Test fotoaparátu Nikon D70s

20.dubna letošního roku, představil Nikon novou verzi velmi populární digitální zrcadlovky D70, která nese označení D70s. Jistě si mnoho uživatelů a zájemců o digitální techniku položí otázku, jak moc se nová verze liší od té původní a jakým směrem se celkově bude vyvíjet nabídka digitálních zrcadlovek této značky. O tom všem se dočtete v následujícím článku.

Úvod – troška teorie

Nikon D70s

V roce 2004 zaznamenal Nikon D70 velký obchodní úspěch a stal jednou z vůbec nejprodávanějších digitálních zrcadlovek na trhu. Pro rok 2005 se tak objevila inovovaná verze s označením D70s. Kdo by očekával výraznější vylepšení a modernizaci, nebo spíše skutečně nový model, ten bude asi zklamán. Rozdílů mezi oběma verzemi totiž není mnoho, i když jsou jistě zajímavé a pro nové uživatele budou přínosem. Menší počet změn oproti původnímu modelu má i jednu podstatnou výhodu. Znamená totiž také minimalizaci nákladů na změnu ve výrobním procesu, což se jistě příznivě projeví v budoucím cenovém vývoji. Již u prvního modelu D70 se velmi příznivě projevil více jak jeden milion (!) celosvětově prodaných kusů. Původní cena v průběhu prodeje značně poklesla až na současnou (05/2005) velmi příjemnou úroveň pod 30.000,– Kč včetně DPH za set se značně povedeným a oblíbeným objektivem AF-S DX Nikkor 18–70mm f/3,5–4,5 G IF-ED, který patří mezi nejsilnější zbraně Nikonu v této kategorii. U modernizované verze D70s se tak dá časem očekávat podobný, možná ještě příznivější průběh vývoje cen.

Nikon D70s shora LCD monitor

Hodně se také spekulovalo o možnosti navýšení rozlišení snímače na 8 či více Mpix (jako tomu bylo u konkurenčního Canonu 300D a jeho nástupci 350D) a doplnění o další užitečné funkce, jako je třeba předsklopení zrcadla či vysokorychlostní synchronizace s externím bleskem, případně možnost doplnění aparátu o vertikální battery pack. Tato vylepšení si však Nikon asi ponechává až pro skutečného nástupce a ne jen pro modernizovanou verzi. Velmi pravděpodobné také je, že tyto možnosti najdeme u některého poloprofesionálního modelu, který časem jistě dříve či později zaplní současnou značnou mezeru ve stávající modelové řadě přístrojů mezi aparátem D70s a vlajkovou lodí D2X.

Boční pohled Boční pohled

Inovace D70s oproti původní D70

Vraťme se ale z oblasti teoretických úvah na pevnou zem a podívejme se reálně na to podstatné, co nový Nikon D70s přináší oproti původní verzi D70. Asi nejviditelnější změnou je zvětšení LCD monitoru na zadní stěně aparátu. Stávající 1,8“ monitor nahradil nový o velikosti 2“. Rozlišení sice zůstalo na stejné úrovni (130.000 obrazových bodů), ale zvětšení plochy je přece jen patrné a při běžné práci velmi příjemné. Nezměnily se pouze rozměry tohoto monitoru, jiná je samozřejmě i jeho krytka (součást dodávky) a změněn je také celkový design menu. To je teď graficky propracovanější a celkově působí přehledněji. Samotný LCD monitor a design menu je zřetelný na ukázkových snímcích č.3 a 6.

2" LCD monitor

Další vylepšení je sice na první pohled neviditelné, avšak poměrně důležité a podstatné. Je jím rozšíření úhlu, který vykrývá svým světlem vestavěný blesk. Původní vestavěný blesk na D70 svým zábleskem vykrýval pouze úhel záběru, odpovídající úhlu záběru objektivu s ohniskovou vzdáleností 20 mm. Nejpoužívanějším objektivem pro D70 je však objektiv AF-S DX Nikkor 18–70mm f/3,5–4,5 G IF-ED, který má na širším konci rozsahu zoomu o 2 mm méně. V některých situacích tak mohlo dojít k vinětaci – při použití kombinace tohoto ohniska 18mm a vestavěného blesku. Vestavěný blesk nového modelu D70s však už tuto nevýhodu eliminuje a jeho vyzařovací úhel je přizpůsoben objektivu s ohniskovou vzdáleností 18mm. Směrné číslo 15 (při nejnižší citlivosti ISO 200) v režimu i-TTL a 17 při manuálně nastaveném plném záblesku zůstalo zachováno. Vyklopený vestavěný blesk je na ukázce č.7.

Vyklopený blesk

Další viditelnou změnou je, že na levé straně přístroje přibyl nahoře další konektor (ukázkový snímek č.4). Ten je určen pro volitelnou (není součástí dodávky) kabelovou spoušť MC-DC1. Obě verze sice umožňují také použití volitelného (není součástí dodávky) bezdrátového IR dálkového ovládání, které je velmi pohodlné a praktické. Kabelová spoušť má své výhody, zejména s ohledem na to, že při ovládání IR ovladačem se tento musí nacházet před aparátem. Kabelová spoušť si tak jistě také najde své příznivce, i když podle mne by možná bylo přece jen praktičtější ponechat ovládání pouze bezdrátovým IR ovladačem a nový aparát jen doplnit o další přijímací čidlo na zadní stěně. Přístroj by se tak dal ovládat ze všech stran jediným a navíc bezdrátovým ovladačem, přičemž realizace ještě jednoho čidla by možná byla i levnější, než přidání dalšího konektoru. Nová kabelová spoušť MC-DC1 je na ukázce č.8.

Kabelová spoušť

Drobnou mechanickou slabinou D70 bylo provedení gumové očnice hledáčku (DK-16). Ta byla realizována pouze gumovým výliskem navlečeným na sáňky pro příslušenství hledáčku. Často se tak stávalo, že očnice z těla spadla, například při drobném zachycení při vytahování aparátu z brašny a podobně. Nová očnice (DK-20) je již mnohem lépe vyřešena, je realizována jako dvoudílná a zasouvá se do sáněk stejně jako třeba krytka hledáčku. Tím je zcela zamezeno jejímu náhodnému spadnutí a i okraj očnice je o poznání mohutnější a lépe tak brání vniku nežádoucího světla. Nový tvar této očnice je docela dobře patrný při pohledu na aparát shora, viz. ukázkový snímek č.9.

Pohled shora Baterie EN-EL3a

Už první verze D70 byla přímo vyhlášena extrémní výdrží baterie li-ion EN-EL3, která se osvědčila už v modelu D100 a která byla skutečně k neutahání. Vynikající výdrž a nízká spotřeba vyniká především právě při použití aparátu s objektivy typu AF-S, které mají při ostření podstatně nižší spotřebu než klasické AF objektivy. Přesto se výrobce rozhodl ještě navýšit kapacitu baterie a model D70s vybavil inovovanou baterií s označením EN-EL3a. Ta je v podstatě stejná jako ta předchozí a lze ji použít do všech tří aparátů (D100, D70 i do D70s), ale její kapacita byla zvýšena z 1400 mAh na 1500 mAh. A výdrž se opět potvrdila i v praxi. Aparát jsem měl zapůjčen na necelé dva týdny, v nichž jsem absolvoval jeden třídenní výlet a jeden kratší studiový workshop. Obě akce se vyznačovaly poměrně intenzivním fotografováním a přesto jsem po celou dobu vystačil na jedno jediné nabití baterie.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Peter Martinovič pepem_sk
  Peter Martinovič pepem_sk
  20.06.2005 12:32

  co mi vadi na d70 je nemoznost vytvarat si vlastne uzivatelske profily. ak sa pri premenlivych podmnienkach vyzaduje rychle prepinanie medzi sadou nastaveni napr. blesk + nizke iso + nejaka wb vs. bez blesku + vysoke iso + ina farebnost, tak je to dooost obtiazna uloha a uplne zbytocne to komplikuje zivot. holt marketingove oddelenie vedelo co robi.

  pri d70s resp. d50 to asi nepridali ze ?

 • Michal Kupsa
  Michal Kupsa
  Autor
  08.07.2005 15:55

  pepem_sk: Ne, tahle funkce tam neni ....

 • Karel Funda
  Karel Funda
  25.08.2005 14:55

  Mozna to tady uz nekdo psal, ale ISO 200 ma chip kvuli sve velikosti a tudiz ma vetsi citlivost sam o sobe (vetsi bunky), ma dokonce vetsi chip nez 350D a ten ma 8Mpix.

 • Radovan Šrámek
  Radovan Šrámek
  08.01.2006 13:41

  Hele, řekněte mi objektivně jen jeho zápory. Klady už mám. Zvažuji jeho koupi. Dík

 • KvalitFoto
  KvalitFoto
  11.11.2006 19:40

  Tady jsem našel pár fotek z D70s - je vidět, že je to opravdu velmi dobrý fotoaparát i pro profíky:
  www.kvalitnim-fotografem.phorum.cz

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (51)

Tisknout článek

Tip na článek

Aktuální FotoSoutěže Galerie FotoAparát.cz
Aktuální FotoSoutěže Galerie FotoAparát.cz

Každý mě­síc se mů­žete zú­čast­nit ně­ko­lika sou­těží v naší ga­le­rii. Každá má při­tom trošku jiná pra­vi­dla, sou­těž Okem Pro­fe­si­o­nála hod­notí zku­šený fo­to­graf, o ví­tě­zích dvou­mě­síční sou­těže roz­ho­du­jete sami svým bo­do­vým hod­no­ce­ním a Téma dne si ur­ču­jete sami a má uni­kátně pouze slovní hod­no­cení.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram