezneme spoušť s voličem režimů a hlavní vypínač. Zadní strana poněkud překvapí. Kdo by hledal hledáček, bude hledat marně. Prostě tam není a místo něj zadní straně „vládne“ obrovský LCD displej. Podle mne to naznačuje směr vývoje kompaktních možná i digitálních fotoaparátů vůbec. LCD (polysilikonový TFT) monitor má uhlopříčku celých 6,3 cm (2,5 palce) a rozlišení 115 000 pixelů, se 100% pokrytím. Obraz na monitoru je jasný a zřetelný ve všech situacích, dokonce i za ostrého světla.

Zadní strana

Vpravo nahoře je kolébkový ovladač zoomu, pod ním mělké vybrání pro snadnější ovládání. Pod tím jsou vedle sebe dvě tlačítka. Nalevo tlačítko pro přehrávání snímků, vpravo standardní tlačítko režimu Photo (tzv. „F“). Jeho funkce je podobná jako u jiných modelů značky Fuji: nastavuje se s ním rozlišení, citlivost a nastavení barevného režimu). Pod těmito tlačítky je multifunkční kruhový ovladač, srdce ovládání celého aparátu. Vnějším kruhem máme možnost měnit nastavení režimu blesku, zapnout a vypnout makro režim, nastavit samospoušť. Umožňuje také okamžité mazání snímků. Vnitřní ovladač umožňuje vstup do menu. Jeho zmáčknutím se vnější ovládací kruh změní na čtyřsměrný ovladač pro pohyb v menu. Zbývá už jen tlačítko DISP/BACK, kterým při snímání měníme zobrazení informací na LCD monitoru, v režimu prohlížení je možné jej využít jako reverzní tlačítko. Na spodní straně si povšimneme kromě reproduktoru, závitu (plastového) na stativový šroub především slotu na paměťovou kartu (xD-Picture CardTM) a masivního uzávěru baterie. Pokud se baterie týká, tento model využívá Li-Ion bateriového bloku a během mého testování mne udivila svou nezdolností. Ačkoliv počasí nebylo právě nejpříznivější, vydržela exponovat 400 snímků, z toho odhadem 1/3 za použití blesku. To je opravdu úctyhodný výkon.

Co umí (a co ne)

Technický pokrok nezastavíme, ani nechceme, tím méně u digitálních fotoaparátů. Zatímco před 3 roky bylo rozlišení 2 MPix maximum, dnes je 6 skoro povinností. Použitý snímač SuperCCD HR má 6,63 MPix, efektivní rozlišení 6,3 MPix a velikost 1/1,7 palce. Snímky lze tedy tvořit až do velikosti 2848×2136 Pix. Naprostým „špekem“ na který leckdo skočí, ale nespálí se je rozsah ISO: spodní hodnotou je 80, kterou lze zvyšovat na 100, 200, 400, 800 a 1600!!! Testovací snímky přikládám a mohu s čistým srdcem prohlásit, že jsem nevěřil svým očím. Co se vývojářům od Fuji poněkud vymklo z ruky u EVF zrcadlovky S5500 je u tohoto modelu dovedeno k velké preciznosti. Šum lze s jistotou prokázat až u ISO 1600 a to je ještě velmi přiškrcený, patrný zejména v nejtmavších částech snímku. To je dle mého názoru hodně povedené.

Šum (R) ISO 1600 (R)
ISO 1600 (R)

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Pavel Vabrousek
  Pavel Vabrousek
  20.06.2005 08:37

  Tak ted uz je jen treba, aby tento cip Fuji zapracoval do nejake EVF "zrcadlovky" typu S7000 a dal tomu rozumnou cenu a skutecne zrcadlovky konecne pociti konkurenci zdola...

 • poutník
  poutník
  20.06.2005 08:48

  Me by spise zajimal test modelu FUJI E550. Ma stejny cip jako F10, objektiv je o neco sirokouhlejsi, zacina na 32,5 a manualne lze nastavovat prakticky vse. Za vyhodu osobne povazuji i napajeni AA clanky.

 • Michal Kadlec
  Michal Kadlec
  20.06.2005 13:42

  Bohužel, E550 má starší generaci čipu - max. ISO 800 a šumí trochu víc, to je ale u F10 vykoupeno brutální NR , při ISO 1600 je ztráta kresby dost velká. Ovšem na tak malej čip je to i tak sqělej výsledek.

 • Radek Fišer 1
  Radek Fišer 1
  Autor
  20.06.2005 14:06

  souhlasím s Kadlosem, že ztráta kresby, především ve středních tónech je markantní, ovšem, když si vezmeme, že ilustrační foto je pořízeno na vzdálenost cca 60 m a v úhlu a SPZky jsou výborně čitelné....na druhou stranu, kdo bude fotit na 1600 ISO? Leda špion (mírně přeháním:-)

 • hs
  hs
  15.07.2005 07:48

  no pokud chcete vědět kdy se dá využít ISO 1600 tak koukněte na samply zde - http://www.dpreview.com/gallery/?gallery=fujifilmf10_samples/

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (5)

Tisknout článek

Tip na článek

Doporučujeme: Nejlepší širokáče pro zrcadlovky
Doporučujeme: Nejlepší širokáče pro zrcadlovky

Ši­ro­ko­úhlé ob­jek­tivy ne­boli ši­ro­káče jsou mezi fo­to­grafy ob­lí­bené, ale ne vždy je snadné se mezi nimi vy­znat. Proto při­ná­šíme pře­hled nej­lep­ších ši­ro­ko­úh­lých ob­jek­tivů pro Ni­kon a Ca­non.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace