Test digitální zrcadlovky Konica Minolta Dynax 7D

Už je to tady, křičeli jsme kdysi na náměstí, ale nevěděli, co přijde. Tentokráte to trochu pozměníme. Opět můžeme zvolat „už je to tady“, ale dnes již víme, co přichází. Tedy alespoň v oblasti digitální techniky. Je to již nějaký čas očekávaná digitální zrcadlovka od firmy KonicaMinolta s označením Dynax 7D, s vestavěným stabilizátorem obrazu přímo na čipu. Více se o ní dozvíte v dnešním redakčním testu...

Grip

Tak jako je shodná konstrukce s Dynax7 je shodné i jeho ovládání. Rozmístění jednotlivých ovládacích prvků je zřejmé z obrázků a popisu. Dva otočné ovladače na horní straně přístroje, sloužící pro nastavování korekcí a pro volbu expozičních režimů jsou dominantním prvkem již na první pohled. Většina dalších ovládacích prvků je umístěna částečně na horní a hlavně na zadní straně, kde jsou dobře a pohodlně dosažitelné pro palce obou rukou, i když máte přístroj u oka. Všechny důležité ovládací funkce jsou řešeny mechanicky a odpadá tak často zbytečné hledání v menu nebo diskutabilní kombinování tlačítek. I vyvážení bílé je řešeno samostatnou mechanickou páčkou, což zlepšuje snadnost jejího nastavování. Nechybí ani velký osmisměrný kruhový ovladač pro nastavování lokálního zaostřovacího pole, který zároveň slouží pro snadný pohyb a nastavování v menu.

  1. tlačítko spouště
  2. přední otoční volič
  3. indikátor samospouště
  4. tlačítko hloubky ostrosti
  5. závěsné očko
  6. uvolňovací tlačítko objektivu
  7. přepínač režimů zaostřování
  8. sáňky pro externí blesk
  9. korekce expozice s bleskem
  10. hledáček
  11. hlavní vypínač
  12. synchro zdířka blesku
  13. očnicové snímače
  14. tlačítko menu
  15. tlačítko zobrazení
  16. konektor pro připojení síťového napáječe
  17. tlačítko lupy
  18. tlačítko smazat
  19. tlačítko prohlížení
  20. konektor kabelové spouště
  21. LCD displej
  22. dioptrická korekce
  23. přepínač režimu snímání
  24. tlačítko AF/MF
  25. zadní otočný volič
  26. přepínač měření expozice
  27. tlačítko aretace AEL
  28. zásuvka USB
  29. křížový ovladač AF
  30. volič zaostřovacích oblastí
  31. indikátor paměťové karty
  32. dvířka prostoru pro kartu
  33. tlačítko MSET
  34. zapínání stabilizátoru
  35. tlačítko ISO
  36. vestavěný blesk
  37. volič korekcí expozice
  38. pojistka
  39. přepínač expozičních režimů
  40. tlačítko volby a nastavení vyvážení bílé

Hledáček a LCD

Hledáček

Optický hledáček je dostatečně jasný a oproti jiným digitálním zrcadlovkám i dostatečně velký. Stejně jako u klasického fotoaparátu je použita výborná matnice Spherical Acute Mate se zvětšením 0,9× a zorným polem pokrývajícím 95% snímané scény. V hledáčku je vidět 9 zaostřovacích AF bodů, rozmístěných tak jako u Dynax7 do dvojitého přeloženého kříže, kdy v okamžiku zaostření se daný AF bod červeně rozsvítí. Také je na matnici vidět rozmístění oblastí měření expozice. Pod hledáčkem se zobrazují základní údaje o měřené expozici, případné korekci, počet zbývající snímků pokud je jim méně jak 9 a grafický symbol, který vás v okamžiku, kdy je předpokládaný expoziční čas příliš dlouhý, blikáním upozorní, že hrozí roztřesení snímku. Vy byste pak měli použít stativ, blesk nebo stabilizátor. Na pravé straně se zobrazuje úroveň použití zapnutého stabilizátoru. Dioptrickou korekci lze nastavit v rozsahu +3 až –1 dioptrie. Z vnějšku je hledáček chráněn standardní odnímatelnou gumovou očnicí, která chrání i očnicové snímače umístěné pod hledáčkem. Očnicové snímače nemají funkci zapínání přístroje jako u Dynax7, ale naopak. Vypínají podsvětlení zadního LCD displeje v okamžiku přiložení přístroje k oku, aby tak fotografa neoslňovalo. Drobnost, která potěší.

LCD

Tak jako je velikost hledáčku v porovnání s jinými DSLR nadprůměrná, dá se to samé říci i o LCD displeji, který zabírá podstatnou část zadní stěny fotoaparátu. Má úctyhodnou velikost úhlopříčky 6,35cm a rozlišení 207000 pixel. I díky tomu je tak zobrazení všech údajů dobře čitelné a přehledné. Na LCD se zobrazují všechny informace o expozici a nastavení přístroje, prohlížení naexponovaných snímků ve velikosti 100% plochy snímku a výběr všech funkcí menu. Displej se zapne hned po zapnutí přístroje, ale dobu jeho podsvícení je možné ovlivnit v uživatelském nastavení, čímž se také šetří energie akumulátoru. I při zhasnutém podsvícení jsou údaje na displeji dobře čitelné. Displej lze samozřejmě úplně vypnout. Tak jako u Dynax7 systém automaticky reaguje na polohu přístroje, takže při fotografování na výšku se vám zobrazované údaje překlopí o 90° doleva či doprava, tak aby byly vždy vodorovně a tím dobře a snadno rozpoznatelné. Při prohlížení náhledů naexponovaných snímků lze zobrazit až 16 náhledů naráz. Snímky lze prohlížet buď samotné, s informacemi nebo i s histogramem. Při tomto prohlížení se také zobrazují informace o rozložení mezí jasů. Znamená to, že místa, která jsou již čistě bílá ale i čistě černá, začnou na displeji blikat. Další drobnost, která potěší. Snímky si můžete prohlížet i na televizní obrazovce pomocí výstupního videosignálu PAL/NTSC.

Samotné Menu je řešeno přehledně, rozdělené na 4 základní skupiny: Záznam, prohlížení, uživatelská nabídka a nastavení přístroje, z nichž každá má svůj grafický symbol i barvu. Funkce v jednotlivých skupinách jsou pak seřazeny do několika „karet“, takže hledání a přepínání mezi nimi i přímo mezi jednotlivými skupinami je pak velmi rychlé a vše probíhá stále na jedné stránce, takže máte pořád přehled kde se nacházíte a nehrozí tak „zabloudění“. Toto menu je známé i u většiny ostatních digitálních přístrojů KonicaMinolta a ve své jednoduchosti je tak dokonalé.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Milan Spurný milans
    Milan Spurný milans
    07.12.2004 08:46

    No ono v modu AUTO je citlivost 100-400. Potom v menu jsou 2 nastevení rozsahu citlivosti pro manuál: 100-1600 a druhé 100-3200. Standardně je zvolen manuální rozsah 100-1600. Pokud se chce člověk dostat na těch 3200, musí to v setupu prvně přepnout.
    Zkoušel jsem i pár fotek s bleskem 5600HSD a připadá mi vše korektní (netvrdím, že jsem vše již dokonale otestoval) - zkoušel jsem v labu také blesk přes synchro-kabel a zvolil jejich programové vyvážení WB pro blesk a vše mi opět připadalo zcela korektní. To jsou alespoň mé dosavadní zkušenosti...

  • Karel Omes
    Karel Omes
    Autor
    07.12.2004 10:58

    pro Petra W: používal jsem režim A a S,a tam mi ISO 3200 fungovalo
    pro Klacka: nevím u které fotografie máte pocit že jsem udělal neostrost schválně. u ohniska 675mm a čase 1/40s? nebo u času 0,5s? a nebo u ohniska 300mm a čase 1/30s? mé svědomí je čisté, a osobně neznám nikoho kdo by toto zvládl. Pokud vy někoho takového znáte, gratulujte mu za mne, je to člověk z výborným předpokladem pro focení.

  • Pavel Langer
    Pavel Langer
    07.12.2004 12:34

    ten stabilizator by se mi hodil do mojeho Canóna pak by 20D už neměl chybu :-))

  • Martin Kozák
    Martin Kozák
    07.12.2004 13:01

    pl: a co ti brání si koupit stabilizovaný objektiv? Uvidíš výsledek v hledáčku, stabilizace je účinnější a na Minoltu si ani nevzpomeneš ;)

  • Michal MARKO
    Michal MARKO
    10.12.2004 13:58

    hmmm 77mm filter to bude zase radosti :))) Dobra recenzia.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (23)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram