Test profesionální digitální zrcadlovky Nikon D2X

Již na loňském veletrhu PhotoKina v německém Kolíně nad Rýnem byla k vidění nová vlajková loď značky Nikon na poli digitálních fotoaparátů - profesionální digitální zrcadlovka s označením D2X. Oficiálně byla představena už i v České republice na listopadové tiskové konferenci. K vidění však zatím byly pouze předprodukční vzorky. Nyní je konečně k dispozici i finální verze, která se již objevuje i na pultech obchodů a redakce FotoAparát.cz vám tak může přinést obvyklý redakční test.

Objektivy

AF-S DX Nikkor 17-55mm

Jak už bylo řečeno, Nikon staví celou svou produkci digitálních zrcadlovek na čipech o rozměrech formátu APS-S, které označuje zkratkou DX. Tomuto formátu je přizpůsobena i série objektivů, označovaná taktéž písmeny DX. Jedná se především o superširokoúhlé, širokoúhlé a základní objektivy, které rozsahem svých ohniskových vzdáleností v podstatě nahrazují nejoblíbenější ohniska, na která jsme byli zvyklí z kinofilmových přístrojů. Tyto objektivy však samozřejmě nelze použít pro přístroje na kinofilm. Jejich výhodou pro digitální zrcadlovky je také optická konstrukce, kde je kladen důraz na to, aby světlo z objektivu dopadalo na čip co možná nejvíce kolmo a tím zvýšilo kvalitu kresby především v okrajových částech obrazu. Pro většinu testovacích snímků jsem použil objektiv stejné kategorie jako samotné tělo – a sice vysoce světelný profesionální zoom objektiv AF-S DX Nikkor 17–55mm f/2,8 G IF-ED, který je zachycen na ukázkovém obrázku. Objektiv je špičkové mechanické konstrukce, odpovídající odolnosti těla. Jeho optická soustava je složena ze 14 čoček, přičemž 3 z nich mají asférický tvar a další 3 jsou vyrobeny ze speciálního nízkorozptylového ED skla. Je vybaven kruhovým ultrazvukovým motorem, systémem vnitřního ostření a bajonetovou tvarovanou sluneční clonou.

V průběhu praktického testu v terénu se objektiv skutečně velmi dobře osvědčil. Ocenil jsem nejen výbornou kresbu, vysokou světelnost a skutečně mimořádně rychlý autofokus, ale i jeho mechanické provedení. Při pořizování nočních testovacích snímků mne totiž zastihl nečekaný déšť. Velmi slušně jsem promokl a se mnou i tělo se zmíněným objektivem, které jsem neměl v náhlém přívalu čím chránit. Přesto vše fungovalo dál zcela bez problémů a nedošlo dokonce ani k zamlžení čoček.

AF-S DX Nikkor 18-70mm

Uživatelům, kteří nevyžadují vysokou světelnost základního objektivu, jistě dobře poslouží i o něco méně světelný základní zoom AF-S DX Nikkor 18–70mm f/3,5–4,5 G IF-ED. Ten se sice profesionálnímu modelu nevyrovná nejen světelností, ale i mechanickým provedením. To je sice také poměrně slušné (včetně gumového těsnění kolem bajonetu), ale je již mnohem více tvořeno plastovými díly. Rychlostí autofokusu i kresbou je však i tento objektiv na vysoké úrovni a navíc při podstatně nižší ceně. Zmíněný objektiv je také na ukázkovém obrázku.

Za zmínku stojí i objektiv typu rybí oko, který zatím jako jediný na světě dokáže vykreslit plný obrazový úhel 180° na úhlopříčce i na formátu čipu APS-C s typickým sférickým zakulacením. Jeho možnosti lze navíc značně rozšířit doplňkovým softwarem Nikon Capture, kterým je možno snímek uložený ve formátu RAW transformovat na sféricky nezkreslený záběr, který výsledkem odpovídá přibližně úhlu záběru 17mm kinofilmového ekvivalentu.

AF DX Nikkor 10,5mm Rybí oko

Podívejme se na několik ukázkových snímků. Jako první je spíše pro zajímavost ukázka, na které je snímek pořízený právě zmíněným rybím okem AF DX Nikkor 10,5mm f/2,8 G ED. Nastavení aparátu bylo na A (priorita clony) a clonu f 5,6 při času 1/160 vteřiny a citlivosti ISO 100. Snímek je možné stáhnout v plném rozlišení (velikost cca 6 MB). Nás ale budou více zajímat snímky pořízené základním objektivem AF-S DX Nikkor 17–55mm f/2,8 G IF-ED, který je určen pro tuto třídu fotoaparátů. První ukázkou je snímek, který je také možné stáhnout (velikost cca 7 MB) v plném rozlišení.

Snímek objektivem 17-55mm
100% výřez ze středové části 100% výřez z rohu

Pro ty, kteří nedisponují rychlým připojením jsem připravil pro lepší a rychlejší posouzení i obvyklé výřezy z původního snímku. První 100% a nijak neupravený výřez najdeme na dalším ukázkovém obrázku a je ze středové partie fotografie. Další ukázkou je snímek, který je tentokrát výřezem z rohu. Z obou ukázek je patrné, že kresba je vynikající jak ve středové, tak i v rohové části snímku. Pro potvrzení jsem pro jistotu připravil ještě druhou sérii snímků, kde je opět originál a 100% výřezy ze středu a z rohu.

Snímek objektivem 17-55mm
100% výřez ze středové části 100% výřez z rohu

Další ukázkou je snímek pořízený při minimální cloně f/2,8, kde je využita minimální hloubka ostrosti a pozadí je tak příjemně rozostřené a oddělené od hlavního motivu. Z ukázky je zřejmé, že hloubka ostrosti je skutečně minimální a také, že kresba je (jak bývá obvyklé) o něco měkčí než při zaclonění na vysoká clonová čísla, jako tomu bylo u předchozích ukázkových snímků. Přesto je však kresba ještě pořád velmi dobrá a vysoká světelnost objektivu se jistě uplatní v mnoha situacích. Pro lepší posouzení ostrosti kresby je zde opět 100% výřez, tentokrát (vzhledem k velmi nízké hloubce ostrosti) pouze ze středové části.

Snímek objektivem 17-55mm 100% výřez ze středové části

K otázce objektivů bych snad ještě dodal, že Nikon D2X je kromě objektivů DX i běžných autofokusových modelů také plně kompatibilní a 100% funkční (včetně měření expozice) se všemi ostatními objektivy s bajonetem Nikon F, včetně těch manuálních.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Martin Kozák
  Martin Kozák
  03.05.2005 12:46

  Kamarád měl v diplomce: "použijeme algoritmus, který je jednoduchý, ale přitom naprosto geniální." To byla první věta, kterou jsem mu při korekturách vyškrtl :)

 • Michal Kupsa
  Michal Kupsa
  Autor
  03.05.2005 13:11

  Martin: Ono to taky může znít jinak, když je to vytržené z kontextu ale mě se věta tvého kámoše celkem líbí, protože nejgeniálnější věci bývají ty nejjednodušší .... ;o))

 • Martin Kozák
  Martin Kozák
  03.05.2005 14:23

  Kapsa: Michale, on geniální byl (něco na generování čáry mezi dvěma body v počítačové grafice, myslím), jenže práce jako diplomka by se měly psát přece jen trochu neutrálně :) Třeba nesnáším u Neffa, když furt ve svých "recenzích" mele o "osmimegáči", "teleti" apod.

 • Dr. Balů Velitel osobní stráže a pivohospodář
  Dr. Balů Velitel osobní stráže a pivohospodář
  03.05.2005 14:41

  Michale ma ta obluda AI přenos packou nebo ne? Moje milované staré objektivky mi straší ve skříni...

 • Michal Kupsa
  Michal Kupsa
  Autor
  03.05.2005 15:25

  dr.Balu: Ano má i přenos páčkou pro Nikkory a pro objektivy které to nemají (třeba od P-Six přes redukci a podobně) se dá nastavavit ohnisko a minimální clona v menu - pak už je jen třeba nastavit stejnou clonu manuálně na objektivu a elektronicky ne těle ....

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (20)

Tisknout článek

Tip na článek

Aktuální FotoSoutěže Galerie FotoAparát.cz
Aktuální FotoSoutěže Galerie FotoAparát.cz

Každý mě­síc se mů­žete zú­čast­nit ně­ko­lika sou­těží v naší ga­le­rii. Každá má při­tom trošku jiná pra­vi­dla, sou­těž Okem Pro­fe­si­o­nála hod­notí zku­šený fo­to­graf, o ví­tě­zích dvou­mě­síční sou­těže roz­ho­du­jete sami svým bo­do­vým hod­no­ce­ním a Téma dne si ur­ču­jete sami a má uni­kátně pouze slovní hod­no­cení.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram