Test digitální zrcadlovky Nikon D70 - II.díl (praxe)

Technické parametry, funkce, mechanické provedení, ergonomie a další parametry amatérské digitální zrcadlovky Nikon D70 byly již představeny v prvním dílu tohoto testu. Obsahem druhého dílu jsou praktické ukázky a zkušenosti. Pojďme se tedy nyní podívat na konkrétní fotografické výsledky a praktické postřehy.

Práce s bleskem

Velmi významného pokroku bylo u Nikonu D70 dosaženo také v zábleskové expozici. V prvé řadě se musím zmínit o výrazném zlepšení synchronizace blesku. Nejkratší synchronizační čas je u tohoto přístroje vynikající 1/500 vteřiny a to i s vestavěným bleskem. Takto krátké synchronizační časy byly dříve vyhrazeny pouze profesionálním přístrojům nejvyšších kategorií. V kategorii amatérských a poloprofesionálních přístrojů je takový parametr zatím nevídaný a blíží se mu zatím pouze nový Canon EOS20D s 1/250s.

Obr. 11 Obr. 12

Tak krátký synchronizační čas má samozřejmě spoustu využití. Především je to přisvěcování portrétních snímků na prudkém slunečním světle nebo v protisvětle. Na ukázce č.11 je snímek s prudkým bočním slunečním světlem, které má na fotografii velmi neblahý vliv. Jsou to výrazné, tmavé a ostré stíny a také temné („mrtvé“) oči bez jiskry. Na snímku č.12 je táž kompozice se stejnými expozičními hodnotami ale s použitím vestavěného blesku. Výsledek je o poznání lepší, stíny nejsou tak tmavé a výrazné, prozářily se oči a mají i jiskru. S aparáty, které mají nižší synchronizační čas by bylo pořízení takového snímku ale mnohem obtížnější. Bylo by nutno mnohem víc clonit nebo použít neutrálně šedý filtr. V případě opravdu prudkého světla (například na horách v zimě nebo u moře) by pak takový snímek nešel pořídit vůbec.

Obr. 13 Obr. 14

Další častou situací jsou osoby ve stínu s protisvětlem nebo s velmi světlým pozadím. Na ukázce č.13 je právě takovýto případ. Pozadí je přímo nasvícené sluncem, zatím co fotografované osoby stojí ve stínu. Jsou tak velmi tmavé a nevýrazné, zatímco svým jasem strhává pozornost výrazné a velmi světlé pozadí. Stačí ale vyfotit tentýž snímek ale s použitím vestavěného blesku a výsledek je úplně jiný – viz ukázku č.14. Celé postavy se projasní, zvýrazní a oči mají jiskru.

Pro pořádek jen dodám, že pro co největší názornost jsem ukázkové snímky fotografoval v běžném základním nastavení priority času. Při použití dalších podrobnějších nastavení, například s využitím korekce expozice či záblesku nebo vyvážení bílé, by bylo možno dosáhnout ještě daleko lepších výsledků.

Obr. 15 - Nikon SB-600

Velmi výhodné je také použití výkonných externích blesků. Nikon D70 však používá novou technologii zábleskové expozice označovanou i-TTL vyvažovanou 1005 pixelovým RGB snímačem. Výhoda této technologie je v tom, že aparát bere v úvahu nejen délku záblesku s ohledem na správnou expozici scény ale také s ohledem na jeho zabarvení, které je závislé právě na délce záblesku. Systém bere v úvahu i nastavení vyvážení bílé barvy. Nevýhodou tohoto systému však je, že D70 je více či méně (ale spíše méně – i když také záleží na konkrétním typu) nekompatibilní se staršími externími blesky. Pro plné využití všech funkcí je tak nutno použít pouze blesky nové generace, kterou zahájily modely SB-600 a SB-800. První je poloprofesionální blesk určený právě ideálně pro D70 nebo budoucí aparáty této kategorie. Model SB-800 je pak vlajkovou lodí Nikonu na poli zábleskových přístrojů a plně podporuje i všechny pokročilé funkce profesionálních přístrojů nejvyšší třídy. Oba blesky jsou ale zpětně kompatibilní se staršími přístroji, včetně kinofilmových aparátů.

Závěr

Obr. 16 - Nikon SB-800

Co říci závěrem? V testu jsem jistě nevyčerpal a neotestoval všechny funkce a možnosti tohoto aparátu, protože by to rozsahově asi ani nebylo možné ale snažil jsem se vystihnout to nejpodstatnější. Výsledek je zřejmý, Nikon D70 je skutečně mimořádně zdařilý fotoaparát a jistě ne náhodou získal ocenění EISA Award 2004–2005 za nejlepší digitální zrcadlovku v neprofesionální kategorii. Hlavní přednosti i nedostatky byly již uvedeny v prvním dílu testu a od té doby se změnila pouze cenová hladina. Příjemné je, že cena se od té doby znatelně snížila a její aktuální úroveň si můžete snadno zjistit v naší aplikaci Porovnej ceny.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Michal Kupsa
  Michal Kupsa
  Autor
  18.04.2005 10:42

  daww: Názvy souborů měnit nelze ale do Exifu lze vložit 36 znakový popis ....

 • David Maršík
  David Maršík
  09.06.2005 15:50

  Mám ještě jeden dotaz. Co se týče čistění CCD snímače. Poměrně často se stane, že se dostane nečistota na ccd snímač a pak to dost kazí fotografie. Vyžaduje pracné retuše ve Photoshopu. V Nikonu mi řekli, že čistění je možné jen u nich v Praze. Co mám dělat, když jsem v terénu - potřebuji dělat kvalitní fotografie a na snímači jsou nečistoty?? Jedu na půl roku do Afriky a chci fotit a dělat kvalitní fotky bez kazů?? Nemá někdo skušenosti s bezpečným samočistěním snímače? Nemůžu poštou posílat každý týden sem a tam foťák do servisu. Napište prosím na david@gilera.cz

 • Michal Kupsa
  Michal Kupsa
  Autor
  10.06.2005 14:58

  daww: Nejlepsi je ofukovat balonkem, je na to specialni balonek s filtrem a dostanes ho v kazdem lepsim obchode. Pak taky cistici tycinka, ta je spis na odolnejsi spinu a pouzil bych ji az kdyz nepomuze ofukovani (rozhodne ale neofukuj pusou, naprskas si na to). A jeste to lze taky odstranit softwarove - je to podrobne popsano v manualu ....
  Do servisu v Praze to staci dat tak 1x do roka, udelaji ti to zadarmo a na pockani ....

 • David Maršík
  David Maršík
  17.06.2005 16:17

  Díky moc za radu

 • Tomáš Kočvara
  Tomáš Kočvara
  21.07.2005 10:14

  to Kapsa: chtěl jsem se zeptat, jestli máš nějaké zkušenosti s použitím starších DX blesků na D70, hodně o nákupu D70 uvažuji, ale nechce se mi kupovat nový blesk, když už mám docela slušnej (80DX). Díky

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (71)

Tisknout článek

Tip na článek

Aktuální FotoSoutěže Galerie FotoAparát.cz
Aktuální FotoSoutěže Galerie FotoAparát.cz

Každý mě­síc se mů­žete zú­čast­nit ně­ko­lika sou­těží v naší ga­le­rii. Každá má při­tom trošku jiná pra­vi­dla, sou­těž Okem Pro­fe­si­o­nála hod­notí zku­šený fo­to­graf, o ví­tě­zích dvou­mě­síční sou­těže roz­ho­du­jete sami svým bo­do­vým hod­no­ce­ním a Téma dne si ur­ču­jete sami a má uni­kátně pouze slovní hod­no­cení.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram