Test digitální zrcadlovky Canon EOS 350D

Jednou z nejzajímavějších novinek letošního veletrhu PMA je jistě nová digitální zrcadlovka Canon s označením EOS 350D, která je určena především náročným amatérským fotografům. V čem je vylepšena oproti předchozímu velmi úspěšnému a populárnímu modelu EOS 300D a jak se osvědčila při praktickém provozu, to se dozvíte v následujícím redakčním testu. Novinku Canon EOS 350D si přijďte prohlédnout v praxi - při fotografování modelek ve dnech 13. až 15. dubna na Interkameře 2005 ve Veletržním paláci v Praze 7 - Holešovicích v našem studiu FotoAparát.cz hned vedle České hospody.. FotoAparát.cz Vám stejně jako v případě Canon EOS 1Ds Mark II přináší jako první médium v České republice podrobný test nové zrcadlovky EOS 350D.

Úvod

Obrázek č. 1: Canon EOS 350D Obrázek č. 2: Canon EOS 350D zezadu

Konečně se přiblížila doba, kdy nabídka digitálních zrcadlovek začíná být dostatečně široká ve všech kategoriích a kdy také cenová hladina některých přístrojů začíná být dostupná i pro řadové české amatérské fotografy. Skutečně velkým přínosem v této oblasti je také nový fotoaparát Canon EOS 350D, který je vybaven širokou nabídkou funkcí a přitom si zachovává velmi příznivou cenu, která už dosáhla hladiny nejvyšší třídy kompaktních aparátů. Zakoupit jej lze i v cenově zvýhodněném setu se základním objektivem Canon EF-S 18–55mm f/3,5–5,6 II, u kterého koncové označení napovídá, že se jedná o druhou verzi předchozího objektivu. Pojďme ale již k samotnému testu.

Obrázek č. 3: Úchopová strana Obrázek č. 4: Levá strana

Tělo – mechanické provedení a ovládání

Mechanické provedení a design jsou velmi podobné jako u předchozího modelu EOS 300D. Novější 350D je však překvapivě ještě o něco menší a lehčí. Rozměry jsou 127×94×64mm při hmotnosti 540g. Srovnání rozměrů obou aparátů je zřejmé na ukázkovém snímku č.5.

Obrázek č. 5: Canon EOS 300D a 350D

Tělo má klasickou koncepci, obvyklou pro zrcadlovky s výměnnými objektivy a vyrábí se v černém a stříbrném provedení (podle informací z českého obchodního zastoupení se ale bude v ČR prodávat prozatím jen provedení v černé barvě). Použitým materiálem většiny celého těla je plast, pouze část vnitřního šasi je z ocelového plechu. Subjektivně bych ale řekl, že celkové provedení je kvalitnější a s lepší povrchovou úpravou než u předchozího modelu. Všechny důležité spojovací body (bajonet pro objektivy, stativový závit a botka blesku) jsou ale také kovové. Ergonomicky je tělo velmi povedené ale spíše pro drobnější ruce menších fotografů a především fotografek (zkoušel jsem ho nechat osahat na srazu našeho serveru v Brně a dámy si opravdu velmi pochvalovaly), urostlejším uživatelům už ale bude asi připadat přeci jen příliš malé a lehké. Celkovou velikost, hmotnost ale i vertikální úchop aparátu je však možné vylepšit přídavným bateriovým gripem BG-E3, který lze naplnit šesti tužkovými AA bateriemi nebo dvěma Li-ion bateriemi NB-2LH, které se jinak používají do těla aparátu bez gripu jednotlivě. Kromě úchopu se tak zlepší i kapacita zdroje a grip má navíc i vlastní vertikální spoušť a stativový závit. Samotný grip i jeho instalaci na fotoaparátu si můžete prohlédnout na ukázkách č.6 a 7.

Obrázek č. 6: Bateriový grip BG-E3 Obrázek č. 7: S vertikálním gripem

Také rozmístění ovládacích prvků je tradičně dobře vyřešeno s velkým ohledem na logiku, ergonomii a zvyklosti uživatelů zrcadlovek Canon. Všechny ovladače mají jasně rozeznatelné dorazy a jsou i dobře popsané obvyklými ikonkami. Horní straně vévodí vpravo velký otočný přepínač expozičních režimů, okolo nějž je umístěn i hlavní vypínač celého přístroje na (toto umístění vypínače na horní straně přístroje však nepovažuji za nejšťastnější). Uprostřed je vyskakovací vestavěný blesk a botka pro externí blesk (či jiné příslušenství). Vpředu je zase kolečko pro volbu hodnot v jednotlivých složkách a tlačítko spouště. Po stranách aparátu jsou vlevo gumovou krytkou dobře kryté konektory pro připojení kabeláže a vpravo dvířka slotu pro paměťové karty CompactFlash nebo disky Microdrive. Vespod je komora pro Li-ion baterii NB-2LH a stativový závit, který je v optické ose objektivu, pro snazší práci s panoramaty. Na přední straně je bajonet pro uchycení objektivů typu EF a EF-S se zajišťovacím tlačítkem. Dále je tu senzor pro příjem signálu z IR bezdrátového dálkového ovládání RC-1 nebo RC-5. Aparát lze ale ovládat i pomocí kabelové elektronické spouště RS-60E3.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • ea
    ea
    09.05.2005 08:40

    hm, ma tych 9% este nikdy nesklamalo :)

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    09.05.2005 10:57

    ea: To je sice mozne (zalezi taky na co to pouzivas a jak to umis vyuzit) ale faktem zustava, ze 350D ani 20D bodove mereni nema a ze 9% plochy je zcela nedostatecne na jakekoli presnejsi mereni. Chapu sice, ze mnoha uzivatelum to nemusi vadit ale na druhou stranu se dnes uz bodove mereni dava zcela bezne i do lacinych kompaktu ....

  • ea
    ea
    09.05.2005 19:39

    Kapsa: ked nastavim linkable AF point na stredny, chyta focus podla mojho nazoru menej ako 9% (stredny kruzok)

  • Ivan Mikšík
    Ivan Mikšík
    09.05.2005 20:26

    Mám Canon, jsem spokojen, v 99% mně 9% také stačí, ale samozřejmě "bodové" něření to není (ať použijeme definici velikosti bodu jakou chceme). Škoda, mám ale dojem, že nejspíše z nějakých techn. důvodů Canon bod. měření nedělá (jinak by ho určitě inženýři kanonu použili) - existuje u nějaké jeho profi stroje? V určitých vyhraněných případech by se určitě hodilo (záleží na tom, co člověk fotí).

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    10.05.2005 07:02

    ea: Bavime se o mereni, ne o autofocusu .... ;o)))

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    10.05.2005 07:08

    Ivan: Ano, profesionální modely Canonu bodové měření mají. Hodí se vždy, když je potřeba stanovit přesnou expozici podle malé specifické části scény a není možnost či čas na použití jiné metody. Jeden příklad za všechny : v módní a portrétní fotografii se například běžně používá měření expozice pouze podle pleti modelky. Je to dost spolehlivá metoda a pokud je bodové měření dostatečně přesné, tak se dá využít i při momentkách nebo streetfoto.

  • Ivan Mikšík
    Ivan Mikšík
    10.05.2005 07:45

    Aha, díky, teď jsem si to našel ve specifikacích - "jedničky" to mají. Např. 20D ještě ne ... takže asi tady lze poznat rozdíl profi/amatér dle Canonu.
    Jinak samozřejmě výhody bodov. měření jsou mně jasné, ve vyjímečných případech bych ho také uvítal.

  • ea
    ea
    10.05.2005 09:22

    ups :)

  • tomas halasz
    tomas halasz
    11.05.2005 08:26

    ea ty lama ;P

    9% je malo/vela,proste bodove to neni.

  • Jaroslav Hura
    Jaroslav Hura
    21.05.2005 16:00

    Dobry den, patrim medzi zaciatocnikov, ale kompakty ma uz omrzeli tak som presdlal na Canon EOS 350D.Som snim celkom spokojny az na jednu vec.Pri foteni z rychlostou 1/800s su fotky velmi pekne, az kym som neskusil dlhsie casi.Pri 3s je na fotke vydno niekolko ciernych machuliek roznej velkosti a tvaru.Napadlo ma ci to nieje prach na snimaci ale na jednotyzdnovy fotak sa mi to zda priskoro. Prosim skusenejsich borcov o radu ako sa mam s tymto problemom popasovat.Dakujem.

  • Alladin
    Alladin
    22.05.2005 19:23

    2Jarko: je to zrcadlovka, prach muzes mit uz i v uplne novem pristroji... Mas dve moznosti, nechat to vycistit v servisu nebo svepomoci (na netu najdes moc popisu, jak to udelat - vyhni se urcite vsem co radi izolepy, vysavace a podobne... Jsou dve moznosti, suche a mokre cisteni). Zkus nejdriv snimac jen ofouknout balonkem.

  • Dalibor Tyleček 1
    Dalibor Tyleček 1
    28.05.2005 18:44

    Vážení a co srovnání této novinky s Olympusem E 300...Nemám fantazírovat? Rád bych si jeden z těchto foťáku koupil a o E300 mne láká cena setu s teleobjektivem + základem...
    Díky

  • Petra Polívková
    Petra Polívková
    31.05.2005 16:34

    díky za test - je nejlepší na netu - maximální množství informací. Právě o 350D uvažuju, tak teď už jsem rozhodnutá. Jen mě překvapuje, proč hned s novinkou nasadil Canon takovou výhodnou cenu. Teď už si 300D nikdo nekoupí a raději si připlatí 3tisíce za tento model.(jako já)
    díky

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    01.06.2005 14:10

    DaTy: Podle mne osobně je 350D lepší koupě jak E300 ....

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    01.06.2005 14:15

    Píďa: Dík a souhlas - rozhodně se vyplatí připlatit si na 350D, protože ten posun oproti 300D je opravdu dost výrazný. A pokud ještě nemáš vybrný obchod, tak koukni do naší rubriky "Porovnej ceny", dost ti to usnadní výběr ....

  • Josef Uher
    Josef Uher
    04.06.2005 20:14

    2Jarko: Kdyz rikas, ze pri 1/800 nevidis nic a pri 3s ano - jak jsi mel zacloneno pro ty 3s? Predpokladam, ze asi hodne. Ta spina bude spis prach a fleky na objektivu, resp. filtru. Nastavil's velkou clonu, tim padem jsi mel velkou hloubku ostrosti a objevil se prach. Uz se mi to stalo taky - vypucoval jsem UV filtr a bylo po problemu.

  • Jaroslav Hura
    Jaroslav Hura
    05.06.2005 20:58

    pepa_u: Dakujem za hodnotne rady.Ale este by som Pepu poprosil o vysvetlenie kde sa nechadza ten UV filter, ktory treba vypucovat.Dakujem.

  • Petra Havlova
    Petra Havlova
    06.09.2005 11:22

    Takze jak tak ctu, je to idealni fotak pro mladou holku, ktera by se rada naucila fotit s digitalem?? ...a pozdeji pripadne presla na lepsi fotak??

  • Irena Motlíková
    Irena Motlíková
    05.10.2005 11:01

    Měla jsem v ruce 20D, kdybych měla hodně zbytečné peníze, šla bych do něj...ale v poměru výkon/cena, kupuju 350D, tak mi držte palce, ať moc nenadávám.. 8)

  • Daaali
    Daaali
    24.10.2005 19:54

    Niekto tu zhanal cesky manual na 350, tak doplnam odkaz: http://www.canon.wz.cz/350D/

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (69)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram