Test fotoaparátu Nikon D70s

20.dubna letošního roku, představil Nikon novou verzi velmi populární digitální zrcadlovky D70, která nese označení D70s. Jistě si mnoho uživatelů a zájemců o digitální techniku položí otázku, jak moc se nová verze liší od té původní a jakým směrem se celkově bude vyvíjet nabídka digitálních zrcadlovek této značky. O tom všem se dočtete v následujícím článku.

Úvod – troška teorie

Nikon D70s

V roce 2004 zaznamenal Nikon D70 velký obchodní úspěch a stal jednou z vůbec nejprodávanějších digitálních zrcadlovek na trhu. Pro rok 2005 se tak objevila inovovaná verze s označením D70s. Kdo by očekával výraznější vylepšení a modernizaci, nebo spíše skutečně nový model, ten bude asi zklamán. Rozdílů mezi oběma verzemi totiž není mnoho, i když jsou jistě zajímavé a pro nové uživatele budou přínosem. Menší počet změn oproti původnímu modelu má i jednu podstatnou výhodu. Znamená totiž také minimalizaci nákladů na změnu ve výrobním procesu, což se jistě příznivě projeví v budoucím cenovém vývoji. Již u prvního modelu D70 se velmi příznivě projevil více jak jeden milion (!) celosvětově prodaných kusů. Původní cena v průběhu prodeje značně poklesla až na současnou (05/2005) velmi příjemnou úroveň pod 30.000,– Kč včetně DPH za set se značně povedeným a oblíbeným objektivem AF-S DX Nikkor 18–70mm f/3,5–4,5 G IF-ED, který patří mezi nejsilnější zbraně Nikonu v této kategorii. U modernizované verze D70s se tak dá časem očekávat podobný, možná ještě příznivější průběh vývoje cen.

Nikon D70s shora LCD monitor

Hodně se také spekulovalo o možnosti navýšení rozlišení snímače na 8 či více Mpix (jako tomu bylo u konkurenčního Canonu 300D a jeho nástupci 350D) a doplnění o další užitečné funkce, jako je třeba předsklopení zrcadla či vysokorychlostní synchronizace s externím bleskem, případně možnost doplnění aparátu o vertikální battery pack. Tato vylepšení si však Nikon asi ponechává až pro skutečného nástupce a ne jen pro modernizovanou verzi. Velmi pravděpodobné také je, že tyto možnosti najdeme u některého poloprofesionálního modelu, který časem jistě dříve či později zaplní současnou značnou mezeru ve stávající modelové řadě přístrojů mezi aparátem D70s a vlajkovou lodí D2X.

Boční pohled Boční pohled

Inovace D70s oproti původní D70

Vraťme se ale z oblasti teoretických úvah na pevnou zem a podívejme se reálně na to podstatné, co nový Nikon D70s přináší oproti původní verzi D70. Asi nejviditelnější změnou je zvětšení LCD monitoru na zadní stěně aparátu. Stávající 1,8“ monitor nahradil nový o velikosti 2“. Rozlišení sice zůstalo na stejné úrovni (130.000 obrazových bodů), ale zvětšení plochy je přece jen patrné a při běžné práci velmi příjemné. Nezměnily se pouze rozměry tohoto monitoru, jiná je samozřejmě i jeho krytka (součást dodávky) a změněn je také celkový design menu. To je teď graficky propracovanější a celkově působí přehledněji. Samotný LCD monitor a design menu je zřetelný na ukázkových snímcích č.3 a 6.

2" LCD monitor

Další vylepšení je sice na první pohled neviditelné, avšak poměrně důležité a podstatné. Je jím rozšíření úhlu, který vykrývá svým světlem vestavěný blesk. Původní vestavěný blesk na D70 svým zábleskem vykrýval pouze úhel záběru, odpovídající úhlu záběru objektivu s ohniskovou vzdáleností 20 mm. Nejpoužívanějším objektivem pro D70 je však objektiv AF-S DX Nikkor 18–70mm f/3,5–4,5 G IF-ED, který má na širším konci rozsahu zoomu o 2 mm méně. V některých situacích tak mohlo dojít k vinětaci – při použití kombinace tohoto ohniska 18mm a vestavěného blesku. Vestavěný blesk nového modelu D70s však už tuto nevýhodu eliminuje a jeho vyzařovací úhel je přizpůsoben objektivu s ohniskovou vzdáleností 18mm. Směrné číslo 15 (při nejnižší citlivosti ISO 200) v režimu i-TTL a 17 při manuálně nastaveném plném záblesku zůstalo zachováno. Vyklopený vestavěný blesk je na ukázce č.7.

Vyklopený blesk

Další viditelnou změnou je, že na levé straně přístroje přibyl nahoře další konektor (ukázkový snímek č.4). Ten je určen pro volitelnou (není součástí dodávky) kabelovou spoušť MC-DC1. Obě verze sice umožňují také použití volitelného (není součástí dodávky) bezdrátového IR dálkového ovládání, které je velmi pohodlné a praktické. Kabelová spoušť má své výhody, zejména s ohledem na to, že při ovládání IR ovladačem se tento musí nacházet před aparátem. Kabelová spoušť si tak jistě také najde své příznivce, i když podle mne by možná bylo přece jen praktičtější ponechat ovládání pouze bezdrátovým IR ovladačem a nový aparát jen doplnit o další přijímací čidlo na zadní stěně. Přístroj by se tak dal ovládat ze všech stran jediným a navíc bezdrátovým ovladačem, přičemž realizace ještě jednoho čidla by možná byla i levnější, než přidání dalšího konektoru. Nová kabelová spoušť MC-DC1 je na ukázce č.8.

Kabelová spoušť

Drobnou mechanickou slabinou D70 bylo provedení gumové očnice hledáčku (DK-16). Ta byla realizována pouze gumovým výliskem navlečeným na sáňky pro příslušenství hledáčku. Často se tak stávalo, že očnice z těla spadla, například při drobném zachycení při vytahování aparátu z brašny a podobně. Nová očnice (DK-20) je již mnohem lépe vyřešena, je realizována jako dvoudílná a zasouvá se do sáněk stejně jako třeba krytka hledáčku. Tím je zcela zamezeno jejímu náhodnému spadnutí a i okraj očnice je o poznání mohutnější a lépe tak brání vniku nežádoucího světla. Nový tvar této očnice je docela dobře patrný při pohledu na aparát shora, viz. ukázkový snímek č.9.

Pohled shora Baterie EN-EL3a

Už první verze D70 byla přímo vyhlášena extrémní výdrží baterie li-ion EN-EL3, která se osvědčila už v modelu D100 a která byla skutečně k neutahání. Vynikající výdrž a nízká spotřeba vyniká především právě při použití aparátu s objektivy typu AF-S, které mají při ostření podstatně nižší spotřebu než klasické AF objektivy. Přesto se výrobce rozhodl ještě navýšit kapacitu baterie a model D70s vybavil inovovanou baterií s označením EN-EL3a. Ta je v podstatě stejná jako ta předchozí a lze ji použít do všech tří aparátů (D100, D70 i do D70s), ale její kapacita byla zvýšena z 1400 mAh na 1500 mAh. A výdrž se opět potvrdila i v praxi. Aparát jsem měl zapůjčen na necelé dva týdny, v nichž jsem absolvoval jeden třídenní výlet a jeden kratší studiový workshop. Obě akce se vyznačovaly poměrně intenzivním fotografováním a přesto jsem po celou dobu vystačil na jedno jediné nabití baterie.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Martin Kozák
    Martin Kozák
    31.05.2005 16:16

    S předsklopením a s měřením se starými skly souhlasím.

  • Martin Kozák
    Martin Kozák
    31.05.2005 16:24

    Michal: třeba tadyhle bych si s ISO 200 ani neškrtl (omlouvám se za kompresi, to ten systém, ne já)
    http://mk.rajce.net/Rallye_Krumlov/

  • Martin Kozák
    Martin Kozák
    31.05.2005 16:27

    A ostrost dostala taky na zadek :( Ale exif tam je :)

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    31.05.2005 16:31

    Martin: Ne, ne - konkretne u Sigmy je to v konvertoru i objektivu. Starsi verze 100-300 i 50-500 a konvertoru to umely v pohode, ty novejsi to neumi (optika je pritom stejna). O svetelnost pritom nejde - to samy ohnisko s tim samym konvertorem ale jineho vyrobce nema problem na tom samem tele aparatu. Treba Nikon 300/4 + Nikon x2,0 na D70 slape ale Sigma 100-300/4 + Sigma x2,0 ani omylem ....

  • Martin Kozák
    Martin Kozák
    31.05.2005 16:35

    Kapsa: aha, ale na Canonech (kromě 1D) ostří jen sklo se světelností aspoň f5.6, takže tam je to jedno, co je v konvertoru zakázané.

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    31.05.2005 16:40

    Pekny foto a verim, ze tady by jsi se asi tezko vesel ale je to resitelne treba polarizakem v neucinne poloze ci sedym neutralem. A jak uz jsem rekl Radikovy, taky bych byl radsi, kdyby to D70 umela ....

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    31.05.2005 16:46

    Martin: Ne, ne - prave treba na zminenem 150/2,8 + x2,0 mas vylednou clonu f 5,6 a stejne ti to nepojede ani na Canonu, protoze je to proste elektronicky bloknute. Ale jsem presvdcen, ze kdyby jsi vzal ten samy objektiv ale konvertor Canon (ci jakykoli jiny), tak to pojede. Ale to jsem jeste nezkousel ....

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    31.05.2005 16:50

    Naopak Nikon ma dost nepresne napsany katalog, protoze podle textu je zrejme, ze treba prave 300/4 sice lze pouzit s konvertorem x2,0 ale bez AF - v praxi ale jede i AF (i kdyz trosku pomaleji) prestoze vysledna clona je vyssi nez minimum (stejne jako u Canonu) f 5,6.

  • Martin Kozák
    Martin Kozák
    31.05.2005 16:55

    Mcihal: o pár příspěvků výše jsem psal, že Sigma 150/2.8 macro je výjimka :) Jinak s TC Canon to taky nepojede, ten na něj totiž nepůjde nasadit.

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    31.05.2005 17:10

    Martin: Já vím - ale je to výjímka právě proto, že je to prostě jen elektronicky bloknuté, stejně jako u 100-300/4 + x2,0, které by nejen Canon zvládal i s AF ale přesto to nejde. Nevím zda jde nebo nejde nasadit na Canoní konvertor ale třeba s Kenkem by to mělo fungovat - sice jsem to nezkoušel ale jsem si téměř jist, protože třeba právě Kenko x2,0 garantuje AF i u objektivů s f/4 bez ohledu na tělo ....

  • Martin Kozák
    Martin Kozák
    31.05.2005 17:23

    Michal: Kenko konvertory se vůbec chovají podivně :) Na mém těle Kenko 2x se SIgmou 70-200 neostřil. Canon TC nejde nasadit na jiné než Lkové sklo a to ještě ne na všechny kvůli gumovému těsnění.

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    31.05.2005 17:27

    Martin: Aha ! Tak to jsem fakt nevedel - myslel jsem, ze jdou pouzit v podstate na cokoli .... Jednou jsem ale zkousel Canon 400/2,8 L + ctyri Canon x2,0 konvertory na EOS 1D. Byla to docela legranda .... ;o)))

  • Martin Kozák
    Martin Kozák
    31.05.2005 17:29

    Michal: To věřím :) Foto by nebylo? Mně stačilo si vyzkoušet holý 400/2.8L IS a byl jsem z toho hotový ještě týden :)

  • Ondřej Prosický
    Ondřej Prosický
    31.05.2005 18:14

    Kapsa:
    Tu fotku s "Canon 400/2,8 L + ctyri Canon x2,0 konvertory na EOS 1D" mam (moc Ti to tam slusi...), bylo to kdysi u Rosti Stacha, ctyri TC 2x to sice nabyly, ale bylo jich tam HODNE, vystup z toho (portret kormorana) na Rosta. Fotku jak ta obluda (objetiv) vypadala mohu dat vecer na web :-)

    Muj Canon 400/5,6 jede s TC Kenko docela slusne, s TC Sigma a Canon si AF neskrtne... :-(
    Moc to u Canonu a Nikonu nechapu!
    Ondra P.

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    31.05.2005 18:22

    Martin: Fotku mam v Galerii, viz :
    http://www.fotoaparat.cz/index.php?r=25&gal=photo&rp=31257

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    31.05.2005 18:25

    Ondra: Ja to u Nikonu chapu - jen to maji v prospektech blbe popsany a vysvetleny. Napriklad 300/4 + x2,0 jede i s AF, i kdyz by podle propektu jet spise nemel ....

  • Martin Kozák
    Martin Kozák
    01.06.2005 08:17

    Je vidět, že ani tak špičkové sklo jako 400/2.8 není stavěno na čtyři telekonvertory :)

  • Martin Kozák
    Martin Kozák
    01.06.2005 08:17

    Michal: a díky za foto

  • PHiLiPZ
    PHiLiPZ
    14.06.2005 17:26

    Ako je to s tym pokrytim vstavaneho blesku?
    "Nejpoužívanějším objektivem pro D70 je však objektiv AF-S DX Nikkor 18-70mm f/3,5-4,5 G IF-ED, který má na širším konci rozsahu zoomu o 2 mm méně."
    Myslel som, ze DX format snimacov robi z 18-70 realnych 27-105, teda x1.5
    Na to, aby blesk snimok nepokryl by bolo treba 13mm ohniskovu vzdialnost, alebo som to nepochopil spravne?

    Drotenna spust - je asi najvacsou vyhodou oproti D70 (ocnica je tiez fajn, ale da sa dokupit). Infra prijimac sa po 15 min bez aktivity (fotky) vypne. Okrem toho je vraj dost malo citlivy, takze treba velmi presne mierit (ale toto som netestoval).

    Nevsimol som si nikde napisane, ze D70s podporuje USB2 plnou rychlostou, na rozdiel od D70, ktora je "USB2 kompatibilna" = bezi na rychlosti USB1.1.

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    15.06.2005 10:39

    PHiLiPZ: Je to jednoduche, D70 proste ma vyzarovaci uhel blesku jako 20mm objektiv, tedy jeste x1,5, takze jako 30mm ekvivalent. Nova D70s ma jako 18mm objektiv, tedy jako 27mm ekvivalent.
    Ja to zkousel a dosah je ve vetsine situaci jeste podstatne vetsi, nez se pise v manualu, takze je to opravdu jen "vraj". Jinak po 15 minutach se fakt vypne (daji se nastavit ruzne prodlevy a 15 minut je maximum) ale podle mne by bylo lepsi pridat jeste jedno cidlo dozadu a SW jeste prodlouzit interval vypnuti - vyslo by to levneji a bylo by to porad pohodlnejsi, jak tahat kabel ....
    USB rozhrani je stejne jako u predchoziho modelu.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (51)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram